Zamknij
Na granicy
Na granicy
Premiera
19 lut 2016
Czas trwania
97 minut
Produkcja
Polska, 2015
Reżyseria
Wojciech Kasperski
Obsada
Marcin Dorociński
Andrzej Chyra
Andrzej Grabowski
Janusz Chabior
Bartosz Bielenia
Kuba Henriksen
Severina Špakovska
Pełny opis
7,41

Średnia ocena

Na granicy

Thriller Od lat: 15 97 minut

Pojedynek na aktorskim szczycie! Laureaci Złotych Lwów – Andrzej Chyra i Marcin Dorociński w thrillerze „Na granicy”, debiucie fabularnym Wojciecha Kasperskiego, wielokrotnie nagradzanego dokumentalisty, znanego m.in. z filmu „Nasiona”. Za zdjęcia od...

Pełny opis

Pojedynek na aktorskim szczycie! Laureaci Złotych Lwów – Andrzej Chyra i Marcin Dorociński w thrillerze „Na granicy”, debiucie fabularnym Wojciecha Kasperskiego, wielokrotnie nagradzanego dokumentalisty, znanego m.in. z filmu „Nasiona”. Za zdjęcia odpowiada nominowany do Oscara Łukasz Żal („Ida”, „Joanna”). W pozostałych rolach występują Andrzej Grabowski i Janusz Chabior, a partneruje im dwójka aktorów młodego pokolenia: Bartosz Bielenia („Disco Polo”) i debiutujący na ekranie Kuba Henriksen.

„Na granicy” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia ojca (Chyra) i dwóch synów (Bielenia, Henriksen), którzy przyjeżdżają w Bieszczady, aby poprawić swoje relacje po niedawnej rodzinnej tragedii. Tajemniczy nieznajomy (Dorociński), pojawiający się w odciętej od cywilizacji górskiej  bazie, wciąga bohaterów w mroczny i niebezpieczny świat przestępczego pogranicza. Aby przetrwać, bracia będą zmuszeni do odrobienia trudnej lekcji dojrzałości.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
83

Głosów

7,41

Średnia ocena

Oceń film

Mkarta logo Uczniu, Studencie!
Z M!Kartą za bilet płacisz tylko 14,90 zł

Zamknij

Z M!Kartą uczniowie i studenci z ważną legitką płacą jedynie 14,90 zł!

  • Od poniedziałku do czwartku bilety za 14,90 zł przy dowolnej metodzie płatności
  • Z BLIKIEM posiadacze M!Karty kupują bilety online w tygodniu i przez cały weekend za 14,90 zł.
  • Zestaw Oscar (średni popcorn i napój) masz za 14,90 zł przez cały tydzień

Dodaj M!Kartę podczas kupowania biletów online.
M!Karta kosztuje 14,90 zł i jest to opłata jednorazowa na cały rok.

play
Multimedia dla Na granicy
Recenzja redakcji
Radek Tomasik
„Na granicy”: Zima nadchodzi

Dodany przez: Radek Tomasik

Zima trzyma. I wysysa z ludzi wszelkie ludzkie odruchy. Widzieliśmy, co dzieje się za Murem. Teraz okazuje się, że złowrogi Inny czai się w każdym z nas. I dobija się do drzwi, gdy jesteśmy „Na granicy”. To kwestia czasu, kiedy oddamy mu głos.

Spektakularna ekranizacja „Pieśni Lodu i ognia” Georga R. R. Martina, czyli serial „Gra o tron”, nadaje nowe znaczenie terminowi „białe szaleństwo”. Za Murem są Inni, a gdy dotknie Was ich zimna ręka, zmienicie się nie do poznania, zaś szał śmierci wypłowi Wasze lico i rozświetli oko błękitnym ogniem. Trudno przypuszczać, by losy mieszkańców Westeros były bezpośrednią inspiracją dla twórców „Zjawy”, „Nienawistnej ósemki” czy naszej rodzimej produkcji, która dziś wchodzi do kin, czyli „Na granicy”, lecz taka ryzykowna hipoteza stanowi przyjemny koncept intelektualny.


Tytuł filmu Wojciecha Kasperskiego jest tak wymowny, że aż na granicy pastiszu. Gdyby ktoś się nie domyślił, geograficznie jesteśmy na granicy polsko-ukraińskiej. Fizycznie jesteśmy na granicy całkowitego wycieńczenia. Psychologicznie – pomiędzy zaszczuciem a katatonią. Meteorologicznie – w kieleckiem, na granicy rekordu zimna. Antropologicznie – w epoce walki o ogień, na granicy zwierzęcości.


Trochę jak u Iñárritu. Trochę jak u Tarantino. Trochę jak u Martina.


Męski wypad w góry okaże się dla ojca i dwóch synów szkołą przetrwania, jakiej się nie spodziewali. To najściślej dosłowny survival – zwłaszcza od momentu, gdy w opuszczonej strażnicy pojawia się nieproszony gość. Ten dysonans idealnie podkreśla niepokojąca muzyka. Do tego kamera Łukasza Żala (pamiętacie jego kapitalną robotę w „Idzie”?) pokazuje nam niewzruszony majestat Bieszczadów, o których pierwszy raz w życiu nie mogę powiedzieć, że są piękne. A jeśli już koniecznie mielibyśmy opisać je w kategoriach estetycznych, to jest to piękno tłumione grozą – zgodzimy się, że niedźwiedź to piękne zwierzę, ale gdy szykuje się do ataku, zachwyty nam nie w głowie.


Á propos. Góry, mróz i nieobliczalne siły natury stają się tu zaledwie adekwatną scenerią spektaklu, w którym główną rolę grają zwierzęta dużo niebezpieczniejsze niż niedźwiedzie – ludzie. Czasem po prostu cyniczni – wtedy zło nie ma dla nich większego znaczenia. Czasem zapędzeni w kąt, w pułapce bez wyjścia, jak świetny Dorociński – do pewnego momentu cwaniaczek, który zmienia się w bestię. Czasem niczym chytre lisy – może mają jakieś wyrzuty sumienia, ale summa summarum górę w nich biorą egoizm, pazerność i strach, że coś wyjdzie na jaw. Są też – jak rzekłby Clint Eastwood – psy pasterskie. Taki jest Chyra, który – jak wnioskujemy z samotnych nocnych libacji – z jakichś powodów nie potrafił jednak utrzymać przy sobie całego stadka.


 „Na granicy” to głównie film Dorocińskiego. Tworzy postać wyrazistą ale nieprzeniknioną. Nie wiemy do końca, na co go stać, choć domyślamy się, że jest zdolny do wszystkiego. Nawet gdy – jak w wilk w bajce o siedmiu koźlęciach – próbuje upodobnić się do niewiniątka.


Granica, Mur, Wyoming czy Południowa Dakota – wszystkie te miejsca odnajdują w opowieści wymiar symboliczny. Twórcy „Na granicy” kreślą dość pesymistyczną wizję świata. Pokazują, że człowiek w granicznych okolicznościach działa jak zaszczute zwierzę – nie ma zmiłuj. Zima nadchodzi, a wtedy najsłabsi umierają. Obcy, Inny, Intruz – symbolizuje to postać Dorocińskiego – to ktoś nie tylko z zewnątrz, to ktoś w nas samych. Wydaje się, że nawet Martin, kreślący dość ponury obraz świata, jest większym optymistą. Wszak – zakładając pewne uproszczenie – Nocna Straż, ludzie północy czy nawet Dzicy, to istoty, które poprzez srogość życia hartują swoje charaktery.


Mimo to trudno w wizję Kasperskiego nie uwierzyć – solidna realizacyjna robota, świetne kreacje i przede wszystkim niepokojący klimat porządnego kina gatunkowego sprawiają, że następnym razem zastanowimy się dwa razy, nim wypuścimy się sami na mróz.  

 

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Na granicy

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.