Zamknij
Moje córki krowy
Moje córki krowy
Premiera
8 sty 2016
Czas trwania
88 minut
Produkcja
Polska, 2015
Reżyseria
Kinga Dębska
Obsada
Agata Kulesza
Gabriela Muskała
Marian Dziedziel
Marcin Dorociński
Łukasz Simlat
Małgorzata Niemirska
Jeremi Protas
Pełny opis
6,84

Średnia ocena

Moje córki krowy

Komedia Dramat Od lat: 15 88 minut

Wzruszająca i zabawna historia dwóch sióstr, które postawione w trudnej sytuacji życiowej zmuszone są współdziałać, mimo wzajemnej niechęci. W rolach głównych zobaczymy Agatę Kuleszę (serial „Krew z krwi”, „Ida”, „Róża”, „Sala samobójców”), Gabrielę ...

Pełny opis

Wzruszająca i zabawna historia dwóch sióstr, które postawione w trudnej sytuacji życiowej zmuszone są współdziałać, mimo wzajemnej niechęci. W rolach głównych zobaczymy Agatę Kuleszę (serial „Krew z krwi”, „Ida”, „Róża”, „Sala samobójców”), Gabrielę Muskałę („Krew z krwi 2”, „Wymyk”, „Chce się żyć”, „Być jak Kazimierz Deyna”) i Mariana Dziędziela („Pod Mocnym Aniołem”, „Pani z przedszkola”). Partnerują im Marcin Dorociński („Obława”, „Jack Strong”), Małgorzata Niemirska („Zbliżenia”, „Czterej pancerni i pies”) oraz Łukasz Simlat („Pani z przedszkola”, „Wymyk”). „Moje córki krowy” wzbudziły zachwyt krytyków i aplauz publiczności 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, która przez ponad pięć minut po premierze oklaskiwała film na stojąco. Przełożyło się to na cenne trofea – Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. A także szczególnie ważną dla każdego reżysera Nagrodę Publiczności.

Marta (Kulesza) odniosła sukces w życiu, jest znaną aktorką, gwiazdą popularnych seriali. Pomimo sławy i pieniędzy, wciąż nie może ułożyć sobie życia. Samotnie wychowała dorosłą już córkę (w tej roli debiutująca Maria Dębska). W przeciwieństwie do swojej silnej i dominującej starszej siostry, Kasia (Muskała) jest wrażliwa i ma skłonność do egzaltacji. Pracuje jako nauczycielka, jej małżeństwo jest dalekie od ideału. Mąż Kasi (Marcin Dorociński) to życiowy nieudacznik, który bezskutecznie poszukuje pracy. Siostry nie przepadają za sobą, ale nagła choroba matki (Niemirska) zmusza je do wspólnego działania. Muszą zaopiekować się ukochanym, ale despotycznym ojcem (Dziędziel). Marta i Kasia stopniowo zbliżają się do siebie i odzyskują utracony kontakt, co wywołuje szereg tragikomicznych sytuacji.

„Moje córki krowy” to ciepła, pozbawiona fałszu i tanich wzruszeń opowieść o relacjach rodzinnych. Prawdziwa, jak samo życie – czasem smutna, czasem wesoła. „Moim marzeniem jest takie skonstruowanie filmu, żeby widz na zmianę śmiał się i płakał, ale żeby wyszedł z kina zbudowany, a nie podłamany.” – Kinga Dębska, reżyserka. I to się udało.

 

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
268

Głosów

6,84

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Moje córki krowy
Recenzja redakcji
Radek Tomasik
„Moje córki krowy”: Zwykli ludzie

Dodany przez: Radek Tomasik

Poruszający komediodramat rodzinny. Wzrusza bez ckliwych i sentymentalnych odlotów. Bawi bez żenujących żartów i wymuszonych gagów. Po prostu mądre, głębokie i kapitalnie zagrane kino, któremu w subtelny sposób udaje się dotknąć istoty życia.

To praktycznie zasada, że filmami, którym udaje się o życiu mówić najwięcej, są te, które blisko ocierają się o tematykę śmierci. Nie inaczej jest tutaj i nie jest to żadne spoilerowanie, ponieważ zawiązanie akcji następuje w pierwszych sekwencjach filmu. Wyczuwalna bliskość i niejaka „opcjonalność” śmierci bliskiej osoby stanowi dla bohaterów sprawdzian ich prawdziwych uczuć, związków rodzinnych i dojrzałości, a dla akcji filmu – jej katalizator.


Mamy tu rodzinny trójkąt – ojca i dwie córki, które na skutek poważnej choroby matki muszą zrewidować swoje podejście do życia i siebie samych. Marta, grana przez Agatę Kuleszę, to celebrytka po przejściach, z psychoterapią włącznie. Kasia (Gabriela Muskała) – rozhisteryzowana nauczycielka niewylewająca za kołnierz. Do tego dochodzą jeszcze mąż nieudacznik (Dorociński), mające własne problemy dorastające dzieci i praca, która – jak to w podobnych sytuacjach bywa  – nic nie robi sobie z tego, że życie wali nam się na głowę. No i ojciec (Dziędziel), który – jak powie Marta – jest mężczyzną ich życia, i o którego względy czterdziestoletnie córki nieustannie rywalizują.


Dębska opowiada w kapitalny sposób. Zresztą nagrody dziennikarzy i publiczności na festiwalu w Gdyni są tego wystarczającą rękojmią. Widać w tym filmie nie tylko znakomity warsztat, ale też pomysły i lekkość – mamy poczucie, że reżyserka trzyma życie za pysk, zna je od podszewki, nie gra po prostu fałszywych nut. Trudno się zresztą dziwić: jako doświadczona reżyserka seriali, które co tydzień ogląda pół Polski, wie jak mało kto, że życie jest nowelą, raz przyjazną a raz wrogą. Nie mówię tego z ironią. Mimo, że wydawać się może, że niektóre żarty już gdzieś słyszeliśmy, w dalszym ciągu śmieszą. Mimo że rodzinne dramaty nie są jakimiś historiami nie z tej ziemi – zaciskamy palce na oparciu fotela.  


To również zasługa aktorów. Kulesza – jak zwykle zresztą – jest klasą samą w sobie. Pewnego rodzaju odkryciem jest Gabriela Muskała – powszechnie uznana artystka, ale w jakiś niezrozumiały sposób omijają ją ważne role, na które z pewnością zasługuje. Partnerują im mężczyźni – udający silnych, ale w gruncie rzeczy to faceci, którymi cały czas trzeba się opiekować. Marian Dziędziel, typowa głowa rodziny, architekt na emeryturze, gra tu pierwsze skrzypce, ale przecież nie można powiedzieć, że nie dorównuje mu na drugim planie groteskowy Marcin Dorociński, świetny Jeremi Protas czy pokazujący klasę w chyba każdym filmie Łukasz Simlat. Osobnym wątkiem jest rola Małgorzaty Niemirskiej – matki i żony, od której choroby wszystko się zaczyna, ale tutaj nie mogę powiedzieć więcej. Powoli zresztą przyzwyczajamy się w Polsce do aktorstwa, które w coraz większej liczbie filmów jest naprawdę wysokiej próby. I nawet jeśli w jakichś produkcjach doświadczamy mielizn scenariuszowych czy reżyserskich wpadek, to aktorzy niejednokrotnie potrafią umiejętnie je zatuszować. Na szczęście tu nie ma takiej potrzeby – wszystko jest w filmie Kingi Dębskiej na właściwym miejscu.


Być może to, co w "Moich córkach" najbardziej porusza i pozwala zarazem najbardziej się z jego bohaterami identyfikować, to fakt, że to w gruncie rzeczy zwykli ludzie. I jak w pamiętnym reżyserskim debiucie Roberta Redforda („Ordinary people”), muszą po prostu na swój własny sposób, jak zresztą kiedyś każdy z nas, zmierzyć się z ostatecznością. Są w gruncie rzeczy głęboko się kochającą rodziną, jednak wewnętrznie poróżnioną narastającą przez lata frustracją, rywalizacją, niespełnieniem. I hipokryzją. Wrzuceni w bardziej wymagająca sytuację muszą zrzucić maski, zbliżyć się do siebie lub zupełnie zerwać związki. Dębska na szczęście niczego definitywnie nie rozstrzyga. Bo wie, i mówi to nam otwarcie, że niczego nie można wiedzieć raz na zawsze.

 

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Moje córki krowy

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Kati

Kati

24.02.2016, 21:01:38

Wreszcie dobre, polskie kino! Doskonale zagrane! Śmiech, łzy... samo życie. Polecam!

Kasia

Kasia

11.02.2016, 23:02:26

Świetny film, polecam. Prawdziwy.

Katarina

Katarina

03.02.2016, 22:04:04

Bardzo dobre kino, bez naciągania, czy wyolbrzymiania pokazana śmierć/choroba, oraz siostry odnajdujące się w nowej sytuacji.

Ela

Ela

31.01.2016, 23:12:05

Imiona pisze się z dużej litery ,odnośnie filmu b dobre kino ,świetna Agata Kulesza polcam...

jaci

jaci

31.01.2016, 21:43:29

Jade na to jutro

Magdalena

Magdalena

31.01.2016, 13:19:06

Dawno nie widziałam tak dobrego polskiego filmu, zagrany w 100% doskonale, zresztą obsada mówi sama za siebie. Film trudny i pewnie nie dla wszystkich, moje oczekiwania znacznie przerósł.

ania

ania

31.01.2016, 13:00:35

Do: "Obiektywnego" Przyznaję się tylko do mojej recenzji.Pozostałe dwie nie są moje !!! Następnym razem radzę się wstrzymać od takich komentarzy Panie Obiektywny!

Aga

Aga

30.01.2016, 16:21:40

LALAL bo to nie jest film dla 6 latków

*--

*--

30.01.2016, 15:48:07

;-)

Lola

Lola

28.01.2016, 11:22:32

Nie

Autor

Autor

27.01.2016, 20:55:49

Kino nie dla wszystkich - natomiast ja wyszłam z seansu poruszona - wspaniała opowieść o oswajaniu się z śmiercią.

Renata

Renata

25.01.2016, 13:27:18

Film genialny dla ludzi myslących

pysio

pysio

24.01.2016, 09:27:25

Nie podał mi się. Ciągnie się jak flaki z olejem. I mega dołujący. Jeżeli ktoś w rodzinie miał kogoś z nowotworem albo wylewem to nie polecam. Można złapać depresję.

ann

ann

23.01.2016, 22:53:58

TO NIE JEST KOMEDIA LUDZIE!!! Niektorzy ludzie smieli sie z sytuacji ktore sa po prostu przykre! Troche rozumu!

LALAL

LALAL

23.01.2016, 19:55:21

NIE POLECAM MOJA CÓRCIA SIĘ NUDZIŁA A MA 6 LATEK

gosia

gosia

23.01.2016, 19:47:54

Byłam, oglądałam - fantastyczny film

poskładana

poskładana

22.01.2016, 00:53:14

jeżeli ktoś żegnał się z kimś bliskim, który umierał to niech sobie odpuści ten film, mnie rozwalił, ryczałam na nim i po nim..... osoby, które nie znają tematu mogą pisać, że jest beznadziejny....., jest prawdziwy, bolesny, mocny i uderzający w sam środek serducha, gra aktorów - rewelacyjna, aż trudno uwierzyć, że to fikcja i aktorzy;

magda

magda

21.01.2016, 21:10:20

film genialny....znakomicie zagrał Marian Dziedziel...film godny polecenia!!!

mimi

mimi

21.01.2016, 07:41:26

genialny film dla ludzi myślących. Obsada jak i gra aktorska super. Polecam

Jamessz

Jamessz

20.01.2016, 23:03:25

Film fantastyczny, kończy sie dosyć niespodziewanie, ale widocznie taki był zamysł. Super gra aktorów i historia, która niestety w realnym życiu wydarza sie znacznie cześciej niż byśmy chcieli. A scena z parasolem - No nie da sie nie uśmiechnąć ;) 10/10

Kinówka kreskówka

Kinówka kreskówka

20.01.2016, 21:57:07

Ładny, ale smutny film. Są 3 zabawne kilkusekundowe sceny ( 3 sceny ze zwiastuna ). To zdecydowanie nie jest komedia, j/w: zwiastun wprowadza w błąd ...

bea

bea

19.01.2016, 08:27:59

Film nudny. akcja dzieje się w szpitalu. Po pięciu minutach można wyjść. Pani Dębska zrobila film o swoich rodzicach.prawie każdy tak ma .często te ostatnie chwile życia są o wiele cięższe dla wszystkich komedia to to nie jest

Dorota

Dorota

18.01.2016, 16:31:12

Zgadzam się z Karolem. Jeśli ktoś nie przezył identycznej sytuacji jaka jest w tym filmie to moze mu sie ten film nie podobać. Mnie film pozamiatał...zdecydowanie za wczesnie go obejrzałam.Świetna gra aktorów, inteligentny i niewymuszony dowcip...film warty obejrzenia ale na pewno nie dla każdego.

olka

olka

18.01.2016, 16:20:09

Film jak życie,raz radość ,raz łzy.Obiektywnie film dla ludzi dojrzałych, którzy na życie na pewno patrzą trochę inaczej niż ludzie młodzi.A film pop rostu świetny!!!!!!

Lenka

Lenka

18.01.2016, 14:29:59

Film świetny ,świetnie zagrany wraca dobre polskie kino

Katarzyna

Katarzyna

17.01.2016, 20:43:29

Dla mnie cudowny. Bardzo życiowy przekaz, z naciskiem na ''bardzo''. Wątki bohaterów ukazane bardzo realistycznie. Śmiech przez łzy. Polecam.

Agnieszka

Agnieszka

17.01.2016, 12:37:48

TRAGEDIA, ledwo wysiedziałam . Nudy na pudy. Kulesza jak zawsze genialna. Ale to by było na tyle.

Alicja

Alicja

16.01.2016, 22:41:39

świetny śmiech przez łzy życie samo życie naprawdę warto obejrzeć

halina

halina

16.01.2016, 19:59:23

Naprawdę świetny film.Poważne tematy podane w sposób pogodny,lecz pogłębiony wystarczająco. Humor dla inteligentnych.Czasem śmiech przez łzy.Zycie. Halina i Marek

Pendolino

Pendolino

16.01.2016, 16:55:35

Film dość dobry ale to nie jest komedia raczej trochę dramat. Poszłam na niego bo chciałam się pośmiać ale tam więcej było do płaczu niż do śmiechu.

dana

dana

16.01.2016, 11:52:55

wlasnie dzisiaj ide z siostra -jaki bedzie zobacze recenzje widze pol na pol

Moniz

Moniz

15.01.2016, 21:13:28

Gniot i tyle mam do powiedzenia

Sandra

Sandra

15.01.2016, 14:46:12

B fajny ciepły film byłam w tygodniu z kolegą bo w sobote iniedziele drogie bilety film nam się podobał tylko troche krótki.....

zosia

zosia

15.01.2016, 11:46:37

pani/e obiektywna/y nie trafione, pomyłeczka - zosia. a film po prostu jest jak dla mnie i jak widać nie tylko dla mnie beznadziejny, wyrażam swoje zdanie a ono nie musi się zgadzać z panem obiektywnym.

Obiektywny

Obiektywny

15.01.2016, 10:24:05

Zosia ,Ania Kasia te recenzje pisała jedna i ta sama osoba ,film fajny Agata Kulesza świetna Dorociński genialny film b udany polecam

zosia

zosia

14.01.2016, 18:48:55

Jak czytam "piękny film" to ręce opadają, beznadzieja i nie dlatego że krew się nie leje i nikt nie ucieka /bo akurat nie znoszę takich filmów/tylko dlatego że ten film i beznadziejna gra aktorów powoduje że jest się umęczonym po jego obejrzeniu i nie można się doczekać końca!wszystko jest nienaturalne i fabuła i gra aktorów.

ania

ania

14.01.2016, 17:15:20

chociaż film momentami śmieszny, to jakiś taki nijaki. Spodziewałam się emocji, wzruszenia, czekałam cały film i ... film się skończył. Zawiodłam się. Chyba pierwszy taki słaby film Agaty Kuleszy

kasia

kasia

14.01.2016, 15:59:08

do osoby chyba byłyśmy na różnych filmach jak do tej pory bardzo lubiłam całą główną obsadę tego filmu jednak w tym filmie wszyscy grają beznadziejnie i nienaturalnie ogólnie po wyjściu z kina odechciało się nam a było nas kilka osób do pójścia w najbliższym czasie na polski film. Zaznaczam że nie jesteśmy nastoletnim towarzystwem lecz osobami po czterdziestce.

szamantak

szamantak

14.01.2016, 12:50:03

Czasem można popłakać, ale śmiać się nie ma z czego - teksty wcale nie takie dobre, no chyba że ja mam spaczone poczucie humoru. I chyba nawet nie jest to film o umieraniu, bardziej o życiu rodzinnym. Da się obejrzeć (raczej jeśli jest zniżka na bilet), ale wygląda to zupełnie inaczej, niż recenzje pieją.

byłam widziałam

byłam widziałam

14.01.2016, 10:20:10

Razem z koleżanką bardzo polecamy film. Poruszone tematy może nie są łatwe, ale takiej jest życie. Mimo trudnych wątków wplecione są świetne teksty i sytuacje, które sprawiają, że film nie jest dołujący a widzowie na sali od czasu do czasu chichoczą.

asia

asia

13.01.2016, 21:44:56

Film tragedia,dołujący mijający się z rzeczywistością, przereklamowany ni to komedia ni to dramat, nastawiłam się na dobry film a tutaj razem z mężem żałowaliśmy naszego czasu i pieniędzy!!

Karol

Karol

13.01.2016, 21:36:25

Kino dla osob, ktore przezyly chociaz raz w zyciu taka sytuacje...jaka jest choroba czy smierc bliskiej osoby. Dosc ciezki ale obrazujacy swiat w jakim zyjemy...niestety nie wszystko jest kolorowe i zabawne w naszym zyciu. Bardzo trudno rozmawiac na takie tematy, a najlatwiej je ukrywac. Mysle, ze dobra lekcja pokory i zobaczenia co jest w zyciu na pierwszym miejscu.

Nutka

Nutka

13.01.2016, 20:27:28

Właśnie wróciłam z kina. Film bardzo dobry. W satyryczny przedstawia bardzo trudny temat jakim jest odejście kogoś bliskiego. Nie jest typowym wyciskaczem łez, za to potrafi rozbawić całą salę. Polecam.

Popaprana

Popaprana

13.01.2016, 09:55:29

Film godny polecenia, warto,warto!!! We Wrocławiu cała sala czekała na wyjście do ostatniego napisu, do ostatniej nutki;)Polecam :)

nika

nika

12.01.2016, 11:23:37

dla mnie film rewelacja. Śmiałam się i płakałam na zmianę. Gra aktorska cudowna.

justa

justa

11.01.2016, 21:53:50

Ale dlaczego " krowy"?

Dagma

Dagma

10.01.2016, 21:09:14

Super film,taki z życia wzięty. Jeśli ktoś w życiu nie otarł się o chorobę i o śmierć kogoś bliskiego to nie zrozumie fabuły filmu. Nie zawsze musi być przemoc i lanie krwi na ekranie.Więcej tego typu filmów..... :)

maki

maki

10.01.2016, 16:04:56

Piękny, mądry film. Fakt nikt nikogo nie goni, nic nie wybucha, krew się nie leje. To dla wielu może być nie do zniesienia.

Magda

Magda

10.01.2016, 13:14:19

Film ciężki o przemijaniu ale warto go obejrzeć. Polecam

arianna

arianna

10.01.2016, 12:36:14

film strasznie dołujący dramat na pewno,nie komedia.Za dużo scen w szpitalu.Było nas sześć osób nikomu się nie podobał.

Aga27

Aga27

10.01.2016, 06:52:51

Byłam wczoraj na filmie, szału nie ma, ciągle się czeka gdzie ta akcja, co nas zaskoczy a tu lipa...Najśmieszniejszy był ojciec i jego teksty, dzięki niemu ten film coś jest wart, naprawdę staruszek wymiata;)

NAdia

NAdia

09.01.2016, 20:41:07

Film przeciętny ,tyle szumu jaki wspaniały a film taki sobie poszłam w sobote i 28zł za ten film zdzierstwo ,film denerwujący nie polecam

Polski fim? Dziękuję.

Polski fim? Dziękuję.

09.01.2016, 16:07:05

Jaki tytuł taki film. Dziękuję za uwagę.

Elżbieta

Elżbieta

09.01.2016, 13:34:40

Film jest powieleniem filmu "33 sceny z życia" Szumowskiej, tyle że uwspółcześnionym, aż szkoda oczu na taki obraz. Z komedią nie ma nic wspólnego. Jeżeli ten film zdobywa jakikolwiek aplauz, to po cóż ja się uczyłam ?

moim zdaniem

moim zdaniem

09.01.2016, 13:12:56

fatalna gra aktorek, bez porównania lepiej grają wszystkie aktorki np. w "Słabej Płci?". Tylko tyle powiem.

karolgd

karolgd

08.01.2016, 23:31:06

Pewnie jestes tak fajny jak ten film buhaha to jedna wielka klapa szkoda kasy

Obiektywny

Obiektywny

08.01.2016, 23:11:45

Tsytuł jest dany przewrotnie ,film b fajny rewelacyjna Agata Kulesza jak zwykle świetna polecam

karol gd

karol gd

08.01.2016, 22:16:21

Nic ciekawego wszystkie śmieszne sceny obejrzycie w zwiastunie slaba plec lepszy

Figa

Figa

08.01.2016, 18:18:17

przez ten tytuł nie chce mi się zobaczyć filmu. Jak można dać taki tytuł???!!!! A wystarczyło zostawić MOJE CÓRKI....

znajoma twarz

znajoma twarz

08.01.2016, 15:36:38

we Włocławku jak zwykle nie graja:(

Eminem

Eminem

07.01.2016, 13:19:03

Film rewelacyjny tylko dla inteligentnych

iks

iks

07.01.2016, 12:04:21

Tytuł zniechęca

Ewik

Ewik

06.01.2016, 10:30:14

Genialny polski film wraca dobre polskie kino brawo ....

Jolka22

Jolka22

03.01.2016, 23:05:59

wybitne dzieło ten film, o wiele śmieszniejszy niż "Słaba płeć", byłam z moim misiakiem na tym, do łez oboje śmialiśmy się, gorąco polecam!

Kriss

Kriss

03.01.2016, 17:42:26

Dobry, życiowy, polski film, polecam gorąco, dobra gra aktorska, dawno nie widziałem takiej...

Jenny

Jenny

01.01.2016, 11:57:47

Bardzo dobry polski film. Tak jak w zyciu zabawne sytuacje przeplataja sie z tymi gorzkomi. Film rewelacyjnie zagrany. Warty obejrzenia.

minnie

minnie

31.12.2015, 12:36:48

Może być ciekawe...

Genowefa P.

Genowefa P.

19.12.2015, 01:11:58

A część druga to niby będzie ,,Moje córki świnie czy krowy '' ???

JAJCARZ

JAJCARZ

03.12.2015, 23:16:00

Fakt-tytuł filmu może konkurować tylko z kultowym już tytułem polskiego filmu ,,Polskie Gówno'' ALE JAJA !!!

Oskar

Oskar

02.12.2015, 23:03:12

Oskar za sam tytuł filmu ! ŻENADA !