Zamknij
Panie Dulskie
6,33

Średnia ocena

Panie Dulskie

Komedia obyczajowa Od lat: 13 92 minuty

Filip Bajon, twórca przebojowych „Ślubów panieńskich” i „Przedwiośnia”, rzuca całkowicie nowe spojrzenie na ponadczasową komedię „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, poruszając się między trzema planami czasowymi: początkiem XX wieku, rokie...

Pełny opis

Filip Bajon, twórca przebojowych „Ślubów panieńskich” i „Przedwiośnia”, rzuca całkowicie nowe spojrzenie na ponadczasową komedię „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, poruszając się między trzema planami czasowymi: początkiem XX wieku, rokiem 1954 a współczesnością.

W obsadzie plejada gwiazd, jakiej dawno nie było w polskim kinie: Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska oraz Mateusz Kościukiewicz, Sonia Bohosiewicz, Katarzyna Herman, Olgierd Łukaszewicz, Władysław Kowalski, Sebastian Fabijański i wielu innych.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
63

Głosów

6,33

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Panie Dulskie
Recenzja redakcji
Jerzy Wasowski
„Panie Dulskie”: Toksyczna rodzinka

Dodany przez: Jerzy Wasowski

Filip Bajon („Przedwiośnie”) odświeża „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Zakłamanie i obłudę Dulskich na światło dzienne zamierza wydobyć najmłodsza z rodu, Melania (Maja Ostaszewska), która z pomocą kuzyna Rainera Dulsky’ego (Władysław Kowalski), profesora psychiatrii ze Szwajcarii, zbiera materiały do filmu. „Teraz kręci się filmy o tajemnicach, o masturbacjach, o skrobankach. Im bardziej intymnie, tym lepiej”, tłumaczy matce (Katarzyna Figura), z którą - jak można się domyślić - nie ma najlepszych relacji. Próbuje się od niej dowiedzieć całej prawdy o romansie Zbyszka (Sebastian Fabijański) ze służącą Hanką (Diana Zamojska). A nie jest to rzecz prosta, o czym przekonujemy się w retrospekcjach. Dulscy bowiem to toksyczna rodzina, która wszystkie brudy zamiata pod dywan. Początek rodzinnej tradycji dała matrona rodu, czyli babka Melanii (kapitalna Krystyna Janda), kobieta dwulicowa, zaprzątająca sobie głowę głównie tym, co powiedzą sąsiedzi. Ważniejsze od szczęścia syna jest dla niej uniknięcie hańby, czego skutki Dulscy odczują na kilka pokoleń wprzód.

 

W przeciwieństwie do swojego poprzedniego dzieła - „Ślubów panieńskich”, gdzie współczesność wkradała się do kadru jakby przypadkiem i bez konkretnej przyczyny, w „Paniach Dulskich” Bajon płynnie porusza się między - tym razem trzema - planami czasowymi: początkiem XX wieku, rokiem 1954 a teraźniejszością. Spaja je pielęgnowana przez lata tajemnica. Następne pokolenia Dulskich idą w ślady poprzednich. Brat Melanii Zbyniu (Mateusz Kościukiewicz) romansuje z gosposią Gabrysią (Marianna Zydek). Wspomniane zakłamanie wżera się w podłogę i meble, wokół których zwykł dreptać trzymany pod butem małżonki Felicjan (Olgierd Łukaszewicz). „W takiej rodzinie żyje się kilka pokoleń wstecz”, oznajmia Rainerowi Melania. Bohaterka chce poznać „całą prawdę”, ale nie w celu przeżycia katharsis, a z zupełnie egoistycznych pobudek - bo to dobry materiał na film. To, jak czuje się jej matka (całe życie niszczona przez swoją matkę), kiedy przywołuje demony przeszłości, już niespecjalnie ją interesuje. Od dulszczyzny - czy się tego chce, czy nie - nie da się bowiem tak łatwo uciec.

 

„Panie Dulskie”, reż. Filip Bajon, wyst. Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska, Władysław Kowalski, Olgierd Łukaszewicz, Sławomir Orzechowski, Katarzyna Herman, Sebastian Fabijański

 

Jerzy Wasowski

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Panie Dulskie

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Iga

Iga

23.10.2015, 11:18:12

czy ten film był już grany albo będzie grany we włocławku?

"40-ka"

"40-ka"

11.10.2015, 21:58:20

Bardzo dobra komedia obyczajowa - brawo dla pana Bajona ! Jest to film dla znającego literaturę polską, inteligentnego widza. Dla dyletantów będzie niezrozumiały... W mistrzowski sposób pan Bajon uświadamia nam, że dulszczyzna ciągle jest wśród nas.. POLECAM ;)

Elżbieta

Elżbieta

11.10.2015, 19:47:51

Słaby film,dwa-trzy momenty śmieszne-reszta stypa. Nie polecam.

Inga z ekpią

Inga z ekpią

07.10.2015, 14:40:50

warto...jednak to nie film dla każdego, absolutnie nie dla każdego, widząc recenzje poniżej... zresztą tak jak wizyta w teatrze, czy operze... podkreślę, jeśli ktoś oczekuje efektów w stylu fajerwerków koncertów disco polo, to się zawiedzie, jeśli ktoś szuka czegoś bardziej wymagającego, będzie zadowolonym :) tak jak my:) dawni się tak nie bawiliśmy :)

Józia

Józia

05.10.2015, 22:37:43

Niby opis i klasyfikacja gatunku ma pomóc w wyborze filmu - spodziewałam się komedii a to była co najwyżej tragikomedia. Sam w sobie film i obsada dobra ale ponieważ opis dalece odbiegł od rzeczywistości, więc jestem z seansu bardzo niezadowolona :-(

dulski

dulski

04.10.2015, 16:11:31

Oczekiwałem czegoś więcej po temacie filmu i obsadzie. A tu nuda, mało śmiechu. Wykorzystując motywy i tematy z Moralności Pani Dulskiej można było zrobić naprawdę śmieszny i jednocześnie pouczający film. Niestety... Totalnie jestem zawiedziony.

Gośka

Gośka

03.10.2015, 19:49:26

To chyba ja byłam na innym filmie,film zrobił na mnie ogromne wrażenie,polecam.Pan Bajon i jego ekipa zrobili super dzieło,aktorska gra niesamowita,jeśli mogę mieć jakieś zastrzeżenia to tylko,że jako niewidoma osoba nie mogłam korzystać z audiodeskrypcji,przez to pewne rzeczy były dla mnie nie osiągalne.

Grażyna

Grażyna

03.10.2015, 15:51:32

Byłam wczoraj na tym filmie. Po komedii oczekuję znacznie więcej, film zupełnie mi się nie podobał, nudy pomimo dobrej gry Jandy, ogólnie nie polecam

Doti

Doti

02.10.2015, 19:25:58

potwierdzam !

Dori

Dori

02.10.2015, 10:41:57

Flaki!