Zamknij
Zaćma
7

Średnia ocena

Zaćma

Dramat Biograficzny

Najnowszy film Ryszarda Bugajskiego, twórcy wielokrotnie nagradzanych produkcji: „Przesłuchanie” i „Układ zamknięty”. „Zaćma” opowiada o prawdziwej postaci Julii Brystygierowej, znanej jako „Krwawa Luna” – sadystycznej funkcjonariuszce UB, jednej z najbardziej niesławnych postaci powojennej Polski. Obok Marii Mamony („Układ zamknięty”), która zagrała główną rolę, zobaczymy m.in. Janusza Gajosa – zdobywcę nagrody dla Najlepszego Aktora na 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni, Małgorzatę Zajączkowską, Olgę Bołądź, Piotra Głowackiego i Marka Kalitę.

Pełny opis

Druga połowa lat. 50. Julia Brystygierowa, zwana „Krwawą Luną”, to eks-funkcjonariuszka Ministerstwa Bezpieczeństwa. Tam, jako szefowa owianego złą sławą Departamentu V, osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. Słynęła z donosów do NKWD, nie oszczędzając swoich partyjnych towarzyszy. Teraz, szukając porady duchowej, ubiega się o prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego (Marek Kalita). Zanim jednak dojdzie do spotkania z głową Kościoła, Brystygierowa będzie musiała przekonać do swoich racji oślepionego księdza (Janusz Gajos) i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę (Małgorzata Zajączkowska).

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
9

Głosów

7

Średnia ocena

Oceń film

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Zaćma

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

spectator

spectator

05.12.2016, 14:50:23

@Think Rozumiem że pani Brystygierowa wg Ciebie była po prostu uczciwą żydowską komunistką, aniołkiem wyjątkowo uczciwie traktującym ludzi z polskiego podziemia niepodlogłościowego!!! Co do Friszkego, każde środowisko - zwłaszcza umoczone - znajdzie swojego Irvinga. Środowisko żydokomuny jest wciąż za mało przedstawione w kinie III RP i chętnie zobaczę ten film.

Think

Think

03.12.2016, 16:25:36

Z publikacji naukowych prof. Andrzeja Friszke, wynika że Bristigerowa nie zajmowała się akowskim podziemiem zbrojnym oraz nie prowadziła bezpośrednio śledztw i nie przesłuchiwała formalnie, choć wielokrotnie rozmawiała z aresztowanymi. Profesor Friszke nie odnalazł w obszernej kwerendzie do tej publikacji śladów wspomnianych skłonności sadystycznych i ich bezpośrednich realizacji

Barbara Quartz

Barbara Quartz

10.10.2016, 10:10:40

Nie śmieszne.Ja mam zaćmę i nie mam psa :(