Zamknij
Kubo i dwie struny
Kubo i dwie struny
Premiera
2 gru 2016
Czas trwania
102 minuty
Produkcja
USA, 2016
Reżyseria
Travis Knight
Pełny opis
8,27

Średnia ocena

Kubo i dwie struny

Animowany Fantasy Familijny Od lat: 7 102 minuty

Kubo jest dobrym, pokornym chłopcem, który u boku matki mieszka w skromnej wiosce na końcu świata. Każdy dzień toczy się tym samym spokojnym rytmem - do czasu, kiedy chłopca odwiedza duch przeszłości, który zmienia jego przeznaczenie. Aby przetrwać, ...

Pełny opis

Kubo jest dobrym, pokornym chłopcem, który u boku matki mieszka w skromnej wiosce na końcu świata. Każdy dzień toczy się tym samym spokojnym rytmem - do czasu, kiedy chłopca odwiedza duch przeszłości, który zmienia jego przeznaczenie. Aby przetrwać, Kubo musi odnaleźć magiczną zbroję należącą do jego ojca - największego samuraja, jakiego kiedykolwiek nosiła Ziemia. W poszukiwaniach towarzyszą mu dobre duchy i pradawne bóstwa, które wspierają go magicznymi mocami. Tak Kubo wyrusza w fascynującą, pełną niebezpieczeństw podróż śladami swej rodziny. Podróż ta pozwoli mu poczuć dumę z tego, kim jest i uwierzyć, że możliwe jest wszystko.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
81

Głosów

8,27

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Kubo i dwie struny
Recenzja redakcji
Radek Tomasik
Kubo i dwie struny: niezwykła podróż

Dodany przez: Radek Tomasik

Kino dla dzieci rozleniwiło nas w pewnych przyzwyczajeniach. Na szczęście raz na jakiś czas – choć zbyt rzadko – pojawia się w kinach coś tak oryginalnego jak „Kubo i dwie struny”.

Kubo to wrażliwy i dobry chłopiec. Żyje sam z matką, która – wyniszczona traumatycznymi przeżyciami z przeszłości – nie wychodzi z jaskini, stanowiącej ich dom. Kubo na ich skromne życie zarabia ulicznymi popisami z pogranicza muzyki, sztuki origami i magii. Ma bowiem niezwykłe talenty i moc, której jeszcze do końca nie poznał. Jego niezwykły dar jest dziedzictwem jego przodków –kobiety i mężczyzny pochodzących z innych światów, nieprzystających do siebie i się wzajemnie się zwalczających. Świat mroku, nocy i księżycowych wiedźm już niebawem upomni się o chłopca…


Studio Laika, odpowiedzialne za filmy takie jak „Koralina”, Pudłaki” czy „Paranorman” każdym kolejnym filmem przesuwa granice sztuki filmowej wznosząc na niebotyczne wyżyny technikę animacji poklatkowej. Tu każde stadium ruchu musi zostać odpowiednio sfotografowane, co przekłada się na niespotykany w animacjach komputerowych epicki oddech. Ale warstwa wizualna, zapierająca dech w piersiach, nie jest największą zaletą „Kubo i dwie struny”. Za taką uznałbym troskliwe i uważne pochylenie się nad zdezorientowanym młodym bohaterem i wszystkimi uczuciami, jakimi nim targają.


Kubo, zmuszony do podjęcia niebezpiecznego wyzwania, jakim jest niebezpieczna podróż w poszukiwaniu magicznej zbroi zmarłego ojca, dojrzewa na naszych oczach. Jest to w równym stopniu opowieść inicjacyjna w konwencji filmu drogi, jak i niezwykły moralitet o miłości, rozumieniu świata i wybaczeniu. Wszystko bardzo głęboko zanurzone w japońskiej tradycji – począwszy od tak eksportowych jej atrybutów jak origami i etos samurajski, a skończywszy na zagadnieniach z pogranicza filozofii i etyki, tak często poruszanych przez artystów ze Studia Ghibli.


Akcja filmu toczy się wartko, ale nie jest to rollercoaster z amerykańskiego centrum rozrywki – jest tu czas na chwilę refleksji i na wybrzmienie intensywnych, głębokich emocji. Jest przestrzeń na to, by rozochocić widzów żartem, ale znów nie są to niewybredne dowcipy kodowane podwójnie – trochę dla dzieci, trochę dla rodziców. Komizm sytuacyjny wynikający z różnicy charakterów uczestników wyprawy w żadnym stopniu nie unieważnia powagi ich misji. Pozwala uczynić ją lżejszą, łatwiejszą do przetrwania, a dla widza – przyjemniejszą. Przede wszystkich jest to historia napisana z sensem i sercem. Zostanie na długo nie tylko we wrażliwych dzieciach, ale i w dorosłych, którzy zostawili w sobie dziecięcą wrażliwość i mają od kina wyższe wymagania.

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Kubo i dwie struny

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

dawid

dawid

25.12.2016, 16:25:42

oglądałem reklamę i myślicie że ten film jest dla 12+ latków to jesteście w błędzie i były duchy

Wolfensztein

Wolfensztein

18.12.2016, 11:07:33

Film jest wyjątkowo dobrze dobrany pod kątem fabuły. W końcu pojawiło się coś oryginalnego w którym happy end nie oznacza wcale szczęśliwego zakończenia. Uważam, że to animacja dla młodzieży. Dla dzieci może wydać się zbyt pesymistycznie nastawiona, a niektóre elementy są dość mocne. Powinno być to oznaczone jako 12+, a nie 7+.

pibik

pibik

13.12.2016, 19:16:59

Film ppesymistyczny . Nie polecam dla dzieci ponizej 10 lat

ona

ona

11.12.2016, 10:26:49

Byłam z 10-latkiem. Nie podobał mi się wątek dziadka i ciotek wydłubujących dziecku oczy, dla dziecka żyjącego w normalnej rodzinie sprawa niepojęta. Poza tym ogólnie film oceniam pozytywnie.

Satan Himself

Satan Himself

10.12.2016, 21:25:09

"Mój pięciolatek się bał i zakrywał oczy". To czemu, prowadzisz pięciolatka na film od lat siedmiu? A potem narzeka. I nie bajkę, a raczej film animowany, ale spoko.

AdamKa

AdamKa

09.12.2016, 18:14:40

Tak jak napisała Katia, mój 5 latek się bał i zakrywał oczy. Samą bajkę jak najbardziej polecam.

gabriela krzysztof

gabriela krzysztof

06.12.2016, 14:27:57

fajny film

Katia

Katia

05.12.2016, 14:06:15

Przepiękny, klimatyczny, trochę mroczny. Zdecydowanie dla dzieci powyżej 7 lat, polecam serdecznie, bo warto!

Monia

Monia

05.12.2016, 12:52:43

Film zdecydowanie dla dzieci 10+. W trakcie filmu chłopiec dwukrotnie przeżywa utratę najbliższych. Animacje są piękne, ale bardzo mroczne. Chłopiec ukrywa się przed dziadkiem, który chce go skrzywdzić w szlachetnym celu. Dużo scen odbywa się w nocy lub w ciemnych, opuszczonych miejscach.

Darek

Darek

04.12.2016, 22:37:43

Świetna łezka w oku tez była :) Polecam.

Sir Mario

Sir Mario

04.12.2016, 16:43:56

Opowieść na bazie japońskiej baśni, umocowana w bliżej nieokreślonej przeszłości. Wspaniale zekranizowana opowieść o rodzinie, uczuciach i tym co jest naprawdę ważne w życiu człowieka. W to wszystko elegancko wpleciono fantastyczny świat... origami:) Film zdecydowanie dla dzieci powyżej 7 lat. Ogólnie daję mu 8/10 pkt.

Mikołaj

Mikołaj

02.12.2016, 09:43:19

Po prostu rewelacja!

perelka

perelka

01.12.2016, 09:31:44

bardzo dobra bajka