Zamknij
Liga Sprawiedliwości
SUPERHIT
Liga Sprawiedliwości
Premiera
17 lis 2017
Czas trwania
120 minut
Produkcja
USA, 2017
Reżyseria
Zack Snyder
Obsada
Henry Cavill
Ben Affleck
Gal Gadot
Amy Adams
Jason Momoa
Ezra Miller
Ray Fisher
Amber Heard
Pełny opis
7,25

Średnia ocena

Liga Sprawiedliwości

Akcja Science-Fiction Od lat: 12 120 minut

„Liga sprawiedliwości” zrzesza największych i najsłynniejszych bohaterów komiksów DC Comics.

Pełny opis

Batman, Superman, Wonder Woman, Aquaman, Cyborg i Flash razem chronią Ziemię przed złoczyńcami zagrażającym naszej planecie.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
1308

Głosów

7,25

Średnia ocena

Oceń film

Mkarta logo Uczniu, Studencie!
Z M!Kartą za bilet płacisz tylko 14,90 zł

Zamknij

Z M!Kartą uczniowie i studenci z ważną legitką płacą jedynie 14,90 zł!

  • Od poniedziałku do czwartku bilety za 14,90 zł przy dowolnej metodzie płatności
  • Z BLIKIEM posiadacze M!Karty kupują bilety online w tygodniu i przez cały weekend za 14,90 zł.
  • Zestaw Oscar (średni popcorn i napój) masz za 14,90 zł przez cały tydzień

Dodaj M!Kartę podczas kupowania biletów online.
M!Karta kosztuje 14,90 zł i jest to opłata jednorazowa na cały rok.

play
Multimedia dla Liga Sprawiedliwości
Recenzja redakcji
Piotr Olczyk
„Liga sprawiedliwości”: W kupie raźniej [RECENZJA]

Dodany przez: Piotr Olczyk

Bohaterowie DC w heroicznej walce o uznanie widzów.

Nareszcie możemy się uśmiechnąć. „Liga sprawiedliwości” to lekki film komiksowy o przygodach kultowych superbohaterów wspólnie stawiającym czoła złu.

Superman nie żyje. Zadurzony w ludzkości pozaziemski przybysz oddał życie za niewdzięcznych mieszkańców błękitnej planety. Kto by pomyślał, że nawet Bruce Wayne, Batman we własnej osobie, początkowo uważał Człowieka Ze Stali za zagrożenie. Mroczny Rycerz, gnębiony poczuciem winy, postanawia stworzyć ekipę odpowiedzialną za ochronę Ziemi pozbawionej opieki Supermana. Wayne werbuje Wonder Woman i stara się pozyskać kolejnych herosów. Tymczasem z odmętów czasu przybywa nikczemny Steppenwolf z planem zniewolenia ludzkości…

Bohaterowie „Liga sprawiedliwości” z pewnością byli na seansie „Avengersów” i pozazdrościli kolegom z Marvela luźnego podejścia. Dowcipy więc puentują teraz niemal każdą wypowiedź, a postacie zdaja się spędzać więcej czasu na przekomarzaniach niż odpieraniu ataków Steppenwolfa. Niekonsekwentny ton może trochę razić widzów, którzy w filmach wytwórni DC Comics szukali nieco poważniejszego podejścia. Jasne, niegdyś wszechobecnego mroku było odrobinę za dużo („Człowiek ze stali”, „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości”), a moce superbohaterów jawiły się bardziej przekleństwem niż darem.

Jednakże w „Lidze sprawiedliwości” szalę wyjątkowo mocno przechylono w stronę humoru i lekkości nieco odbierając nadludziom majestatu. Ale mimo wszystko nie sposób nie lubić tych postaci. Od niemal stu lat są obecni w naszej popkulturze i cudownie jest zobaczyć ich wszystkich razem na ekranie. Ich charaktery, motywacje i charyzma ratują nie tyle świat, ile sam film od zagłady.

Batman (Ben Affleck), stary ponurak z Gotham City o duszy zaczernionej stadem nietoperzy, jest teraz jowialnym herosem żartującym ze swojego wieku. Być może to przez Flasha (Ezra Miller), szybkiego jak błyskawica i podekscytowanego superbohaterską fuchą młodzieńca? Dzieciak przoduje w sucharach o różnym stopniu kruchości i potrafi być dosłownie rozbrajający.

A może na ogólne rozprężenie ma wpływ władający morzami Aquaman (Jason Momoa), który w równym stopniu kontroluje i wodę, i poziom whisky w swoim organizmie? Momoa kreuje postać pijusa i surfera oceanów z wdziękiem, jest bohaterem jednej z najlepszych scen w filmie i nic tylko czekać na jego solowe przygody (w kinach już w przyszłym roku!).

Nieoczekiwanie na jedną z najciekawszych postaci wyrasta dotąd dość anonimowy w oczach widzów Cyborg (Ray Fisher). Biedak został wyrwany ze szponów śmierci i wbrew swojej woli obudowany technologią, której nie rozumie. Poziomem zgryzoty przebija nawet Batmana, a jego wątek, choć poprowadzony półsłówkami, wywołuje prawdziwe emocje.

I finalnie najpiękniejsza część Ligi sprawiedliwości, czyli Wonder Woman (Gal Gadot). Diana przestała być znaną ze swojego solowego filmu niedoświadczoną heroiną walczącą na froncie I wojny światowej. To już dojrzała kobieta – niemal matrona Ligi! – której można się wygadać i u której warto poszukać wsparcia. Gadot wygląda i czuje się w superbohaterskim wdzianku świetnie i - co najciekawsze - to jej postać, a nie affleckowy Wayne, kreowana jest na przywódczynię superekipy.

„Liga sprawiedliwości” powstawała w klimacie wielkiego oczekiwania. Pod koniec zdjęć na stołku reżyserskim Zacka Snydera zastąpił Joss Whedon. Snyder opuścił produkcję z powodu tragedii rodzinnej, ale „Liga…” pozostała jego filmem, co widać chociażby w napisach początkowych, gdzie Whedon widnieje tylko jako współodpowiadający za scenariusz. Mimo wszystko czuć w całości złoty dotyk ojca sukcesu „Avengersów”. Whedon postawił przede wszystkim na dobrą zabawę i poprawienie chemii między członkami Ligi. Dokrętki, zmiany całych scen i pozbycie się niektórych wątków sprawiają, że całość nie jest już tylko bezpośrednią kontynuacją „Batman v Superman”, ale autonomicznym dziełem i wyznacznikiem stylu, w którym pójdą kolejne filmy DC Comics. Bohaterowie i widzowie mogą wreszcie się uśmiechnąć.

Ocena: 6,5/10

W mroku skąpanym być woli
Piotr Olczyk

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Liga Sprawiedliwości

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.