Zamknij
6,59

Średnia ocena

POLECA

Po prostu przyjaźń

Komedia Od lat: 12 133 minuty

Są ze sobą na dobre i złe, na zawsze. Aż pewnego dnia...

Pełny opis

Alina (Sonia Bohosiewicz) i Marian (Marcin Perchuć) wygrywają do spółki wielkie pieniądze i muszą się nimi jakoś podzielić. Ivanka (Magdalena Różczka), singielka i menadżerka na wysokich obcasach, postanawia mieć dziecko, pomóc ma jej w tym serdeczny przyjaciel (Bartłomiej Topa). Filip (Kamil Kula) zaryzykuje twarz i karierę dla kaprysu zwariowanej kolekcjonerki guzików (Aleksandra Domańska). Stateczny profesor (Krzysztof Stelmaszyk) będzie musiał zdecydować, czy dla przyjaciela (Przemysław Bluszcz) warto złamać zasady.

Tymczasem zgrana paczka przyjaciół (Agnieszka Więdłocha, Aleksandra Domańska, Maciej Zakościelny, Piotr Stramowski, Marcin Perchuć) wyrusza w góry , gdzie odkrywa tajemnicę, która na zawsze zmieni ich życie.

Co wybiorą? Lojalność czy pieniądze? Przyjaźń czy miłość? Prawdę czy kłamstwo? Własne czy cudze szczęście? Każdy wybór dla bohaterów komedii "Po prostu przyjaźń" oznacza tarapaty. Kto pomoże im się z nich wydobyć? Wiadomo: przyjaciele. Bo przyjaźń, jak żadna inna inwestycja, zawsze się opłaca.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
264

Głosów

6,59

Średnia ocena

Oceń film

Mkarta logo Uczniu, Studencie!
Z M!Kartą za bilet płacisz tylko 14,90 zł

Zamknij

Z M!Kartą uczniowie i studenci z ważną legitką płacą jedynie 14,90 zł!

  • Od poniedziałku do czwartku bilety za 14,90 zł przy dowolnej metodzie płatności
  • Z BLIKIEM posiadacze M!Karty kupują bilety online w tygodniu i przez cały weekend za 14,90 zł.
  • Zestaw Oscar (średni popcorn i napój) masz za 14,90 zł przez cały tydzień

Dodaj M!Kartę podczas kupowania biletów online.
M!Karta kosztuje 14,90 zł i jest to opłata jednorazowa na cały rok.

play
Multimedia dla Po prostu przyjaźń
Recenzja redakcji
"Po prostu przyjaźń": Friends will be friends!

Dodany przez: Radek Tomasik

Podchodziłem do tego filmu jak pies do jeża. Wszystko w nim skrojone jest pod sukces w kinach. To właśnie było podejrzane.

Szczypta świeżości i nuta rutyny w obsadzie aktorskiej. Intrygująco znajome wątki. Słodko-gorzki ton, przynajmniej w założeniu. Do tego trochę szantażu emocjonalnego (na dziecko, na chorobę) i nieco sentymentalnych ckliwości podlanych dla kontrastu ironicznym sosem. Brzmiało aż za dobrze, by mogło się sprawdzić.


W filmie równolegle oglądamy kilka wątków. Wątek potrąconego przez samochód chłopca i dwójki przyjaciół z ław szkolnych, statecznych pięćdziesięciolatków, wśród których jeden jest sprawcą zdarzenia na pasach, a drugi ma zapewnić mu alibi. Wątek silnej bizneswoman, której do szczęścia nie brakuje nic prócz dziecka, żyjącej w zgodnym sąsiedzkim stadle z samowystarczalnym i uczynnym gejem o altruistycznym usposobieniu i idealnym materiale genetycznym. Wątek paczki przyjaciół ze szkoły średniej, reprezentujących całe spektrum polskiej nadwątlonej klasy średniej: od polonistki po właścicieli salonów Volvo. No cóż.. sami widzicie, materiał na film wprost murowany!


Tak przygotowany, żeby nie powiedzieć wypacykowany, punkt wyjścia intrygi aż prosi się o potknięcia, fałszywe tony i spadki napięcia. Obawy na szczęście okazały się mocno przesadzone. Ku mojemu szczeremu zaskoczeniu, akcja toczy się w równomiernym, dobrym tempie, dowcipy bawią, a dylematy zmuszają do refleksji. Aktorzy są przekonujący, a nawet przejmujący. Dialogi napisane są sprawnie, a wręcz błyskotliwie. Zaryzykowałbym nawet tezę, że niektóre sceny są dramaturgicznymi majstersztykami, opartymi na przenikliwej diagnozie ludzkich relacji (Perchu
 vs. Bohosiewicz w restauracji – więcej powiedzieć nie mogę). Innym słowy: świetnie się to ogląda i naprawdę nie ma się do czego przyczepić.


Na dodatek, jak w każdym filmie na podstawie rzetelnego scenariusza, całość spaja pewna myśl. Ani zbyt górnolotna, ani prostacka. Ani nie odlatująca w akademickie rejony egzaltacji, ani nie schlebiająca psychofanom „Pitbulla”. I nie dotyczy stricte przyjaźni, każdy wie, że przyjaźń jest fajna. Pytanie tylko, ile jesteśmy dla niej poświęcić. A dokładniej, czy jesteśmy w stanie / powinniśmy / mamy prawo poświęcić dla niej prawdę.


Odpowiedź na to pytanie – nie będzie to chyba spoilerem – jest dość przewrotna, co jest kolejnym atutem tego filmu, nie podającego niczego wprost.


"Po prostu przyjaźń" jest czymś więcej niż rzetelną filmową robotą, trzymająca konsekwentnie tragikomiczną konwencję. Jak na rzecz lekką, łatwą i przyjemną, ten film zastanawiająco długo pozostaje w głowie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Po prostu przyjaźń

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.