Zamknij
Wstrząs
Wstrząs
Premiera
11 mar 2016
Czas trwania
123 minuty
Produkcja
Australia, USA, Wielka Brytania, 2015
Reżyseria
Peter Landesman
Obsada
Will Smith
Alec Baldwin
Gugu Mbatha-Raw
Luke Wilson
Arliss Howard
Paul Reiser
Adewale Akinnuoye-Agbaje
David Morse
Pełny opis
7,23

Średnia ocena

Wstrząs

Dramat Sportowy Od lat: 15 123 minuty

Will Smith w poruszającym dramacie z elementami thrillera. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Historia imigranta dr. Benneta Omalu, błyskotliwego neuropatologa, autora wstrząsającego medycznego odkrycia, które sprawiło, że musiał stanąć naprzec...

Pełny opis

Will Smith w poruszającym dramacie z elementami thrillera. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Historia imigranta dr. Benneta Omalu, błyskotliwego neuropatologa, autora wstrząsającego medycznego odkrycia, które sprawiło, że musiał stanąć naprzeciw jednej z najbardziej wpływowych organizacji świata, NFL (National Football League). Dr Omalu odkrył powiązania miedzy brutalnymi treningami sportowymi futbolistów, które narażają ich mózgi na urazy, a późniejszymi depresjami i skłonnościami samobójczymi. Futbol to amerykański sport narodowy; prawda, jaką ujawnił, sprawiła, że stał się czarną owcą amerykańskiego społeczeństwa. On, imigrant, który chciał jedynie być dobrym obywatelem Stanów Zjednoczonych...

Powstanie filmu zainspirował artykuł Jeanne Marie Laskas dla magazynu "GQ". W filmie, oprócz Willa Smitha, zobaczymy m.in. Aleca Baldwina i Luke'a Wilsona.

Za rolę dr. Benneta Omalu Will Smith został wyróżniony prestiżową nagrodą afroamerykańskich krytyków filmowych (African American Film Critics). Jest również nominowany do Złotego Globu w kategorii najlepszy aktor.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
60

Głosów

7,23

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Wstrząs
Recenzja redakcji
Jerzy Wasowski
„Wstrząs”: Zabójcze zderzenie

Dodany przez: Jerzy Wasowski

Patolog sądowy udowadnia, że urazy głowy poniesione podczas gry w futbol amerykański mogą prowadzić do późniejszych samobójstw.

Dr Bennet Omalu (Will Smith) to wybitny specjalista w dziedzinie neuropatologii, ale niezbyt lubiany przez otoczenie. Pracuje jako patolog sądowy w Pittsburghu. Przeprowadzając sekcje zwłok, zachowuje się trochę jak medium, a trochę jak artysta. Z każdym „pacjentem” rozmawia. Bada bez pośpiechu, metodycznie, próbując poznać historię jego życia. Liczy, że w ten sposób dotrze do prawdziwej przyczyny śmierci. Gdy na jego stół trafia lokalna legenda futbolu amerykańskiego Mike Webster (David Morse), współpracownik Omalu prosi o podejście do sytuacji z wyczuciem, czyli szybką diagnozę bez niepotrzebnych cięć. Bohater nie byłby jednak sobą, gdyby do tej sprawy podszedł inaczej. Webstera do samobójstwa miała doprowadzić choroba psychiczna, w mózgu nie ma jednak po niej żadnego śladu. Omalu zleca na swój koszt dalsze badania, które potwierdzają jego przypuszczenia. W wyniku licznych zderzeń z innymi zawodnikami w komórkach mózgowych sportowca doszło do nieodwracalnych zmian. Pojawiają się inne przypadki samobójstw o tym samym podłożu. Omalu publikuje artykuł naukowy, chcąc uchronić przyszłych graczy przed tragedią. Tymczasem nieświadomie wypowiada wojnę potężnej organizacji.

Oparty na faktach „Wstrząs” Petera Landesmana to dramat człowieka, który wyemigrował z Nigerii w przekonaniu, że w Ameryce może stać się „najlepszą wersją siebie”, realizować marzenia i pomagać innym. Omalu nie może zrozumieć, dlaczego ludzie nie chcą mu podziękować za ujawnienie prawdy. Zamiast pochwał i wiwatów na cześć odkrywcy encefalopatii, bohater spotyka się z niechęcią, wręcz agresją. Otrzymuje pogróżki. Słyszy, że jeśli nie odwoła swoich słów, zostanie zniszczony. Kontaktuje się z nim jednak także osoba wiedziona wyrzutami sumienia - były lekarz sportowy jednej z futbolowych drużyn dr Julian Bailes (Alec Baldwin). Dzięki niemu Omalu poznaje środowisko ludzi, którzy zrobią wszystko, by utrzymać status quo. Dowiaduje się, że w USA futbol jest religią. To dla niego podwyższa się podatki. To dla niego zamyka się szkoły. To dla niego żyją ludzie. Gdyby NFL przyznała się do błędu, straciłaby miliony dolarów i setki potencjalnych graczy. W międzyczasie dr Bennet zakochuje się w emigrantce z Etiopii Premie Mutiso (Gugu Mbatha-Raw), której pomaga odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Z jednej strony pragnie ustatkować się i założyć rodzinę, z drugiej jednak nie umie zrezygnować i postąpić wbrew swoim przekonaniom. To wewnętrzne rozdarcie i prostolinijność bohatera świetnie uchwycił Will Smith, który potrafi wznieść się na wyżyny aktorstwa, jeśli tylko nie błaznuje na ekranie.

„Wstrząs”, reż. Peter Landesman, wyst. Will Smith, Alec Baldwin, Albert Brooks, Gugu Mbatha-Raw, David Morse, Arliss Howard, Mike O'Malley, Eddie Marsan

Jerzy Wasowski
 

 

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Wstrząs

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Magda39

Magda39

02.04.2016, 23:34:24

Dziś obejrzałam ten film. Bardzo polecam. Oparty na faktach, wiec tym bardziej oglądałam z zainteresowaniem. Odradzam jedynie delikatnym dziewczynkom, które od widoku skalpela zemdleja...

balox

balox

26.03.2016, 16:27:56

totalna kiszka bla bla bla

Kamil

Kamil

25.03.2016, 14:28:35

Typowy oscar bait, strata czasu

AGA

AGA

23.03.2016, 21:44:30

Właśnie wróciłam z tego filmu, jest rewelacyjny, polecam

Nenka

Nenka

20.03.2016, 22:02:27

jestem pod wrażeniem, polecam gorąco !!!

Kris 32

Kris 32

20.03.2016, 01:19:30

Jeden z najlepszych filmów jakie ogladałam, polecam.

Tyry

Tyry

12.03.2016, 19:38:02

Smith to najlepszy aktor ;D każdy z nim film jest świetny!

Święty

Święty

12.03.2016, 16:09:13

Mocny film

ola

ola

07.03.2016, 17:23:05

również oglądałam i zdecydowanie jest godny polecenia.

Kamil Ś

Kamil Ś

06.03.2016, 20:34:50

Oglądałem go już jakiś czas temu bardzo dobry film bardzo polecam

ancol

ancol

06.03.2016, 19:16:59

Wspaniały film. Bardzo pouczający. Powinien go obejrzeć NIE TYLKO każdy sportowiec.

pałki kurczaka

pałki kurczaka

24.02.2016, 12:26:17

Albert ma rację. To jest film wartościowy, bo pokazuje jak dla kasy ukrywa się fakty, by biznes się kręcił. Takie czasy są teraz, że pieniądz się liczy a nie czyjeś życie. Szkoda tylko, że w Polsce dobre filmy mają późno premierę, która w USA była dawno temu. Ponadto wiele dobrych filmów nie jest wyświetlanych wcale, więc pozostaje jedynie zakup na płycie.

kam

kam

24.02.2016, 08:47:44

Polecam !! Super film

Albert

Albert

31.12.2015, 14:51:20

I to jest właśnie FILM przez duże F ! A nie te latająco-fruwające komiksowe gamonie ! Wg mnie to będzie jeden z lepszych filmów 2016 r. ! Zaznaczam tylko,że tak piszę,gdyż już go widziałem. ZDECYDOWANIE POLECAM LUDZIOM lubiącym dobre kino,a nie tępe,marne strzelaniny albo polskie marne pseudo-komedyjki od siedmiu boleści. Trzyma w napięciu,daje dużo do myślenia itp. REWELACJA !