Zamknij
Panie Dulskie
6,33

Średnia ocena

Panie Dulskie

Komedia obyczajowa Od lat: 13 92 minuty

Filip Bajon, twórca przebojowych „Ślubów panieńskich” i „Przedwiośnia”, rzuca całkowicie nowe spojrzenie na ponadczasową komedię „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, poruszając się między trzema planami czasowymi: początkiem XX wieku, rokie...

Pełny opis

Filip Bajon, twórca przebojowych „Ślubów panieńskich” i „Przedwiośnia”, rzuca całkowicie nowe spojrzenie na ponadczasową komedię „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, poruszając się między trzema planami czasowymi: początkiem XX wieku, rokiem 1954 a współczesnością.

W obsadzie plejada gwiazd, jakiej dawno nie było w polskim kinie: Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska oraz Mateusz Kościukiewicz, Sonia Bohosiewicz, Katarzyna Herman, Olgierd Łukaszewicz, Władysław Kowalski, Sebastian Fabijański i wielu innych.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
63

Głosów

6,33

Średnia ocena

Oceń film

Mkarta logo Uczniu, Studencie!
Z M!Kartą za bilet płacisz tylko 14,90 zł

Zamknij

Z M!Kartą uczniowie i studenci z ważną legitką płacą jedynie 14,90 zł!

  • Od poniedziałku do czwartku bilety za 14,90 zł przy dowolnej metodzie płatności
  • Z BLIKIEM posiadacze M!Karty kupują bilety online w tygodniu i przez cały weekend za 14,90 zł.
  • Zestaw Oscar (średni popcorn i napój) masz za 14,90 zł przez cały tydzień

Dodaj M!Kartę podczas kupowania biletów online.
M!Karta kosztuje 14,90 zł i jest to opłata jednorazowa na cały rok.

play
Multimedia dla Panie Dulskie
Recenzja redakcji
Jerzy Wasowski
„Panie Dulskie”: Toksyczna rodzinka

Dodany przez: Jerzy Wasowski

Filip Bajon („Przedwiośnie”) odświeża „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Zakłamanie i obłudę Dulskich na światło dzienne zamierza wydobyć najmłodsza z rodu, Melania (Maja Ostaszewska), która z pomocą kuzyna Rainera Dulsky’ego (Władysław Kowalski), profesora psychiatrii ze Szwajcarii, zbiera materiały do filmu. „Teraz kręci się filmy o tajemnicach, o masturbacjach, o skrobankach. Im bardziej intymnie, tym lepiej”, tłumaczy matce (Katarzyna Figura), z którą - jak można się domyślić - nie ma najlepszych relacji. Próbuje się od niej dowiedzieć całej prawdy o romansie Zbyszka (Sebastian Fabijański) ze służącą Hanką (Diana Zamojska). A nie jest to rzecz prosta, o czym przekonujemy się w retrospekcjach. Dulscy bowiem to toksyczna rodzina, która wszystkie brudy zamiata pod dywan. Początek rodzinnej tradycji dała matrona rodu, czyli babka Melanii (kapitalna Krystyna Janda), kobieta dwulicowa, zaprzątająca sobie głowę głównie tym, co powiedzą sąsiedzi. Ważniejsze od szczęścia syna jest dla niej uniknięcie hańby, czego skutki Dulscy odczują na kilka pokoleń wprzód.

 

W przeciwieństwie do swojego poprzedniego dzieła - „Ślubów panieńskich”, gdzie współczesność wkradała się do kadru jakby przypadkiem i bez konkretnej przyczyny, w „Paniach Dulskich” Bajon płynnie porusza się między - tym razem trzema - planami czasowymi: początkiem XX wieku, rokiem 1954 a teraźniejszością. Spaja je pielęgnowana przez lata tajemnica. Następne pokolenia Dulskich idą w ślady poprzednich. Brat Melanii Zbyniu (Mateusz Kościukiewicz) romansuje z gosposią Gabrysią (Marianna Zydek). Wspomniane zakłamanie wżera się w podłogę i meble, wokół których zwykł dreptać trzymany pod butem małżonki Felicjan (Olgierd Łukaszewicz). „W takiej rodzinie żyje się kilka pokoleń wstecz”, oznajmia Rainerowi Melania. Bohaterka chce poznać „całą prawdę”, ale nie w celu przeżycia katharsis, a z zupełnie egoistycznych pobudek - bo to dobry materiał na film. To, jak czuje się jej matka (całe życie niszczona przez swoją matkę), kiedy przywołuje demony przeszłości, już niespecjalnie ją interesuje. Od dulszczyzny - czy się tego chce, czy nie - nie da się bowiem tak łatwo uciec.

 

„Panie Dulskie”, reż. Filip Bajon, wyst. Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska, Władysław Kowalski, Olgierd Łukaszewicz, Sławomir Orzechowski, Katarzyna Herman, Sebastian Fabijański

 

Jerzy Wasowski

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Panie Dulskie

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.