Zamknij
Pierwszy człowiek
Pierwszy człowiek
Premiera
19 paź 2018
Czas trwania
141 minut
Produkcja
Stany Zjednoczone, 2018
Reżyseria
Damien Chazelle
Obsada
Ryan Gosling
Claire Foy
Pełny opis
7,67

Średnia ocena

Pierwszy człowiek

Familijny Dramat Biograficzny Od lat: 13 141 minut

Na fali wspólnego sukcesu sześciokrotnie nagrodzonego Oscarem® obrazu „La La Land” Damien Chazelle i Ryan Gosling ponownie łączą siły w historycznej opowieści o misji NASA, dzięki której na Księżycu wylądował człowiek. Film skupia się na życiu Neila Armstronga w latach 1961-1969.

Pełny opis

„Pierwszy człowiek” to wstrząsająca, opowiedziana w pierwszej osobie historia na podstawie książki Jamesa R. Hansena. Zapis trudu, wyrzeczeń i poświęcenia, które wiązały się z jedną z najbardziej niebezpiecznych misji w historii ludzkości.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
148

Głosów

7,67

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Pierwszy człowiek
Recenzja redakcji
Piotr Olczyk
Pierwszy człowiek [RECENZJA]

Dodany przez: Piotr Olczyk

Per aspera ad astra

Ogłuszający hałas. Blacha rozgrzana do czerwoności. Samolot doświadczalny z obłędną prędkością przebija się przez stratosferę i na kilka chwil zastyga między niebem a ziemią. Z kokpitu można dostrzec błękitną poświatę ziemskiej atmosfery, delikatnej i niemal niezauważalnej. Czerń kosmosu – tak intensywna, tak pociągająca, tak niebezpieczna – jest na wyciągnięcie ręki. Neil Armstrong ryzykownie, ale skutecznie sprowadza pojazd na ziemię. To tylko sam początek „Pierwszego człowieka”, a ja już mam spocone dłonie. Później mam też dreszcze, bo nikt dotąd nie pokazał na wielkim ekranie tak realistycznej podróży w komos – nawet Alfonso Cuarón w oscarowej „Grawitacji”. Damien Chazelle wykonał właśnie pierwszy mały krok w drodze po kolejnego Oscara i ogromny skok dla gatunku filmowej biografii.

Rozczulił mnie wstęp do filmu, czyli znajome czołówki wytwórni Universal i studia Dreamworks. Najpierw oglądamy kulę ziemską, potem chłopca siedzącego na Księżycu. To całkowity zbieg okoliczności, ale jakże stosowny. Księżyc był zawsze obecny w życiu Neila Armstronga. W pierwszej scenie mężczyzna wykonuje wspomniany lot doświadczalnym samolotem. Niczym Ikar wzbija się ku niebu, by potem runąć w dół. W odróżnieniu od bohatera mitu Armstrong ląduje szczęśliwie, ale czuje ogromny niedosyt. Za jego spokojnymi oczami kryje się obsesyjna żądza poznania – chęć nie tyle spełnienia marzeń, ale wykonania celu. Wszystko, by ukoić zbolałą duszę. Kolejne wydarzenia z jego życia, te rzadsze, szczęśliwe oraz te częstsze, bardziej lub mniej tragiczne, zawsze rozgrywały się pod czujnym wzrokiem milczącego ziemskiego satelity.

Obsadzenie Ryana Goslinga w roli Neila Armstronga było strzałem w dziesiątkę – facet jest mistrzem stonowanych kreacji outsiderów-marzycieli, którzy bujając w chmurach zaniedbują ziemskie sprawki. Cała reszta to drugi plan, ale za to jaki! Z każdego zakątka kadru spogląda na nas znajoma twarz. W Janet Armstrong, kobietę twardo stąpającą po ziemi, wciela się Claire Foy. Astronautów i pracowników NASA grają między innymi Kyle Chandler, Jason Clarke i Ciarán Hinds. Świetny jest Corey Stoll – jego Buzz Aldrin nie owija w bawełnę, tylko po swojemu wali prosto z mostu. Żadnych półśrodków.

Podobną filozofię wyznaje odpowiedzialny za zdjęcia Linus Sandgren, który całość zdecydował się nakręcić analogowo. Dzięki temu zabiegowi „Pierwszy człowiek” wygląda jak jakieś zapomniane dzieło poprzedniej epoki. Nie czuć tu chłodu formatu cyfrowego, a wszechobecne ziarno nadaje produkcji odpowiedniego charakteru. Zapomnijcie o patosie, efekciarstwie i szerokich planach. Kamera trzyma się blisko astronautów, ich klaustrofobicznych pojazdów i malutkich wizjerów, za którymi rozpościera się przerażająca, fascynująca czerń. Klimat dopełnia oszczędna ścieżka dźwiękowa Justina Hurwitza, dzięki której najważniejsze wydarzenie w dziejach zamienia się personalne, niemalże duchowe przeżycie.

„Pierwszy człowiek” jest kameralnym dramatem o skromnym człowieku, który po prostu nie umiał odpuścić. Otoczony grubą warstwą własnej atmosfery blokował wszechświat pełen innych ludzi, by poradzić sobie z osobistymi demonami. Nie sposób nie kibicować Neilowi Armstrongowi, nawet jeśli dobrze wiemy, jak cała historia się skończy. Przecież tutaj nie chodzi o to, czy się uda, tylko dlaczego ma się udać. Każdy z nas ma swój Księżyc, w którego wpatrujemy się tęsknymi oczami. I tylko od nas zależy, czy zrobimy ten najważniejszy krok.

Ocena: 9/10

O locie na księżyc ten lub tamten marzy
Piotr Olczyk

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Pierwszy człowiek

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Pola

Pola

29.11.2018, 03:03:49

Ocena: bliskie ideału 9/10!

Pola

Pola

29.11.2018, 02:36:20

W filmie Danny'ego Boyle'a (tematyka zbliżona choć totalna fantastyka a nie historia prawdziwa) uczestniczka kosmicznej wyprawy ratunkowej pyta swojego kolegę: "O czym śnisz, kiedy zamykasz oczy? Bo ja widzę tylko powierzchnię słońca...". Nie wiemy, czy Neil Armstrong miał podobne sny tyle że o księżycu. Ale możemy doświadczyć, prawie namacalnie, szerokiego spectrum jego emocji podczas długiej drogi do lotu w Apollo 11. Reżyser "Pierwszego człowieka", Damien Chazelle, praktycznie wciska nas/widza razem z Neilem czy innymi astronautami w symulator, prototyp łazika czy kolejne egzemplarze Gemini i Apolla. Jest ciasno, duszno, klaustrofobicznie, prawie jak w "kosmicznej" puszce sardynek. Pole ruchu i widzenia ograniczone. Presja czasu i wyścigu z Rosjanami - ogromna. Kongres i rodacy z wielu grup społecznych - ambiwalentnie mówiąc; nieprzychylni. Koszty finansowe i ludzkie - za wysokie. Potencjalne korzyści - trudne do wyliczenia i ulotne. Widoki przez niewielką szybkę rakiety - nieziemsko zachwycające, już po samym wejściu w stratosferę. Wybór Ryana Gosling'a na odtwórcę tytułowej roli - jak najbardziej trafiony, wręcz idealny. Neil w wykonaniu Goslinga jest skupiony, rzeczowy, opanowany, małomówny ale także targany emocjami i wątpliwościami, żartujący z kolegami czy świadomy ryzyka i niebezpieczeństwa próbujący oszczędzić tej wiedzy i jej wpływu, swoim bliskim. Gosling nie szarżuje na ekranie, często gra półniuansami i półcieniami, a mimo to przyciąga uwagę. Na drugim tle ma świetną partnerkę, Claire Foy jako Janet Armstrong (żonę) oraz innych aktorów współtworzących ekipę żeglarzy kosmosu w osobach: Jasona Clarke'a, Kyle'a Chandlera, Patricka Fugita, Christophera Abbotta czy Ciarána Hindsa. Zdjęcia Linusa Sandgrena i muzyka Justina Hurwitza dopełniają obraz. Sekwencja finałowego lotu na księżyc i lądowania bynajmniej nie jest patetyczna, raczej rzetelnie odarta z fajerwerków i kolorów i nieco refleksyjna w wymowie. "Pierwszy człowiek" jest jednym z najlepszych filmów pokazywanych na ekranach kinowych w 2018 roku, zasłużył na Oskarowe nominacje i, kto wie, może także na statuetkę (czy kilka?) w któreś z pięciu koronnych kategorii. W końcu kosmos jest nieograniczony;)

Krzysztof

Krzysztof

29.10.2018, 21:54:18

Siemka.Byłem na tym filmie i jestem rozczarowany niestety nie tego oczekiwałem, nudy nudy tylko ostatnie 30 min zaczyna coś tam się dziać a reszta filmu perypetie rodzinne.Szkoda a spodziewałem się b.dobrego filmu a tak jestem zawiedziony.Jak nie musicie to nie idźcie na ten film nie polecam :( Moja ocena 4/10