Zamknij
Uprowadzona 2
Premiera
5 paź 2012
Czas trwania
92 minuty
Produkcja
Francja, 2012
Reżyseria
Olivier Megaton
Obsada
Laura Bryce
Famke Janssen
Aclan Bates
Kevork Malikyan
Liam Neeson
Leland Orser
Pełny opis
9,21

Średnia ocena

Uprowadzona 2

Akcja Thriller Kryminał Od lat: 15 92 minuty

Liam Neeson wciela się ponownie w postać Bryana Millsa, emerytowanego agenta CIA, który w „Uprowadzonej” rozpętał prawdziwe piekło porywaczom jego córki. Kiedy w drugiej części Bryan sam stanie się celem tajemniczego mężczyzny pałającego żądzą zemsty...

Pełny opis

Liam Neeson wciela się ponownie w postać Bryana Millsa, emerytowanego agenta CIA, który w „Uprowadzonej” rozpętał prawdziwe piekło porywaczom jego córki. Kiedy w drugiej części Bryan sam stanie się celem tajemniczego mężczyzny pałającego żądzą zemsty, będzie znów musiał wykorzystać swoje „specyficzne umiejętności”, aby uchronić swą rodzinę przed zgubą.

„Uprowadzona” w reżyserii Pierre’a Morela z 2008 roku okazała się wielkim sukcesem, przynosząc 224 miliony dolarów zysku. Widzowie, w szczególności wszyscy rodzice, kibicowali Bryanowi ratującemu córkę z rąk oprawców, sprawiając, że kontynuacja stała się kwestią czasu. Scenariusz do „Uprowadzonej 2” napisali ponownie Luc Besson oraz Robert Mark Kamen, na stołku reżysera zasiadł Oliver Megaton („Transporter 3”, „Colombiana”), a w rolach głównych występują Liam Neeson, Maggie Grace, Famke Janssen oraz Rade Šerbedžija.

„Nie wiem, kim jesteś, nie wiem, czego chcesz. Jeśli żądasz okupu, nie mam żadnych pieniędzy. Posiadam jednak specyficzne umiejętności; umiejętności nabyte w trakcie bardzo długiej kariery. Umiejętności, które sprawiają, że staję się prawdziwym koszmarem dla ludzi takich jak ty. Jeśli puścisz moją córkę wolno, zapomnimy o całej sprawie. Nie będę cię szukał, nie będę ścigał. Jeśli tego nie zrobisz, zacznę cię szukać, znajdę i zabiję”.

Groźba rzucona przez Bryana porywaczom jego córki oraz późniejsze spełnienie zawartej w nich upiornej obietnicy zachwyciły widzów na całym świecie, sprawiając, iż „Uprowadzona” stała się jednym z najbardziej kasowych thrillerów ostatnich lat. „Wszyscy potrafimy odnieść się emocjonalnie do tego, co przeżywa Bryan”, opowiada Liam Neeson. „Jeśli ktoś groziłby twojemu dziecku, zrobiłbyś wszystko, żeby uchronić je przed cierpieniem, i jeśli to możliwe – wymierzyć samemu sprawiedliwość”. Famke Janssen, filmowa Lenore, dodaje: „Zawartą na ekranie moralną niejednoznacznością Uprowadzona trafiła w czuły punkt wielu widzów – co bylibyście gotowi zrobić dla swojej rodziny? Ile poświęcić?”

Rola Bryana Millsa była dla Neesona kompletnym novum. Przed występem w „Uprowadzonej” był cenionym aktorem dramatycznym, kojarzonym raczej z „Listą Schindlera” niż kinem akcji. Francuski thriller, pełen pościgów, strzelanin i walki wręcz, nie był dla niego jednak tylko kolejnym aktorskim zadaniem, lecz również spełnieniem dziecięcych marzeń.. „Film trafił w stu procentach do tkwiącego we mnie młodzieniaszka”, wyznaje ze śmiechem Neeson. „A przy okazji mogłem przez trzy miesiące kręcić w Paryżu oraz trenować sztuki walki. Uwielbiam fizyczne wyzwania. Spełniłem się w Uprowadzonej”. Powrót do postaci Bryana oznaczał dla aktora także zmierzenie się z doświadczeniami z planów filmów akcji, w których zaczął grać po „Uprowadzonej”. „Na planie Drużyny A miałem okazję rozmawiać z ciągle aktywnym zawodowo wojskowym ekspertem ds. broni”, wspomina Neeson. „To był ogromny facet, który znikał nam nagle z planu na kilka dni i pojawiał się ni stąd, ni zowąd z raną brzucha; wszyscy wiedzieliśmy, że wracał z jakichś tajnych misji w Iraku czy Afganistanie”.

Akcja „Uprowadzonej 2” rozpoczyna się dwa lata po wydarzeniach z części pierwszej. Relacje Bryana z jego córką Kim umocniły się, główny bohater ma również nadzieję to, że uda się odbudować relacje z byłą żoną, Lenore. „Zanim jeszcze na horyzoncie pojawi się nowe zagrożenie, Bryan ma inny cel: zbliżyć się do Kim oraz Lenore”, wyjaśnia Oliver Megaton, który przejął obowiązki reżysera. W tamtym filmie Kim była śmiertelnie przerażoną ofiarą, biernym świadkiem wydarzeń. Od samego początku „Uprowadzonej 2” doskonale jednak widać, że przez te dwa lata całkowicie się zmieniła; dzięki szkoleniu ojca jest o wiele lepiej przygotowana do radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi. A taka właśnie czeka ją w Istambule, który z miejsca rodzinnego spotkania staje się terenem walki o przeżycie. „Niedaleko pada jabłko od jabłoni, Kim zostaje zmuszona do sprawdzenia, na co ją tak naprawdę stać”, opowiada wcielająca się w tę postać Maggie Grace. „W części pierwszej była naiwną dziewczynką, która nie miała pojęcia o prawdziwym świecie”, dodaje Megaton, „ale ze względu na mocne przeżycia, których doświadczyła, postanowiła stworzyć samą siebie od nowa. Dojrzała do tego, że nie chce już być pasywną ofiarą”.

Przemianie uległa także Lenore. Po ogłoszeniu separacji ze swoim drugim mężem, kobieta rozważa powrót do Bryana. „Ich relacje niespodziewanie bardzo się umocniły, ponieważ Lenore przechodzi przez niezwykle trudny okres w życiu”, wyjaśnia Neeson. „Bryan jest monolitem, który pozwala jej pewnie stanąć na własnych nogach. To idealny moment na rozwój związku”. Lenore, tak jak jej córka, dojrzała. „W Uprowadzonej nie była postacią, którą dało się lubić”, podkreśla reżyser. „Zawsze elegancko ubrana, perfekcyjna w każdym calu, lecz jednocześnie chłodna emocjonalnie. W kontynuacji staraliśmy się ją bardziej uczłowieczyć”. Janssen potwierdza te słowa. „Nie potrafię zliczyć, ile razy ktoś do mnie podchodził, mówiąc: Ależ byłaś suką w Uprowadzonej!”, wyznaje aktorka. „Tym razem ona również znajdzie się w niebezpieczeństwie, a widzowie poczują do niej dużą sympatię”.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
747

Głosów

9,21

Średnia ocena

Oceń film

Mkarta logo Uczniu, Studencie!
Z M!Kartą za bilet płacisz tylko 14,90 zł

Zamknij

Z M!Kartą uczniowie i studenci z ważną legitką płacą jedynie 14,90 zł!

  • Od poniedziałku do czwartku bilety za 14,90 zł przy dowolnej metodzie płatności
  • Z BLIKIEM posiadacze M!Karty kupują bilety online w tygodniu i przez cały weekend za 14,90 zł.
  • Zestaw Oscar (średni popcorn i napój) masz za 14,90 zł przez cały tydzień

Dodaj M!Kartę podczas kupowania biletów online.
M!Karta kosztuje 14,90 zł i jest to opłata jednorazowa na cały rok.

play
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Uprowadzona 2

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.