Zamknij
Papusza
Papusza
Premiera
15 lis 2013
Czas trwania
132 minuty
Produkcja
Polska, 2013
Reżyseria
Joanna Kos-Krauze
Krzysztof Krauze
Obsada
Antoni Pawlicki
Julian Tuwim
Andrzej Walden
Zbigniew Walerys
Pełny opis
8,06

Średnia ocena

Papusza

Biograficzny Od lat: 15 132 minuty

Papusza - to wzruszająca historia, niezwykłej kobiety Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej, - poetki, która spisała i wydała swoje wiersze. To również piękna opowieść o przyjaźni dwóch wielkich poetów: Jerzego Ficowskiego i Papuszy. Żyjący przez dwa l...

Pełny opis

Papusza - to wzruszająca historia, niezwykłej kobiety Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej, - poetki, która spisała i wydała swoje wiersze. To również piękna opowieść o przyjaźni dwóch wielkich poetów: Jerzego Ficowskiego i Papuszy. Żyjący przez dwa lata w taborze Dionizego Wajsa, zafascynowany kulturą cygańską początkujący poeta Ficowski, odkrył jej talent, sam nauczył się języka cygańskiego a potem walczył o wydanie jej wierszy. Sukces Papuszy, nie byłby możliwy bez wsparcia i pomocy Juliana Tuwima, który zachwycony jej talentem, wspomógł starania Ficowskiego i doprowadził do publikacji wierszy w języku polskim. W filmie Julian Tuwim mówi do Ficowskiego: To będzie spisek dwóch poetów, by ocalić trzeciego(…).


Papusza błyskawicznie stała się literacką sensacją. Twórczość Papuszy rozpoczęła się w przełomowym dla polskich Cyganów okresie - w latach odgórnie zarządzonego nakazu osiedlenia. Dlatego głównym motywem twórczości poetki był utracony świat wolności i wędrujących taborów. Kiedy w 1953 r. Ficowski opublikował przełomową pracę Cyganie polscy, starszyzna romska oskarżyła Papuszę o zdradę języka i przekazanie romskich tajemnic. Od tamtego momentu zostaje wykluczona z cygańskiej społeczności i zapada na chorobę psychiczną. W 1986 roku Ficowski napisał: Miałem szczęście poznać Papuszę, uchodzę za odkrywcę jej talentu. Ale Papusza - miała nieszczęście poznać mnie. Bo to za moją sprawą, choć przecież wbrew moim intencjom, stała się jej wielka krzywda. Spadły na nią gromy potępienia. Gdyby nie doszło przed laty do mojej wędrówki w taborze, w którym i ona wędrowała, nie dowiedzielibyśmy się nigdy o leśnej poetce, być może nie powstałyby i z pewnością nie zostałyby pismem utrwalone jej najpiękniejsze wiersze.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
16

Głosów

8,06

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Papusza
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Papusza

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

....

....

20.04.2014, 19:25:49

Nie polecam filmu Krauzych. Film nudny, niespójny, bez wyrazu i punktu zaczepienia. Trochę biografii, trochę przebitek ciężkiego losu złodzieja włóczykija - za mało wszystkiego na pogłębiona analizę. Powierzchowny i nijaki. Czarno-białą konwencja zupełnie nieuzasadniona - stroje cygańskie to uwielbienie koloru ! A konwencja szara ma niby być taka artystowsko- skromna tutaj - bez uzasadnienia. Gdyby nie ładne kadry zdjęć p. Ptaka - nic by z tego filmu nie zostało.

JEEF

JEEF

26.02.2014, 11:08:50

Jej poezja rzuca człowieka na kolana.

JEEF

JEEF

26.02.2014, 11:03:58

Papusza zrobiła więcej dla cyganów w Polsce ,niż nie jeden król cygański ,zbliżyła nas do siebie. Nie taki cygan straszny jak go malują .Cyganie kiedyś do tego dorosną i wybaczą jej szczerze nie tak na pokaz .Niech spoczywa w miłości.

zdegustowany

zdegustowany

25.11.2013, 00:17:17

Jak zwykle w multikinie we Włocławku siły nadprzyrodzone uniemożliwiają obejrzenie tego filmu.Może wystarczy tej komercji w tym mieście są jeszcze ludzie którzy chętnie obejrzeli by coś ambitniejszego. Jakim cudem kopia w sieci multikina krąży a do włocławka trafić nie może?

Renata (Dunia)

Renata (Dunia)

20.11.2013, 09:44:20

Przepiękny zwiastun oglądałam ze wzruszeniem Dziś wybieram się do kina go obejrzeć z moją córką Też jestem Romką i pisze wiersze.

Goska

Goska

19.11.2013, 22:25:22

Czy film bedzie w ogole wyswietlany w Gdansku, Sopocie lub Gdyni?

Basia

Basia

18.11.2013, 22:59:04

Mam pytanie do Multikina.Do kiedy będzie wyświetlany film Papusza?

mcandrew77

mcandrew77

17.11.2013, 18:17:02

film trudny,o czasach których już nie ma,dramacie Cyganki-poetki wyklętej przez swoich,a nie aspirującej do życia w blasku (o dziwo),piękne zdjęcia i muzyka - zwłaszcza 2 tematy- jAN kANTY pAWLUSKIEWICZ,świetny Waleryś.