Zamknij
Niewinne
Niewinne
Premiera
11 mar 2016
Czas trwania
117 minut
Produkcja
Belgia, Francja, Polska, 2015
Reżyseria
Anne Fontaine
Obsada
Lou de Laâge
Agata Buzek
Agata Kulesza
Vincent Macaigne
Joanna Kulig
Katarzyna Dąbrowska
Pełny opis
6,11

Średnia ocena

Niewinne

Dramat Od lat: 15 117 minut

Tuż po drugiej wojnie światowej francuski Czerwony Krzyż prowadzi akcję repatriacji i gromadzi swoich obywateli w szpitalu. Wśród lekarzy jest młodziutka Matylda Beaulieu (wschodząca gwiazda francuskiego kina Lou de Laâge). W szpitalu zjawia się sios...

Pełny opis

Tuż po drugiej wojnie światowej francuski Czerwony Krzyż prowadzi akcję repatriacji i gromadzi swoich obywateli w szpitalu. Wśród lekarzy jest młodziutka Matylda Beaulieu (wschodząca gwiazda francuskiego kina Lou de Laâge). W szpitalu zjawia się siostra z oddalonego o kilka kilometrów klasztoru i błaga o pomoc dla umierającej kobiety. Problemem jest poród jednej z zakonnic… Okazuje się, że siostry padły ofiarą zbiorowego gwałtu dokonanego przez czerwonoarmistów. Matylda chce sprowadzić pomoc, lecz Matka Przełożona (Agata Kulesza) chce za wszelką cenę ukryć tajemnicę, żeby uniknąć skandalu. Witana przez zakonnice z nieufnością, Matylda wkracza w nieznany sobie świat i zaprzyjaźnia się z siostrą Marią (Agata Buzek). Razem odkryją przerażającą prawdę, ukrytą za murami klasztoru…

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
35

Głosów

6,11

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Niewinne
Recenzja redakcji
Jerzy Wasowski
„Niewinne”: Sprawdzian wiary

Dodany przez: Jerzy Wasowski

O zakonnicach, które muszą się zmierzyć z konsekwencjami okrutnego aktu przemocy.

Grudzień 1945 roku. W jednym z polskich klasztorów zakonnice w skupieniu żarliwie się modlą. Na twarzy jednej z nich malują się jednak ból i niepokój, w tle słychać krzyki cierpiącej kobiety. Jedna z sióstr jest w ciąży. W opartym na faktach dramacie Anne Fontaine bohaterki zostają poddane ciężkiej próbie. Okrutny akt przemocy, którego doświadczają z rąk żołnierzy Armii Czerwonej, wstrząsa fundamentami ich wiary. Jak mają postąpić? Jak pogodzić to, co się wydarzyło z tym, w co wierzą? Część z nich obawia się potępienia i odtrącenia ze strony otoczenia, część zaczyna wątpić w powołanie, inne zachowują się tak, jak by do niczego nie doszło. Matka przełożona (przejmująca Agata Kulesza) chce utrzymać wszystko w tajemnicy, licząc na to, że problem sam się rozwiąże. Zakonnica Maria (Agata Buzek) decyduje się jednak pójść po pomoc. Postępując wbrew woli przełożonej, przyprowadza do klasztoru lekarkę Mathilde (Lou de Laâge) pracującą dla francuskiego Czerwonego Krzyża.

Zakonnice - początkowo niechętne wobec obcej osoby - szybko akceptują obecność Mathilde i okazują jej wdzięczność. Z anonimowego tłumu bogobojnych istot powoli wyłaniają się kobiety mające wątpliwości i pragnienia; kobiety, którymi targają sprzeczne emocje tak, jak każdym z nas. Zakonnica Irena (Joanna Kulig) wyjawia, że nie jest znów taka wierząca, Maria wraca myślami do życia sprzed powołania. Bohaterki przekonują się, że miłość matki do dziecka nie jest czymś złym. Matka przełożona jest jednak bezwzględna, zamierza wytrwać w obranej przez siebie drodze niezależnie od konsekwencji, starając się rzekomo uchronić zakonnice od wstydu i hańby. Jej zachowanie jest równie wstrząsające, co gwałty, od których wszystko się zaczęło. A może nawet bardziej? Kobieta próbuje bowiem usprawiedliwić swoje czyny rolą boskiej opatrzności. Obraz twórczyni „Coco Chanel” obnaża ludzkie słabości, ale bardziej nawet skupia się na heroicznej walce o ludzkie życie i ludzką godność. Zarówno Maria, jak i Mathilde muszą skonfrontować własne przekonania i wartości z sytuacją, która owe przekonania i wartości podważa. „Niewinne” to kapitalnie zagrany film, który podkopuje wiarę nie tylko w Boga, ale i w człowieka.

„Niewinne”, reż. Anne Fontaine, wyst. Lou de Laâge, Agata Buzek, Agata Kulesza, Vincent Macaigne, Joanna Kulig, Katarzyna Dąbrowska, Pascal Elso, Anna Próchniak

Jerzy Wasowski

 

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Niewinne

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

maro

maro

12.07.2016, 15:08:26

Gdzie można zobaczyć teraz ten film? Czy jeszcze w kinach grają? Może gdzieś w płatnych usługach na żądanie? Ktoś coś wie? Bo chyba jeszcze nie ma DVD/BR?

Paula

Paula

06.04.2016, 08:38:30

Właściwie i tak dobrze, że nie mieszkacie w Krośnie... tutaj wcale nie ma normalnego kina... na ten film poczekam jeszcze kilka miesięcy...

sunrexik

sunrexik

30.03.2016, 10:05:30

Niestety Rzeszów też zostaje pominięty aż strach pomyśleć dlaczego !!!!!! Żenada !!!!!

porki

porki

19.03.2016, 20:45:52

Perfekcyjnie zrobiony film o trudnych czasach i zdarzeniach o których niewiele osób chce mówić. Wydźwiękiem można porównać do małej moskwy, pokłosia czy idy. U nas pewnie prawie nie zauważony choć za granicą pewnie będzie głośniej o nim.

Rum

Rum

17.03.2016, 11:08:25

chodzić na takie filmy o tej temnatyce a film przeciętny a armia czerwona wiadomo to było było bydło......

Gośka

Gośka

16.03.2016, 08:46:23

Agdzie znowu LUBLIN !!!!!!!!!!!!!!!!!

adi

adi

15.03.2016, 22:24:06

Poruszający. Uświadamia człowiekowi jakimi zwierzętami potrafią stać się ludzie. Polecam

karola

karola

14.03.2016, 20:07:01

Ani Multikino, ani Helios. Znalazłam w Pionierze. Pionier Szczecin wyświetla ten film. Nigdy tam nie byłam, ale najwyższy czas to zmienić :)

gaga

gaga

14.03.2016, 18:09:23

Multikino w Jaworznie to chyba drugi sort - ambitne kino omija to miasto np.Pokój, Niewinne

fan sportu

fan sportu

13.03.2016, 14:42:24

Świetny film, każdy, kto go krytykuje pomylił się co do wyboru filmu, który ukazuje w bardzo realny sposób tragedie sióstr zakonnych, które ślubowały czystość, a urodziły dzieci. Były też inne wątki, ale zostawiam je dla tych, którzy się na niego wybierają.

paweł

paweł

13.03.2016, 10:46:43

Ambitne kino omija Włocławek. Niestety.

Obiektywny

Obiektywny

13.03.2016, 10:09:19

Tematyka okropna film przykry nie lubię takiej tematyki .....film taki sobie

zły

zły

12.03.2016, 19:22:01

W Multikino Rybnik co chwile nie wyświetlaja jakiegos filmu ;/ Tylko komerche puszczają, jak jest coś ambitniejszego to nie.. :[

karola

karola

12.03.2016, 18:54:20

Czy będzie wyświetlany w Szczecinie???

Wkurzona_Iwona

Wkurzona_Iwona

12.03.2016, 09:06:26

Fajnie zapowiadający się film, ale jak zwykle Rybnik omija... "Pokój" ściągnęłam z internetu i z tym chyba będzie tak samo. To jest właśnie zachęcanie do legalnej kultury... szkoda słów.

Obiektywny

Obiektywny

09.03.2016, 23:27:21

Filmowi do Idy daleko nie podobał mi się Agata Buzek mogła by straszyć..

zamex

zamex

07.03.2016, 11:31:10

Film Wspaniały, Perfekcyjne zagrany, trzymający na bardzo wysokim poziomie emocjonalnym, scenografia i plenery dodające rzeczywistych odczuć co pozwala pochłonąć się w temacie. Liczę na wielki sukces światowy.

PiK

PiK

10.02.2016, 07:17:55

Mam nadzieję, że sukces tego filmu nie będzie polegał na - modnej dziś, w tym zlewaczałym świecie - chrystofobii. Nie widziałem, okaże się. Oby nie.