Zamknij
Obywatel Jones
Obywatel Jones
Premiera
25 paź 2019
Czas trwania
119 minut
Produkcja
Polska, Ukraina, Wielka Brytania, 2019
Reżyseria
Agnieszka Holland
Obsada
James Norton
Vanessa Kirby
Peter Sarsgaard
Joseph Mawle
Pełny opis
7,67

Średnia ocena

Obywatel Jones

Thriller Polityczny Od lat: 15 119 minut

Nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni najnowszy film Agnieszki Holland, thriller polityczny „Obywatel Jones” to jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2019 roku. Film przedstawia historię Garetha Jonesa – walijskiego dziennikarza, który w 1933 roku wyruszył do Związku Radzieckiego, aby odkryć przerażającą prawdę, stojącą za reżimem Stalina i sowiecką „utopią”. Kulisy jego reporterskiego śledztwa miały śmiertelne reperkusje, a przy okazji stały się inspiracją do powstania jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – „Folwarku zwierzęcego” George'a Orwella.

Pełny opis

Młody dziennikarz Gareth Jones (James Norton) zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), pracującą dla Waltera Duranty’ego (Peter Sarsgaard), dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Po powrocie do Londynu, Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
79

Głosów

7,67

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Obywatel Jones
Recenzja redakcji
Piotr Olczyk
„Obywatel Jones” [RECENZJA]

Dodany przez: Piotr Olczyk

Prawda przede wszystkim

„Odkryto potwora z Loch Ness!”, krzyczy w tle jakiś anonimowy gazeciarz w jednej ze scen „Obywatela Jonesa”. Łatwo zapomnieć, że fake newsy nie są wytworem naszych czasów. Już pod koniec XIX wieku pismacy prześcigali się w tworzeniu coraz to dziwniejszych doniesień. Była też druga strona medalu – realne, wartościowe informacje dyskredytowano z najrozmaitszych powodów. W 1933 roku publicysta Gareth Jones przekazał zachodnim czytelnikom wieści o hołodomorze, sztucznie wywołanym, potwornym głodzie na Ukrainie. Polemizował z nim „The New York Times”, który w osobie Waltera Duranty’ego wychwalał Związek Radziecki oraz jego cudowną komunistyczną gospodarkę. Jones wkrótce znalazł się w Mandżurii, gdzie w tajemniczych okolicznościach zastrzelono go w przededniu jego 30. urodzin. Świat o nim zapomniał. Po latach prawda o ukraińskim głodzie wyszła na jaw, a teraz kino upomniało się o tego odważnego Walijczyka, który oddał życie głosząc prawdę.

Obywatel Jones” Agnieszki Holland zdobył Złote Lwy podczas tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nie obyło się bez kontrowersji, padały głosy, że to decyzja czysto marketingowa. Nie mogę się zgodzić z tym stanowiskiem. O wielkim głodzie na Ukrainie oraz postaci Garetha Jonesa milczano zbyt długo. Jestem zdania, że czasem warto nagrodzić nie tyle najlepsze, ale najważniejsze dzieło. Nawet jeśli w Gdyni debiutowały lepsze filmy, to najnowsza premiera Holland była z pewnością jedną z najistotniejszych produkcji. Nie jest to rzecz łatwa w odbiorze. Zdjęcia Tomasza Naumiuka, umyślnie rozedrgane, często przyglądające się postaciom w odbiciach szyb i luster, pozbawione są efekciarskich ujęć. Nie dostajemy tu sekwencji pełnych akcji, obcujemy za to z bardzo ciekawym doborem kolorów. Wydarzenia rozgrywające się na Zachodzie cieszą oko naturalnymi barwami, ale już podczas wizyty w radzieckiej Rosji niebo przybiera odcień szkarłatu. Im dalej od stolicy, tym wszystko blednieje. Sceny na Ukrainie przedstawiono niemal w monochromie, co podkreśla tragiczną sytuację głodujących ludzi. Agnieszka Holland nie unika faktów i prezentuje nam przerażające sceny pełne odoru śmierci. Widzimy opustoszałe wsie, trupy wiezione przez wschodnie wertepy, jesteśmy świadkami kanibalizmu. Mocna rzec dławiąca gardło.

Atmosfera zrobiła się nieco ciężka, więc może zafunduję Wam odrobinę popkulturowej interpretacji. „Obywatel Jones” może zostać uznany za na wskroś realistyczną opowieść o… superbohaterze! Tytułowa postać, ze swoją odwagą, odgrywaniem roli poczciwego publicysty oraz wyglądem typowego gryzipiórka okazuje się być idealnym wcieleniem Clarka Kenta, będąc w istocie Supermanem gotowym nieść pomoc wszystkim potrzebującym. Wcielający się w Garetha Jonesa aktor James Norton idealnie prowadzi swoją postać, która na pierwszy rzut oka wydaje się być dość niepozorna, wręcz przeciętna, by nagle zaskoczyć nas i ukazać swoje prawdziwe oblicze herosa. Na wystawnym, dekadenckim przyjęciu pełnym opium i półnagich dam nasz bohater czuje się nieswojo, ale gdy trzeba brnąć przez ukraińskie śniegi będąc głodnym i ściganym przez radziecką straż, to pan Jones wykorzystuje w pełni swój potencjał.

Agnieszka Holland stworzyła rasowe kino polityczne z elementami dramatu i filmu szpiegowskiego, które – nawet jeśli całkowicie nie zachwyca – to edukuje opinię publiczną o przemilczanym ludobójstwie na Ukrainie oraz zapomnianym człowieku, który zginął dążąc do prawdy. Dziś, w erze fałszywych informacji, „Obywatel Jones” to ważny i, niestety, bardzo aktualny film.

Ocena
7/10


Fake recenzji nie szerzy
Piotr Olczyk

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Obywatel Jones

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Waldemar

Waldemar

27.02.2020, 14:23:46

Gdzie można zobaczyć ten film ? Nic tutaj nie podają