Zamknij
Mała matura 1947
8,93

Średnia ocena

Mała matura 1947

Dramat historyczny Od lat: 12 110 minut

Ciepła i pełna humoru opowieść o dojrzewaniu w pierwszych burzliwych latach powojennej Polski. Film w reżyserii Janusza Majewskiego ( m.in. „Zaklęte rewiry”, „C.K. Dezerterzy”,”) z udziałem wybitnych aktorów (Marek Kondrat, Olgierd Łukaszewicz, Mari...

Pełny opis

Ciepła i pełna humoru opowieść o dojrzewaniu w pierwszych burzliwych latach powojennej Polski.

Film w reżyserii Janusza Majewskiego ( m.in. „Zaklęte rewiry”, „C.K. Dezerterzy”,”) z udziałem wybitnych aktorów (Marek Kondrat, Olgierd Łukaszewicz, Marian Opania, Wiktor Zborowski, Artur Żmijewski, Wojciech Pszoniak) i utalentowanych debiutantów (Adam Wróblewski, Dawid Kot, Mikołaj Jodliński, Adam Zduńczyk). Podobnie jak w „Stowarzyszeniu umarłych poetów” Petera Weira zaglądamy do szkolnej klasy, by razem z bohaterami przeżywać walkę, jaką toczy w nich biologia i polityka, natura i obyczaje, potrzeba wolności i opresyjny system. Zanim główny bohater i jego rówieśnicy przystąpią do tytułowej Małej matury, egzaminu kończącego naukę w gimnazjum, zostaną poddani sprawdzianowi z dojrzałości życiowej, który przyjdzie im zdać w niełatwych, powojennych czasach.

Ludwik (Adam Wróblewski), repatriant ze Lwowa, przyjeżdża z rodzicami do Krakowa, gdzie rozpoczyna naukę w jednym z renomowanych gimnazjów. Jako „nowy” pragnie zyskać uznanie i akceptację nie tylko kolegów, ale i nauczycieli. W chłopcu narasta fala sprzecznych emocji. Pierwsze, miłosne zauroczenia przeplatają się  z podziwem dla starszych kolegów i buntem przeciw niesprawiedliwej, karmiącej naród kłamstwem władzy. Szkolna codzienność staje się ostoją zwyczajności w tych trudnych, powojennych czasach. Nauczyciele pomni swej roli, skutecznie tłumią sztubackie żarty uczniów, sami nie pozostając im dłużni.

Przy okazji zamieszek, w czasie wizyty Stanisława Mikołajczyka w Krakowie, Ludwik zostaje zatrzymany i spędza noc w milicyjnym areszcie. Zdarzenie to przynosi mu powszechne uznanie wśród kolegów. Równolegle z przemianami, jakie wymusza sytuacja polityczna, w chłopcach buzują hormony.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
42

Głosów

8,93

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Mała matura 1947
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Mała matura 1947

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

vvv

vvv

04.05.2011, 15:07:16

Będzie jeszcze w następnym tygodniu?

babi

babi

26.04.2011, 22:46:10

Solidny, ale bez fajerwerków...Fajna kreacja Wiktora Zborowskiego jako belfra, inni aktorzy też zagrali świetnie. Film daje trochę do myślenia o tamtych okropnych czasach, gdy Polacy musieli udawać, że myślą inaczej niż myślą.