Zamknij
Ostatnia rodzina
7,48

Średnia ocena

Ostatnia rodzina

Biograficzny Od lat: 15 123 minuty

„Ostatnia Rodzina” to rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich. W legendarne postaci Zdzisława i Tomka wcielą się Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Towarzyszą im Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz...

Pełny opis

„Ostatnia Rodzina” to rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich. W legendarne postaci Zdzisława i Tomka wcielą się Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Towarzyszą im Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego.

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.

Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
139

Głosów

7,48

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Ostatnia rodzina
Recenzja redakcji
Elżbieta Polkowska
„Ostatnia rodzina”: Fascynująca saga domu Beksińskich

Dodany przez: Elżbieta Polkowska

Opowieść o niezwykłej rodzinie.

Trudno o bardziej medialną historię rodzinną. Ojciec - wyśmiewany przez krytyków malarz apokaliptycznych wizji oraz syn – wielbiony dziennikarz i kultowy tłumacz, który do popularnego programu telewizyjnego zakłada pelerynę Nosferatu, a swoje mieszkanie nazywa kryptą. Obaj zmarli w dramatycznych okolicznościach: ojciec zamordowany w swoim mieszkaniu za odmowę niewielkiej pożyczki, syn kończący życie po jednej z wielu prób samobójczych.

W filmie debiutanta Jana P. Matuszyńskiego rodzinę Beksińskich poznajemy tuż po przeprowadzce z Sanoka do Warszawy. Rodzice zagospodarowali się już na Służewcu, Tomek wprowadza się do mieszkania w sąsiednim bloku. Te dwie bliskie sobie lokalizacje są tłem, które spaja film i warszawską część życia rodziny. Odtworzone z niezwykłą drobiazgowością na podstawie nieprzebranych zapisów Beksińskiego seniora mieszkania rodziców i Tomka wpuszczają nas w intymny świat wrażliwych i pasjonujących bohaterów.

Klaustrofobiczne wnętrza są schronieniem i jednocześnie stają się pułapką. Tak jak rodzina, która daje bezpieczeństwo, a jednocześnie może uwierać. Mocną stroną filmu Matuszyńskiego jest pokazanie tego dualizmu, uwierania i przyciągania, bliskości i oddalenia, ale też sztuki i codzienności. W „Ostatniej rodzinie” zobaczymy malarza Zdzisława przy sztalugach, dziennikarza Tomka w radiowym studiu, ale momenty te są w filmie tylko ułamkami życia, wplecionymi w niełatwe próby poradzenia sobie z rzeczywistością.

Nie byłoby filmu Matuszyńskiego bez wielkich kreacji aktorskich. Niezwykli w oddaniu swoich bohaterów są zarówno Andrzej Seweryn, który wygląda, jakby na planie po prostu stawał się Zdzisławem, ale także Aleksandra Konieczna grająca Zofię, żonę i matkę, cichą bohaterkę, która swoim oddaniem spaja tę rodzinę niezwykłych osobowości, oboje zasłużenie nagrodzeni na niedawno zakończonym Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni.

Nie dziwi, że historii właścicieli jednej z najlepszych w PRL-u kolekcji płyt i entuzjastów muzyki, jak sami siebie określali, towarzyszy świetna ścieżka dźwiękowa, umiejętnie wpleciona w drobne codzienności, ale też ilustrująca chyba najlepszą w historii polskiego kina scenę katastrofy lotniczej.  Takich scen - perełek jest zresztą więcej. Przyjrzyjcie się gestykulacji Zdzisława w czasie pogrzebu Zofii, kiedy w nieudanej próbie chce zbliżyć się do syna albo ukradkowym pozowaniu przed kamerą w scenie rozmowy Tomka z matką.

Kinowa opowieść o Beksińskich to fascynująca podróż w intymny świat rodziny, z jej neurozami, trudną miłością, funkcjonowaniem w bliskości i oddaleniu równocześnie. Nie jest to jednak przygnębiająca historia tragicznych bohaterów z dramatycznym zakończeniem, której można byłoby oczekiwać po filmowej wersji życia malarza katastrof i wielbiciela gotyckiej muzyki należącego do międzynarodowego stowarzyszenia wampirów. Wielkim pozytywnym zaskoczeniem „Ostatniej rodziny” jest skrzący z wielu scen humor. I nie ma nic sprzecznego ani niestosownego w tym, że widownia co jakiś czas wybucha śmiechem, a jednocześnie wychodzi z seansu poruszona. Czy nie tego oczekujemy od kina, które przypomina życie: wzruszenia, zabarwionego gdzieniegdzie nutką grozy, ale też doprawionego solidną dawką humoru?

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Ostatnia rodzina

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

aga

aga

10.02.2017, 21:08:29

jak w polskim filmie: on zdejmuje kołdrę z nagiej kobiety, po to, żeby samemu sie okryć. Ona idzie naga do łazienki a on dochodzi do niej juz ubrany w spodnie. Jak żyję tyle lat i mam męża nigdy nie okrył się przede mną. No cóz w polskim kinie takie rzeczy sie zdarzają

Monika

Monika

20.11.2016, 16:59:53

Tragedia! Nie marnujcie czasu na ten film! Najnudniejszy jaki w zyciu widzialam!

Gosc

Gosc

07.11.2016, 23:13:32

Cieszę się ze pomimo wielu negatywnych komentarzy wybrałam się na ten film. Jestem pod wrażeniem. Teraz książkę chce przeczytac. Wiadomo ciężko to co w książce wszystko oddać w filmie. Może to niektórych zdendwuje, ale w wielu momentach jest bardzo śmieszny. Super gra aktorska.

Agsn

Agsn

05.11.2016, 14:03:50

polecam :)

Marko_o

Marko_o

23.10.2016, 20:12:16

Ktoś kto pisal ze film jest nudny pewnie spodziewal sie akcji rodem z Transformers. Film przypomnial nam wszystkim jakimi nieszablonowymi ludzmi byli Beksińscy i jak musieli się zmagać z codziennością.

Fan

Fan

22.10.2016, 02:44:16

Grupa do dyskusji dla fanów filmu "Ostatnia rodzina" https://www.facebook.com/groups/178573982595177

MAGDALENA WIKTORIA

MAGDALENA WIKTORIA

18.10.2016, 18:49:34

świetny film, rewelacja.

figi

figi

13.10.2016, 11:25:04

Fragment rozmowy Beksińskiego z żoną.Najlepszy.

Magda

Magda

12.10.2016, 20:11:14

Tomasz Beksinski kiedyś obecny w moim życiu. Na jego audycje nie czekałam (czekałam?). Po prostu był obecny , tak zwyczajnie był. Pewnie dlatego, że żył muzyką, chłonął całym sobą ten wymyślony świat i zarażał tym innych. Sam zatracił się w tej fantazji, muzyce, obrazach...., przez pomyłkę w tym wymiarze...

dobre_kino

dobre_kino

12.10.2016, 15:49:07

Szkoda że ten film w ogóle się ukazał. Szkaluje on wspaniałych ludzi.

Kino man

Kino man

12.10.2016, 10:33:45

Świetna gra aktorska, temat ujęty rzeczowo,spójny z wieloma wątkami postać Tomka Beksinskiego karykaturalnie przerysowana.mam mieszane uczucia co do filmu.

anek

anek

11.10.2016, 10:02:01

Film ogląda się tak jak się czyta dobrze napisaną książkę.Cofamy się w czasie, wszystko szczegółowo uchwycone, co dotyczy tamtych lat.Pokazane są emocje, relacje rodzinne, międzyludzkie ale te prawdziwe.Film jest ciężki ale nie przyciężkawy, dla równowagi są momenty wręcz tragikomiczne. Aktorstwo na mistrzowskim poziomie, choć Ogrodnik może za bardzo przerysował rolę.

nocny Marek

nocny Marek

10.10.2016, 21:26:43

tak, ten film nie jest dla każdego, to film o rodzinie Beksinskich i skupia się tylko na małym wycinku z ich życia; Tomek to był mój nocny głos nie tylko muzycznego świata... ataremu facetowi łza poleciała, bo to kawałek mojego życia;

Leosz

Leosz

08.10.2016, 12:20:09

film to moja "wędrówka" do tamtych lat... warto go zobaczyć i warto przypomnieć sobie o...

Ewa

Ewa

07.10.2016, 17:36:57

Film wart obejrzenia. Gorąco polecam. Gra aktorka znakomita, świetnie opowiedziana historia. Jeden z ciekawszych filmów jakie widziałam.

Robert

Robert

04.10.2016, 19:59:16

czytają negatywne komentarze to mam wrażenie, że chyba nie każdy zrozumiał o czym jest film. Oczywiście każdy ma prawo do swojego zdania, ale film właściwie pod każdym względem jest dopracowany, a historia jest świetnie opowiedziana

Anka

Anka

04.10.2016, 09:47:37

jak czytam, że film jest nudny i szkoda na niego czasu to zastanawiam się czy oglądałam ten sam film :) jeśli ktoś spodziewał się strzelanki z robotami to faktycznie się przeliczy... Według mnie film jest poruszający i pokazuje po prostu jaka jest "rodzina" - jej wzloty, upadki, relacje międzyludzkie + trochę humoru :)

Babe

Babe

02.10.2016, 22:23:58

Potwierdzam. Film dla ludzi dojrzałych, którzy wiedzą co to rodzina, problemy z nią związane, którzy wiedzą co to przemijanie... Na sali było 10 osób, więc hitem tego filmu bym nie nazwała.

Magda

Magda

02.10.2016, 19:29:50

Film świetny, lecz nie dla każdego. Polecam osobą dojrzałym,po 30-stce żeby dobrze zrozumieć problem rodziny.

Tomik6

Tomik6

02.10.2016, 10:42:35

Beznadziejnie nudny masakra szkoda czasu i pieniędzy...

Kaczor Donald

Kaczor Donald

01.10.2016, 08:20:15

aktorstwo Seweryna i Ogrodnika wybitne, ale film nudny, statyczny i przegadany, Tomasz Beksiński pokazany jako antypatyczny psychol, którego nie sposób lubić. Kolejny przykład produkcji, która doprowadza do ekscytacji krytyków, ale dołuje zwykłych widzów, szukających w kinie emocji i ciekawych historii.

kola

kola

30.09.2016, 20:12:31

Szkoda. Zmarnowany temat. Dzieje rodziny Beksińskich są bardzo interesujące, tu reżyser skupia się tylko na psycholstwie i patologii.

Karola

Karola

30.09.2016, 14:56:28

Film przejmujący,dotykający najgłębszych zakamarków duszy.W mojej opinii majstersztyk.Rola i talent Dawida Ogrodnika powalają na kolana.Po prostu polecam.

asd

asd

30.09.2016, 14:49:17

Ach to polskie upodobanie do delektowania się tragedią ludzi... Zrobiliby coś radosnego, ale nie głupiego.

Janka

Janka

28.09.2016, 13:35:38

i po co takie filmy kręcić

Kamil S

Kamil S

25.09.2016, 20:57:44

CZEKAM D O B R E P O M A R A N C Z O W E

mnkss

mnkss

17.09.2016, 15:38:10

Niezorientowani to raczej na niego nie pójdą.

ola

ola

17.09.2016, 08:55:06

Bardzo płytko potraktowany temat. Film nudny. Dla niezorientowanych wręcz przeraźliwie nudny.

RYBA

RYBA

08.09.2016, 19:55:10

OBSTAWIAM,ŻE MOŻE NAWET WYGRAĆ TEGOROCZNY FESTIWAL W GDYNI . . .