Zamknij
Smętarz dla zwierzaków
Smętarz dla zwierzaków
Premiera
3 maj 2019
Czas trwania
101 minut
Produkcja
Stany Zjednoczone, 2019
Reżyseria
Kevin Kolsch
Dennis Widmyer
Obsada
Jason Clarke
John Lithgow
Amy Seimetz
Pełny opis
7,16

Średnia ocena

Smętarz dla zwierzaków

Thriller Od lat: 15 101 minut

Czasem lepiej pozwolić umarłym pozostać martwymi... Film na podstawie kultowej powieści Stephena Kinga. Dr Louis Creed (Jason Clarke), po przeprowadzce z żoną (Amy Seimetz) i ich dwojgiem małych dzieci z Bostonu do wiejskiego Maine, odkrywa ukryte głęboko w lesie dziwne, tajemnicze cmentarzysko.

Pełny opis

Kiedy w rodzinie dochodzi do tragedii, Louis zwraca się z prośbą o pomoc do swego nieco dziwacznego sąsiada (John Lithgow). Ich wspólne odkrycie będzie miało przerażające konsekwencje…

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
238

Głosów

7,16

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Smętarz dla zwierzaków
Recenzja redakcji
Piotr Olczyk
„Smętarz dla zwierzaków” [RECENZJA]

Dodany przez: Piotr Olczyk

Czasami martwe jest lepsze.

„Nie chcę być pogrzebany
Na smętarzu dla zwierzaków
Nie chcę przeżyć tego życia
Jeszcze raz

Powyższy cytat pochodzi z piosenki „Pet Sematary” kultowej kapeli The Ramones. Zespół w prostym utworze stawia bardzo proste pytanie: czy warto dwa raz wchodzić do tej samej rzeki? Hollywood  gromko zakrzyknie, że jasne, pewnie, naturalnie! Od lat nasze kina zalewa fala przeróbek, kolejnych wersji, wariacji na znajome tematy i wałkowania raz po raz tego samego. Jednym z beneficjentów tego stanu rzeczy jest Stephen King, którego powieści regularnie trafiają na ekran – dodajmy, że z bardzo różnym skutkiem. Czasami jest wybitnie, by wspomnieć chociażby genialne „To” pożerające w czeluściach kanałów swojego telewizyjnego przodka, czasami na całość warto spuścić zasłonę milczenia (twórcy „Mrocznej Wieży” nie pamiętają oblicza swoich ojców), a czasami produkt powtórnej przemiany jest po prostu… niemalże kopią pierwowzoru. Witajcie na „Smętarzu dla zwierzaków”.

Pod względem fabuły tegoroczna wersja nie odbiega zbytnio od literackiego oryginału i kinowej ekranizacji z 1989 roku. Louis Creed wraz z rodziną przenosi się z wielkiego miasta do małej wsi. Okoliczny las skrywa ponurą tajemnicą – martwi nie pozostają w nim długo martwi. Wkrótce Louis przekonuje się o tym na własnej skórze. Ale nie spodziewajcie się widowiskowych pogoni za zombiakami. Nowy „Smętarz dla zwierzaków” zachowuje ducha oryginału. To kameralna historia o afirmacji życia i akceptacji śmierci. Historia, która - dawno temu zakopana w hollywoodzkim lasku – teraz wstaje z martwych i ponownie nawiedza kinowe sale. Warto iść na seans dać się znowu nastraszyć? Mimo wszystko – tak!

Piszę „mimo wszystko”, bo jestem cwaniakiem, który powieść Kinga przeczytał kilka razy, a ekranizację z lat osiemdziesiątych kocha za kiczowaty, ale bardzo wyrazisty klimat. Znam na wylot tragiczne dzieje rodziny Creedów i cieszę się, że ta opowieść ma szansę wystraszyć kolejne pokolenie horrorowych maniaków. Wszystkie klasyczne elementy tej makabreski są na swoim miejscu i świetnie sprawdzają się w nowym stuleciu: kot Church, sąsiad Jud, siostra Zelda, pędzące ciężarówki, zabawy ze skalpelem, piosenka tytułowa. Nowy „Smętarz dla zwierzaków” kroczy ścieżką wydeptaną przez poprzedników, jednak dla starych wyjadaczy twórcy przygotowali kilka niespodzianek. Horror turpistyczny nieoczekiwanie przeobraża się w horror rodzinny. Jak daleko można się posunąć, by chronić najbliższych? Czy przywrócenie kogoś do życia wbrew jego woli jest etyczne? Oczywiście niczego konkretniejszego tutaj nie zdradzę, ale mniej więcej od połowy filmu całość jedzie swoim torem, by na końcu zaprezentować coś naprawdę oryginalnego.

„Smętarz dla zwierzaków” wyszedł z kinowego grobu i brnie przed siebie wyciągając łapska do kinomanów. Jeśli nie znacie, albo nie pamiętacie tej historii, to najnowsza ekranizacja prozy Stephena Kinga może Was solidnie wystraszyć i nauczyć, by nie igrać z siłą wyższą. Dlatego paradoksalnie wbrew temu, co mówi się w filmie, na teren tego „Smętarza dla zwierzaków” warto się wybrać. Tylko proszę, niczego tam nie zakopujcie!

Ocena: 6,5/10

Nie chce być pogrzebany na „Smętarzu dla zwierzaków”
Piotr Olczyk

Newsy do Smętarz dla zwierzaków
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Smętarz dla zwierzaków

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Jakub

Jakub

23.05.2019, 23:39:57

elo pany i panewy zwrota dla was: Dzień dobry Dzień Dobry Nowi Followersi ,Jadę na Orłowo coś przekąsić To nie 2005, to nowy Tony Hawk, Tylko że rapowy Muszę już iść, bo Cierpowicz chcę mi włączyć Postojowe Dzień dobry, ciągle rosną koszty Chłopy wynoszą Polo Sport jak Thristin Hawl 3 Jestem wyżej o rangę jak w Sieci Komórkowej Wyżej rangę jak Rover, mój fiuuu*t to dla niej Siorber Dzień dobry, twoi ludzie dzięcioły Dzień dobry, twoi ludzie jemioły Dzień dobry, jadę jak Hołowczyc, a ty piszesz protokoły dzień dobry Pochodzę z lat dziewięćdziesiątych

Jakub

Jakub

23.05.2019, 23:23:30

Ogółem to dobry film jeszcze nie widziałem ale tak sądzę. Jutro idę z najukochańsza moją Natalką!!!!

Piotr

Piotr

14.05.2019, 10:08:48

Dużo pomylonych zdarzeń, chociażby to że Gage został potrącony a nie Ellie . Jak dla mnie poprzednia ekranizacja lepsza.

Artur

Artur

05.05.2019, 09:04:24

Jak dla mnie film naprawdę godny obejrzenia. Jest zrobiony na podstawie książki Stephena Kinga i to już druga filmowa ekranizacja bo pierwsza była w roku 1989. Jak na film trwający półtorej godziny jest w nim dużo do kochania dla horroromaniaka takiego jak ja. Świetne aktorstwo, posiłkowanie się bardzo udaną powieścią bardzo poczytnego i lubianego autora nic dodać nic ująć...Myślę że większość widzów wychodząc z kina szukała odpowiedzi na pytanie, którego nikt z nas nie chce sobie zadawać: "Co bym zrobił, gdyby moje dziecko jutro umarło?" Polecam i daję 9/10

Eva

Eva

05.05.2019, 01:02:43

Film niezły jak na ten z gatunku. Są momenty i grozy i smutku. Pozostaje w pamięci z dreszczykiem. To nie Annabelle, ale dla fanow kina grozy może być.