Zamknij
Piłsudski
Piłsudski
Premiera
13 wrz 2019
Czas trwania
108 minut
Produkcja
Polska, 2019
Reżyseria
Michał Rosa
Obsada
Borys Szyc
Magdalena Boczarska
Pełny opis
7,17

Średnia ocena

Piłsudski

Biograficzny Historyczny Od lat: 13 108 minut

„Piłsudski” rozpoczyna się w 1901 roku, w szpitalu psychiatrycznym w zaborze rosyjskim. Jednym z pacjentów jest więzień polityczny – Józef Piłsudski (Borys Szyc). Polskie podziemie niepodległościowe organizuje jego ucieczkę. Piłsudski wraca do żony (Magdalena Boczarska).

Pełny opis

Mimo grożącego mu niebezpieczeństwa wraz z Walerym Sławekiem (Jan Marczewski), Witoldem Jodko-Narkiewicz (Marcin Hycnar), Aleksandrem Sulkiewiczem (Józef Pawłowski) oraz Aleksandrem Prystorem (Tomasz Schuchardt) rozpoczyna bezkompromisową walkę o niepodległą Polskę.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
186

Głosów

7,17

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Piłsudski
Recenzja redakcji
Piotr Olczyk
„Piłsudski” [RECENZJA]

Dodany przez: Piotr Olczyk

Krnąbrny Ziuk.

Naród wspaniały, tylko ludzie… no, sami wiecie.

Zacznę od truizmu, choć intencje mam dobre: „Piłsudski” jest filmem przede wszystkim o… Piłsudskim. Burzliwe dzieje Polski z początku XX wieku są tutaj tylko tłem. Historia naszego kraju zdaje się przelatywać za plecami bohaterów niczym obrazki z kalejdoskopu, a ogromne skoki czasowe komentowane są drobnym druczkiem podczas animowanych przejść. Na pierwszym planie jest nasz główny bohater o gniewnym wzroku. Nie spodziewajcie się spiżowego portretu „Dziadka”, bowiem Józef Piłsudski jest tutaj postacią dość niejednoznaczną.

Zanim stał się naczelnym wodzem, marszałkiem czy premierem, to był po prostu „Ziukiem”. Młodym, porywczym chłopakiem, który nie cofnie się przed niczym, by zrobić z Polski taki kraj, jaki on sam sobie wymarzył. Nic go nie powstrzyma - ani przymusowy pobyt w psychiatryku, ani gderanie przeciwników politycznych, ani nawet marudząca w domu żona. „Ziuk” ma misję i do celu dotrze chociażby po trupach, nieważne czy wrogów, czy sprzymierzeńców. W dzisiejszych czasach nazwalibyśmy go wręcz terrorystą. Bardzo ambiwalentnie jawią się w filmie obrazy zamachów bombowych na funkcjonariuszy carskich, w których cierpią także niewinne kobiety i dzieci. Ale „Piłsudski” zdaje się kierować maksymą swojego tytułowego bohatera: „Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!”

Warto zaznaczyć, że Borys Szyc w roli Józefa Piłsudskiego jest wręcz fenomenalny. Od pierwszych minut filmu zapominamy, że mamy przed sobą tego zabawnego kolesia z „Testosteronu”. Nieważne czy ekranowy Piłsudski jest zapuszczonym brodaczem tkwiącym w wariatkowie, czy właśnie musztruje Legiony Polskie – Borys Szyc idealnie wciela się w przyszłego ojca narodu, naśladuje mimikę wodza, jego specyficzny sposób mówienia. Co najważniejsze: nie szarżuje aktorsko, nie tworzy karykatury, tylko kreuje postać z krwi i kości.

„Piłsudski” może pochwalić się także świetną scenografią (choć rozmachu tu raczej nie uświadczymy, na działania wojenne trzeba poczekać do premiery „Legionów”) oraz bardzo dobrymi zdjęciami. Słynna akcja pod Bezdanami, czyli brawurowy napad na pociąg, została nakręcona za pomocą jednego ujęcia nadając całości klimat rodem z thrillera. Fragmenty ze szpitala psychiatrycznego kreują surrealistyczną atmosferę, zaś sceny zamachów szokują naturalizmem. Szkoda tylko, że film bardziej przypomina zlepek epizodów, niż historię z pełnoprawnym rozpoczęciem i zakończeniem. Może „Piłsudski” powinien trafić do kin jako produkcja dwuczęściowa?

„Piłsudski” to rzecz poprowadzona z nerwem i pasją, a na pierwszym planie bryluje świetny Borys Szyc w roli tytułowej. „Ziuk” jest tutaj narwanym, bezkompromisowym facetem, patriotą wręcz radykalnym i gotowym chwycić za mordę każdego, kto zagraża wolnej Polsce. Nasz kontrowersyjny bohater mawiał, że „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi (..)” – jakże aktualne, prawda?

Ocena:
7/10


Salutował
Piotr Olczyk

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Piłsudski

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Bartłomiej

Bartłomiej

22.09.2019, 22:08:03

Pan Szyc, zdolny, wszechstronny aktor - ale całkowicie nie pasuje do roli Piłsudskiego. Tonem głosu, wyglądem, postawą. Komendant to postać pomnikowa, mocno utrwalona w wyobraźni Polaków, a tą rolą dokonano jej zmasakrowania. Jednak, nie to jest najgorsze. Film to zlepek scen, bez przesłania, dramaturgii, kontrowersji, coś jak lekcja historii w ogólniaku z panem Zbyszkiem, który za młodu był pasjonatem, ale teraz po prostu chce zrealizować program z ministerstwa..

Wiktoria

Wiktoria

20.09.2019, 09:19:54

Film do bani. Poszliśmy ze szkoły i nawet nauczycielka nas za to przeprosiła. W filmie są może 3 sceny akcji a reszta to pitu pitu o tym jak Piłsudzki zdradzał żonę oraz o tym jak się kłócił z PPS (przez chwilę dosłownie). Najgorszy film historyczny ever, nie idźcie na to, niczego się o Piłsudzkim nie dowiecie a będziecie tylko ziewać i stracicie pieniądze.