Newsy

10 twarzy... Toma Cruise'a

Mało kto widzi w nim solidnego aktora, który miał okazję grać u największych reżyserów. Na ekrany wchodzi "Niepamięć" z Tomem Cruise'm.

Przez wielu znienawidzony równie mocno, jak Justin Bieber. Znany jest nie tylko z romansów, ale przede wszystkim...z przynależności do sekty scjentologicznej.


Tom Cruise często bywa lekceważony i niedoceniany. Najczęściej kojarzony jest jako celebryta, którego pełno w mediach wszelakiej maści. Tendencja ta nasiliła się zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy Cruise zaczął pojawiać się w coraz mniejszej liczbie filmów, zaś coraz głośniejsze stały się jego związki ze Scjentologami. Te ostatnie, na czele ze słynnym wideo, w którym pojawia się w stanie przypominającym zażycie narkotyków, opowiadając o zaletach swojej sekty, znane są chyba każdemu, kto interesuje się środowiskiem filmowym.


Abstrahując jednak od jego życia prywatnego również jego kariera zawodowa nie cieszy się zbytnim uznaniem. Mało kto widzi w nim solidnego aktora, który miał okazję grać u największych reżyserów (m.in. Martin Scorsese, Michael Mann, Steven Spielberg, czy Paul Thomas Anderson oraz wielu innych). Cruise zaczynał w latach 80-tych i w ciągu dwudziestu lat zagrał w 22 filmach, zdobył trzy Złote Globy, kolejne cztery nominacje oraz trzy razy stawał przed szansą otrzymania Oscara. I chociaż potem nie grał już w tak dobrych i ważnych filmach (z pewnymi wyjątkami) wciąż utrzymuje się na topie, co obecnie spróbuje potwierdzić rolą we wchodzącej na ekrany "Niepamięci".


1. Top Gun – Mimo że swoją pierwszą nominację do Złotego Globu dostał za wcześniejszy "Ryzykowny interes", to właśnie dzieło Tony'ego Scotta przyniosło mu ogromną sławę. Do dziś czuję ogromną nostalgię do tego filmu, jako do jednego z najważniejszych w moim dzieciństwie.


2. Rain Man – Niedługo potem otrzymał bardzo ciekawą i poważną rolę w filmie Barry'ego Levinsona. I chociaż bez wątpienia został przyćmiony przez kreację Dustina Hoffmana, udało mu się stworzyć wiarygodną postać, w której przemianę i relację z upośledzonym bratem można było uwierzyć.


3. Urodzony 4 Lipca – Prawdopodobnie pierwsza naprawdę znacząca rola Cruise'a, za którą słusznie otrzymał Złotego Globa (choć oczywiście można się spierać, czy nagrody nie powinien dostać Daniel Day-Lewis). Druga pod względem jakości część wietnamskiej trylogii Olivera Stone'a ostatecznie ugruntowała pozycję Toma.


4. Ludzie honoru – jako porucznik Daniel Kaffee z filmu Roba Reinera Cruise został przyćmiony przez Jacka Nicholsona (nawiasem mówiąc, Cruise często ma tego typu „szczęście"). Ale kto by nie przegrał z takim przeciwnikiem. To wciąż świetna rola!


5. Wywiad z wampirem – każdy pewnie słyszał, że Anne Rice, autorka książki, na podstawie której powstał film, nie była zachwycona faktem, że to właśnie Cruise wcieli się w wampira Lestata. Podczas kręcenia zdjęć zmieniła jednak zdanie i przeprosiła aktora, który pomimo otrzymania Złotej Maliny dla najgorszego duetu (razem z Bradem Pittem) stworzył bez wątpienia jednego z najbardziej znanych krwiopijców w historii kina.


6. Mission Impossible – począwszy od tego filmu Cruise zaczął być kojarzony głównie z kinem akcji, stał się też wizytówką serii, która póki co rozrosła się do 4 części. Sfilmowana przez Briana De Palmę intryga szpiegowska jest przykładem wciągającego i emocjonującego dzieła bez większych ambicji, ale zostającego w pamięci. W końcu chyba każdy zna scenę, gdy Cruise zawieszony na linie pracuje nad rozbrojeniem systemu zabezpieczeń.


7. Jerry Maguire – kolejny przypadek, gdy Cruise zagrał w typowym, hollywódzkim do bólu filmie ku pokrzepieniu serc. Obraz mimo to ogląda się świetnie, zaś Tom bez trudu znalazł sposób na to, by widz włączył się emocjonalnie w jego relację z ukochaną oraz jedynym przyjacielem. I otrzymał za to drugi w karierze Złoty Glob.


8. Magnolia – prawdopodobnie mój ulubiony film Paula Thomasa Andersona i zdecydowanie najlepsza rola Toma Cruise'a. Jako pewny siebie telewizyjny prezenter uczący innych mężczyzn kontroli nad kobietami i jednocześnie zmagający się z chorobą ojca pokazał tak wiele emocji, że do dziś nie mam problemu z przypomnieniem sobie wielu scen. Owacja na stojąco i całkowicie zasłużony Złoty Glob.


9. Oczy szeroko zamknięte – Cruise wystąpił tu razem ze swoją ówczesną żoną, Nicole Kidman. Sprawiło to, że historia o zazdrości i problemach w małżeństwie stała się niezwykle intensywna, intymna i przygnębiająca


10. Zakładnik – Ostatni już film w zestawieniu i jedyny z XXI wieku. Nie znaczy to, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat nie miał porządnych ról (jak choćby w "Raporcie mniejszości"), ale to właśnie jego gra w "Zakładniku" Michaela Manna zapadła mi najbardziej w pamięć. Przefarbowany na biało zły bohater, który jednak w pewien sposób uwodził widza, zyskiwał jego sympatię i współczucie.[Jędrzej Dudkiewicz]

News ze Stopklatki

Obrazek - stopklatka130.png

Niepamięć

Niepamięć

Akcja Science-Fiction Od lat: 15 124 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do 10 twarzy... Toma Cruise'a

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.