Zamknij
Mundial. Gra o wszystko
Mundial. Gra o wszystko
Premiera
23 maj 2014
Czas trwania
95 minut
Produkcja
Polska, 2013
Reżyseria
Michał Bielawski
Obsada
Zbigniew Boniek
Grzegorz Lato
Jan Litynski
Stefan Majewski
Antoni Piechniczek
Dariusz Szpakowski
Pełny opis
8,88

Średnia ocena

Mundial. Gra o wszystko

Dokumentalny Sportowy Od lat: 15 95 minut

"Mundial. Gra o wszystko" to bogato ilustrowany materiałami archiwalnymi, porywający przykład historycznego filmu dokumentalnego, przedstawiającego – z lekką nutą ironii – historię polskiej reprezentacji w piłce nożnej na tle wydarzeń stanu wojennego...

Pełny opis

"Mundial. Gra o wszystko" to bogato ilustrowany materiałami archiwalnymi, porywający przykład historycznego filmu dokumentalnego, przedstawiającego – z lekką nutą ironii – historię polskiej reprezentacji w piłce nożnej na tle wydarzeń stanu wojennego. Film opowiada o przenikaniu się świata sportu i polityki i jest ciekawym połączeniem unikalnych archiwaliów Telewizji Polskiej, fragmentów Polskiej Kroniki Filmowej, materiałów FIFA, fotografii z obozu w Białołęce, animowanych w technice 3D fotografii z hiszpańskich boisk i obozu dla internowanych, rysunków oraz wywiadów z piłkarzami, komentatorami sportowymi i internowanymi w Białołęce. Interesującym rozwiązaniem jest wykorzystanie w filmie komiksowych wstawek autorstwa Janusza Ordona, animowanych przez Grzegorza Mazura, które – jak pisze Bartosz Staszczyszyn – sprawiają, że postaci urastają w tym filmie do rangi popkulturowych herosów.


"Mundial. Gra o wszystko" jest wielogłosową relacją zbudowaną z wywiadów z zawodnikami reprezentacji Polski, opozycjonistami internowanymi w Białołęce i znanymi komentatorami sportowymi. Reżyserowi udało się nakłonić do wspomnień wielu znanych uczestników tamtych zdarzeń (w tym m.in. trenera Antoniego Piechniczka, piłkarzy Zbigniewa Bońka, Grzegorza Latę czy Stefana Majewskiego, opozycyjnych kibiców, m.in: Tomasza Wołka, Jana Lityńskiego czy Wiktora J. Mikusińskiego) oraz popularnych dziennikarzy sportowych (Dariusza Szpakowskiego, Włodzimierza Zientarskiego, czy Stefana Szczepłka). W filmie mundial wpisany został w szerszy kontekst sytuacji polityczno-społecznej Polski lat 80. XX wieku: Solidarności, stanu wojennego, internowania działaczy opozycyjnych i trudnej do przewidzenia przyszłości PRL-u.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
8

Głosów

8,88

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Mundial. Gra o wszystko
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Mundial. Gra o wszystko

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

oxi

oxi

29.05.2014, 06:18:32

naprawdę fajnie zrobiony film ;)

gienek

gienek

13.05.2014, 11:35:59

jak glowny sponsor biedronka to musze isc