Zamknij
Mała matura 1947
8,93

Średnia ocena

Mała matura 1947

Dramat historyczny Od lat: 12 110 minut

Ciepła i pełna humoru opowieść o dojrzewaniu w pierwszych burzliwych latach powojennej Polski. Film w reżyserii Janusza Majewskiego ( m.in. „Zaklęte rewiry”, „C.K. Dezerterzy”,”) z udziałem wybitnych aktorów (Marek Kondrat, Olgierd Łukaszewicz, Mari...

Pełny opis

Ciepła i pełna humoru opowieść o dojrzewaniu w pierwszych burzliwych latach powojennej Polski.

Film w reżyserii Janusza Majewskiego ( m.in. „Zaklęte rewiry”, „C.K. Dezerterzy”,”) z udziałem wybitnych aktorów (Marek Kondrat, Olgierd Łukaszewicz, Marian Opania, Wiktor Zborowski, Artur Żmijewski, Wojciech Pszoniak) i utalentowanych debiutantów (Adam Wróblewski, Dawid Kot, Mikołaj Jodliński, Adam Zduńczyk). Podobnie jak w „Stowarzyszeniu umarłych poetów” Petera Weira zaglądamy do szkolnej klasy, by razem z bohaterami przeżywać walkę, jaką toczy w nich biologia i polityka, natura i obyczaje, potrzeba wolności i opresyjny system. Zanim główny bohater i jego rówieśnicy przystąpią do tytułowej Małej matury, egzaminu kończącego naukę w gimnazjum, zostaną poddani sprawdzianowi z dojrzałości życiowej, który przyjdzie im zdać w niełatwych, powojennych czasach.

Ludwik (Adam Wróblewski), repatriant ze Lwowa, przyjeżdża z rodzicami do Krakowa, gdzie rozpoczyna naukę w jednym z renomowanych gimnazjów. Jako „nowy” pragnie zyskać uznanie i akceptację nie tylko kolegów, ale i nauczycieli. W chłopcu narasta fala sprzecznych emocji. Pierwsze, miłosne zauroczenia przeplatają się  z podziwem dla starszych kolegów i buntem przeciw niesprawiedliwej, karmiącej naród kłamstwem władzy. Szkolna codzienność staje się ostoją zwyczajności w tych trudnych, powojennych czasach. Nauczyciele pomni swej roli, skutecznie tłumią sztubackie żarty uczniów, sami nie pozostając im dłużni.

Przy okazji zamieszek, w czasie wizyty Stanisława Mikołajczyka w Krakowie, Ludwik zostaje zatrzymany i spędza noc w milicyjnym areszcie. Zdarzenie to przynosi mu powszechne uznanie wśród kolegów. Równolegle z przemianami, jakie wymusza sytuacja polityczna, w chłopcach buzują hormony.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
42

Głosów

8,93

Średnia ocena

Oceń film

Mkarta logo Uczniu, Studencie!
Z M!Kartą za bilet płacisz tylko 14,90 zł

Zamknij

Z M!Kartą uczniowie i studenci z ważną legitką płacą jedynie 14,90 zł!

  • Od poniedziałku do czwartku bilety za 14,90 zł przy dowolnej metodzie płatności
  • Z BLIKIEM posiadacze M!Karty kupują bilety online w tygodniu i przez cały weekend za 14,90 zł.
  • Zestaw Oscar (średni popcorn i napój) masz za 14,90 zł przez cały tydzień

Dodaj M!Kartę podczas kupowania biletów online.
M!Karta kosztuje 14,90 zł i jest to opłata jednorazowa na cały rok.

play
Multimedia dla Mała matura 1947
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Mała matura 1947

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.