Newsy

10 twarzy Dawida Ogrodnika

czyli polski Dustin Hoffmann dla szkół!

Skryty hiphopowiec, chłopak z porażeniem mózgowym, neurotyczny prezenter radiowy, gwiazda disco-polo, amant, gastarbeiter, genialny muzyk, postać ze snu.. Dawid Ogrodnik ma na koncie już prawie wszystko…

Czy mamy już polskiego Dustina Hoffmanna, Robina Williamsa, Toma Hanksa – człowieka, który potrafi zagrać wszystko? Poniżej wybór 10 najważniejszych ról Dawida Ogrodnika.

1.       Cicha Noc, reż. Piotr Domalewski, 2017
Wielowymiarowa, niejednoznaczna i prowokująca rola młodego, przedsiębiorczego człowieka, niepozbawionego jednak pychy i kiełkującej, rodzimej cechy „januszowania”, które wydaje się dziedzictwem pokoleń. Ogrodnik porzuca aktorską mimikrę, by oddać wszystkie niuanse stanu człowieka zawieszonego pomiędzy epokami i światami sprzecznych wartości.

2.       Chce się żyć, reż. Maciej Pieprzyca, 2013
Śmiech, wzruszenia i Nagroda Publiczności w Gdyni. Ogrodnik w roli sparaliżowanego młodego mężczyzny walczącego o kontakt ze światem i ludzką godność. Daniel Day Lewis klaszcze swoją lewą stopą.

3.       Jesteś Bogiem, reż. Leszek Dawid, 2012
Mało mówi, mało robi, mało jest. A jednak nie da się o nim zapomnieć. Wielki start do niesamowitej, sprinterskiej kariery, totalnie bez zadyszki.

4.       Ostatnia rodzina, reż. Jan P. Matuszyński, 2016
Irytujący, prowokacyjny, porywający. Tomasz Beksiński przewraca się w grobie, bo myśląc o nim nie da się nie widzieć oszałamiającej kreacji Ogrodnika.

5.       Dzień Czekolady, reż. Jacek Bławut, 2019
Trochę Johnny Depp w „Piratach z Karaibów”. Trochę Dustin Hoffmann w „Hooku”. Trochę Tom Hanks w „Forrest Gump”. Po prostu człowiek (?) ze snu. Brzmi jak na wyrost, ale oddaje brawurę tego, co na widzimy na ekranie.

6.       Disco Polo, reż. Maciej Bochniak, 2015
Czasem trzeba umieć spojrzeć na siebie z dystansem. Tu Ogrodnik łapie taką odległość od siebie i rzeczywistości, że boki zrywać.

7.       Ida, reż. Paweł Pawlikowski, 2013
Najlepszy polski film ostatnich 10 lat i najlepszy polski duet aktorski przed trzydziestką. Takiej chemii nie było w polskim kinie aż do „Zimnej wojny”.

8.       Rojst (serial, 2018)
Mroczne czasy, dziwne obyczaje, ludzie spod ciemnej gwiazdy. A wśród nich ambitny zółtodziób, niczym Brad Pitt w „Siedem”.

POZA KLASYFIKACJĄ:

Ikar. Legenda Mietka Kosza, reż. Maciej Pieprzyca (premiera: 18.10.2019)
Treningi z Leszkiem Możdżerem,  mozolne przygotowania i porażający efekt: kolejna spektakularna przemiana. Tym razem w wybitnego muzyka jazowego.

Broad Peak, reż. Leszek Dawid (premiera w 2020).
To będzie film czy lekcja życia? W jednej i drugiej konfiguracji – warto: Ogrodnik wcieli się w rolę Adama Bieleckiego.

Ikar. Legenda Mietka Kosza

Ikar. Legenda Mietka Kosza

Dramat Biograficzny

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do 10 twarzy Dawida Ogrodnika

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.