Zamknij
Ma Ma
Ma Ma
Premiera
4 gru 2015
Czas trwania
92 minuty
Produkcja
Hiszpania, Francja, 2015
Reżyseria
Julio Médem
Obsada
Penélope Cruz
Luis Tosar
Asier Etxeandia
Teo Planell
Àlex Brendemühl
Silvia Abascal
Pełny opis
7,11

Średnia ocena

Ma Ma

Dramat Od lat: 15 92 minuty

Penélope Cruz  – laureatka Oscara za „Vicky Cristina Barcelona”, muza Pedro Almodóvara i Woody’ego Allena – debiutuje jako producentka, kreując w filmie „Ma Ma” – jak sama podkreśla – najbardziej złożoną, a zarazem najpiękniejszą rolę w karierze. Za ...

Pełny opis

Penélope Cruz  – laureatka Oscara za „Vicky Cristina Barcelona”, muza Pedro Almodóvara i Woody’ego Allena – debiutuje jako producentka, kreując w filmie „Ma Ma” – jak sama podkreśla – najbardziej złożoną, a zarazem najpiękniejszą rolę w karierze. Za kamerą Julio Medem, specjalizujący się w zmysłowych kobiecych portretach, który określa swoje dzieło jako „hymn na cześć życia, dramat przepełniony światłem i miłością”. Penélope Cruz partneruje wybitny hiszpański aktor, trzykrotny laureat Nagrody Goya – Luis Tosar („Boskie jak diabli”, „Słodkich snów”).

Wszystko w życiu Magdy ma się zmienić. Straciła pracę w szkole, a lekarz przedstawił jej straszną diagnozę: rak piersi. Terapia skutkuje. Tylko że przychodzi druga diagnoza – kolejny nowotwór w drugiej piersi. Magda jednak podchodzi do sytuacji z humorem, w otoczeniu najbliższych: 10-letniego syna, piłkarskiego talentu; ginekologa, który… kocha śpiewać, wreszcie nowopoznanego mężczyzny, który właśnie stracił żonę i córkę.

Magda wierzy tylko w życie tu i teraz, a nie w to, co może na nią czekać po drugiej stronie. Wierzy, że TU I TERAZ trzeba przeżyć jak najlepiej, czerpiąc z tego jak najwięcej radości. Nie wie, że czeka ją jeszcze jedna próba, przeznaczenie rzuci jej kolejne wyzwanie. Magda zajdzie w ciążę, gdy lekarze dawać jej będą już tylko kilka miesięcy życia.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
27

Głosów

7,11

Średnia ocena

Oceń film

Recenzja redakcji
Jerzy Wasowski
„Mama”: Szczęście w nieszczęściu

Dodany przez: Jerzy Wasowski

Penélope Cruz i Luis Tosar w dramacie o radości życia nierozłącznie związanej z cierpieniem.

Magda (Penélope Cruz) prawie że samotnie wychowuje syna Daniego (Teo Planell). Jego ojciec Raúl (Àlex Brendemühl), filozof akademicki, nie wykazuje bowiem specjalnego zainteresowania ojcostwem. Małżeństwo jest w separacji. Gdy on spędza wakacje na złocistej plaży u boku dużo młodszej od siebie blondynki, ona dowiaduje się, że ma raka piersi. Szokująca diagnoza zbiega się w czasie z inną tragedią. Otóż skaut piłkarskiej drużyny Realu Madryt Arturo (Luis Tosar) traci w wypadku córkę, a jego żona w stanie ciężkim trafia do szpitala. Chwilę wcześniej mężczyzna poznaje Magdę podczas meczu Daniego i wyjawia jej, że chłopak ma przed sobą wielką karierę. Niezobowiązującą rozmowę przerywa telefon ze złymi wieściami. Arturo jest w szoku, nie może prowadzić samochodu. Do szpitala odwozi go Magda. I tak zawiązuje się zażyła relacja dwójki nieznajomych ludzi, których zbliża do siebie cierpienie i pustka.

Bohaterka musi nie tylko poddać się chemioterapii, ale także masektomii prawej piersi. Z każdą dawką jest coraz słabsza, mimo to zawsze odwiedza Arturo czuwającego przy łóżku znajdującej się w śpiączce żony. Bohaterowie zbliżają się do siebie coraz bardziej, wspierając w ciężkich chwilach. W szpitalnej poczekalni rodzi się jednak coś więcej niż tylko znajomość. Gdy Arturo dowiaduje się o śmierci żony, wie, że znajdzie oparcie u boku Magdy. Obiecuje jej, że po wszystkim zabierze ją nad morze. To jednak nie koniec ciężkich chwil, choć będą i dobre nowiny. W filmie Julio Médema niekończące się pasmo cierpień przemieszane zostaje z radosnymi epizodami. Jednych od drugich nie sposób oddzielić. Twórcy kładą akcent na to, co dobrego może ze sobą przynieść cierpienie. „Przejdźmy to bez łez”, prosi Magda Arturo. Bohaterka jest silna. Jej zachowanie bywa może nieco zbyt egzaltowane, a historia dryfuje w kierunku serii „Z życia wzięte”, ale przecież dramatyczna diagnoza paradoksalnie wyzwala w niej nowe pokłady energii i chęć do życia. Jej reakcje wydają się więc całkowicie uzasadnione. W ogóle film Médema jest bardzo emocjonalny, nawet lekarz Magdy wykazuje się niesamowitą empatią (gdyby wszyscy medycy byli tacy mili...). Mógłby jednak zdecydowanie mniej śpiewać, choć talentu odmówić mu nie można.

„Mama”, reż. Julio Médem, wyst. Penélope Cruz, Luis Tosar, Asier Etxeandia, Teo Planell, Silvia Abascal, Àlex Brendemühl, Anna Jiménez, Mónica Sagrera

Jerzy Wasowski

 

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Ma Ma

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

monia

monia

05.02.2017, 16:27:16

śliczny film.....

gabrielka

gabrielka

09.12.2015, 10:04:59

WIELKI MINUS za brak wyświetlania w Kielcach!!!!

gosc

gosc

07.12.2015, 17:41:47

Oczywiści w Multikino Rybnik nie wyświetlają tego filmu.... WSTYD ! :/

TADEK Ż.

TADEK Ż.

06.12.2015, 09:43:30

Świetny i rewelacyjny film.Aż robi ogromne wrażenie jak się go obejrzy.Po wyjściu z kina na długo pozostanie w pamięci.Takich dramatów powinni dawać więcej w kinie?.Polecam każdemu kto jeszcze nie widział filmu "MAMA".

też widziałam

też widziałam

05.12.2015, 21:16:31

Piękny i prawdziwy film, dużo pomógł mojej psychice, borykam się z tym samym problemem

Widziałam

Widziałam

05.12.2015, 18:29:30

Piękny film

kasiaa

kasiaa

04.12.2015, 12:31:00

pewnie umrze jak to w dramatach :(

dorota

dorota

03.12.2015, 09:48:01

szkoda, że w opisie filmu nie zdradzono jeszcze zakończenia...