Zamknij
Selma
8,12

Średnia ocena

Selma

Thriller Biograficzny Polityczny Od lat: 15 128 minut

Jeden z najgłośniejszych amerykańskich filmów roku, nagrodzony Złotym Globem i Oscarem (za najlepszą piosenkę – John Legend, feat. Common „Glory”) oraz nominowany do blisko siedemdziesięciu prestiżowych nagród. Oparta na prawdziwych wydarzeniach, por...

Pełny opis

Jeden z najgłośniejszych amerykańskich filmów roku, nagrodzony Złotym Globem i Oscarem (za najlepszą piosenkę – John Legend, feat. Common „Glory”) oraz nominowany do blisko siedemdziesięciu prestiżowych nagród. Oparta na prawdziwych wydarzeniach, poruszająca historia laureata pokojowej Nagrody Nobla – Martina Luthera Kinga. W rolę kochającego ojca i męża, a zarazem charyzmatycznego przywódcy i wizjonera, który na zawsze odmienił oblicze Ameryki, wcielił się nominowany do Złotego Globu David Oyelowo („Kamerdyner”, „Interstellar”, „Służące”). Partnerują mu m.in. zdobywca Oscara – Cuba Gooding Jr. („Jerry Maguire”, „American Gangster”, „Kamerdyner”) oraz nominowani do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej: Tim Roth („Wściekłe psy”, „Rob Roy”), Tom Wilkinson („Michael Clayton”, „Za drzwiami sypialni”), a także Martin Sheen („Czas Apokalipsy”, „Infiltracja”) i powracająca na duże ekrany Oprah Winfrey („Kamerdyner”, „Kolor purpury”), będąca również, obok Brada Pitta, współproducentką „Selmy”.

Po odebraniu Pokojowej Nagrody Nobla, Martin Luther King (David Oyelowo) wraca do USA, gdzie czekają go nowe wyzwania. Jest rok 1965, a walka o prawa obywatelskie Afroamerykanów wchodzi w decydującą fazę. Z miasta Selma w kierunku Montgomery wyrusza marsz protestacyjny, brutalnie spacyfikowany przez siły porządkowe działające z polecenia słynącego z rasistowskich poglądów gubernatora George’a Wallace’a (Tim Roth). Jednak poruszająca relacja telewizyjna, pokazująca rozbicie pokojowego demonstracji, sprawia, że do Selmy z całego kraju ściągają ogromne rzesze ludzi o różnym kolorze skóry i wyznaniu. W stronę Montgomery kieruje się wielotysięczny tłum, któremu przewodzi sam King. Prezydent USA Lyndon Johnson (Tom Wilkinson), świadomy, że gubernator Wallace zrobi wszystko, by demonstranci nie zaznali spokoju, gorączkowo szuka rozwiązania, które pozwoli uniknąć rozlewu krwi i szeroko relacjonowanej przez media katastrofy wizerunkowej demokratycznej Ameryki.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
24

Głosów

8,12

Średnia ocena

Oceń film

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Selma

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

jojne

jojne

12.04.2015, 15:49:00

Typowy poprawny politycznie "produkcyjniak" made in Hollywood. Hagiografia Martina Luthera Kinga.Ludzie,-to był wielki człowiek,ale miał wiele typowo ludzkich wad...

Włodek

Włodek

12.04.2015, 09:46:55

Jeśli film dostał Oscara za piosenkę, to naprawdę nie wiem czy warto o tym wspominać. Nie wiem cy to dobrze świadczy o filmie, skoro najlepsze co w nim jest to piosenka.

kamil81

kamil81

12.04.2015, 08:55:53

To już kolejny dobry film, którego z niewyjaśnionych względów nie zobaczymy w Multikinie w Słupsku. Ja rozumiem, że można pominąć jakieś niszowe kino, ale nie film nominowany do Oscara, zbierający doskonałe recenzje na całym świecie. Tylko w ostatnim czasie Multikino w Słupsku omijają takie pozycje jak Selma i Cobain.

marta

marta

23.03.2015, 14:06:11

zapowiada się nieźle