Zamknij
Kształt wody
Kształt wody
Premiera
16 lut 2018
Czas trwania
123 minuty
Produkcja
USA, 2017
Reżyseria
Guillermo del Toro
Obsada
Michael Shannon
Doug Jones
Sally Hawkins
Michael Stuhlbarg
Octavia Spencer
Pełny opis
6,81

Średnia ocena

Kształt wody

Fantasy Przygodowy Dramat Od lat: 15 123 minuty

Nagrodzony Złotym Lwem na festiwalu filmowym w Wenecji 2017 najnowszy film wizjonerskiego reżysera Guillermo del Toro, twórcy wyróżnionego 3 Oscarami „Labiryntu fauna”. Baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny, w Stanach Zjednoczonych około roku 1962.

Pełny opis

Elisa (nominowana do Oscara Sally Hawkins) wiedzie monotonną, samotną egzystencję, a całą noc pracuje w pilnie strzeżonym, sekretnym laboratorium rządowym. Jej życie zmienia się na zawsze, gdy wraz z koleżanką z pracy, Zeldą (nagrodzona Oscarem Octavia Spencer), odkrywa, że w laboratorium przeprowadzany jest otoczony ścisłą tajemnicą eksperyment, który zaważyć może na przyszłych losach świata. W pozostałych rolach: nominowany do Oscara Michael Shannon, nominowany do Oscara Richard Jenkins, Michael Stuhlbarg i Doug Jones.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
108

Głosów

6,81

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Kształt wody
Recenzja redakcji
Piotr Olczyk
„Kształt wody”: Miłosna toń [RECENZJA]

Dodany przez: Piotr Olczyk

Baśń dla dorosłych dzieci.

Odważna, bezpruderyjna, przepięknie sfilmowana historia pewnej nietypowej miłości.


Ameryka, początek lat sześćdziesiątych. Ona (Sally Hawkins) pracuje nocami jako woźna w ośrodku badawczym.  On (Doug Jones) jest tam przetrzymywany. Oboje samotni, wyobcowani ze społeczeństwa, marzący o cieple drugiego człowieka. Wpierw są wobec siebie nieufni, ale szybko rodzi się między nimi nić porozumienia… i coś więcej. Uczucie tych dwojga zostaje wystawione na ciężką próbę, gdy w grę wejdą polityczne rozgrywki między Stanami  Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim. Czy ta niezwykła miłość przetrwa zimnowojenną zawieruchę?  Ach, zapomniałem dodać. Ona jest niemową, on zaś wodnym humanoidalnym stworem. Witajcie w pokręconym, ale przepięknym i wzruszającym filmie od Guillermo Del Toro.

13 nominacji do Oscarów. 12 do nagród BAFTA. Dwa Złote Globy. Poczwórny triumf na Festiwalu w Wenecji. Mógłbym wymieniać dalej, ale czy trzeba odwoływać się do sukcesów, by przekonać kogoś, że na „Kształt wody” naprawdę warto się wybrać? Guillermo del Toro zaskarbił sobie sympatię widzów dzięki łączeniu dziecięcej wrażliwości z dojrzałymi przypowieściami, które pod płaszczykiem fantastycznego horroru przemycają podstawowe prawdy o znojach i radościach ludzkiej egzystencji. Dobrymi przykładami tego są „Labirynt Fauna”, „Kręgosłup diabła” czy „Crimson Peak. Wzgórze krwi”. Del Toro lubuje się w opowiadaniu nam smutnych, ale nierzadko krzepiących historii, w których fantastyczny świat jest azylem dla poturbowanych przez życie bohaterów. Częstokroć azylem bardzo niebezpiecznym, dodajmy.

W „Kształcie wody” jest podobnie, aczkolwiek groza ustępuje tutaj baśniowości. A może inaczej: tutaj groza nie pochodzi od elementów nadprzyrodzonych, ale kryje się w szarej rzeczywistości. Najstraszniejszym potworem filmu del Toro nie jest humanoidalny wodny stwór, ale chorobliwie ambitny i bezwzględny pułkownik Strickland (Michael Shannon). Mężczyzna jest chyba jeszcze bardziej nikczemną postacią niż psychopatyczny kapitan López z „Labiryntu Fauna”. Żałowałem jedynie, że motywacje Stricklanda zostały ledwie naszkicowane. Podczas seansu wdawało mi się, że jest to człowiek zły głównie dlatego, że nakazał mu to scenariusz.

Meksykański reżyser zawsze traktuje swoje przedziwne poczwary z dużą dozą współczucia i jednocześnie bez zająknięcia wspomina o ich morderczych skłonnościach. Tak  jest i tym razem. „Kształt wody” to baśń, ale tylko dla widzów dorosłych. Oprócz kilku nagłych, szokujących i skąpanych w czarnym humorze i krwi momentów znajdziemy też tutaj bezpruderyjne podejście do ludzkich potrzeb. Wszyscy mamy swoje pragnienia, nawet jeśli mamy łuski i oddychamy pod wodą.

„Kształt wody” to nie tylko zręczna reżyseria Guillermo del Toro i świetne aktorstwo (Sally Hawkins i Doug Jones to ekranowa para roku!), ale także przepiękne, rozsmakowane w klimacie lat 60. zdjęcia Dana Laustsena (nie tylko odpowiedzialny był za „Crimson Peak…”, ale także niedawno filmował totalną rozwałkę w „John Wick 2”). Polecam także ścieżkę dźwiękową – znajdziecie ją bez problemów w serwisach streamingowych. Alexandre Desplat stworzył przepięknie melancholijny temat główny, ale znajdziemy tu też nastrojowy utwór „You’ll Never Know” ze zmysłowym wokalem Renée Fleming. 

„Kształt wody” bywa bardzo krwawy i bardzo smutny, ale czyż nie takie zawsze były prawdziwe baśnie? To kolejny triumf Guillermo del Toro, idealnie wyważony ambicjami kina artystycznego i komercyjnym sznytem. To zarazem bardzo realistyczna opowieść o miłości przekraczającej wszelkie granice. Reżyser porusza tematy segregacji rasowej i dyskryminacji, ale to właśnie miłość jest tutaj najważniejsza. Nawet jeśli wybranek księżniczki nie do końca przypomina typowego Księcia z Bajki.

Ocena: 8,5/10

Zapadł w nią jak w toń
Piotr Olczyk

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Kształt wody

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Artur

Artur

23.03.2018, 22:04:47

Bardzo emocjonalny film ukazujący że warto kochać sercem a nie oczami. Film porusza wiele wątków spojrzenia na świat jak również eksperymentów które w dzisiejszym świcie rządzą i ukazują jak "inność" jest napiętnowana a człowiek jest jedyną istotą na świecie która potrafi wyrządzić tyle zła bólu cierpienia. To prawda że tylko człowiek człowiekowi czy innej żyjącej istocie jest w stanie zgotować taki los. Przykre ale prawdziwe. Bardzo wciągająca i niesamowita niby bajkowa opowieść a jakże realnie odnosząca się do rzeczywistości. Dobra również muzyka jak i gra głównej bohaterki. Warto obejrzeć. Daję 8/10

Sir Mario

Sir Mario

11.02.2018, 16:46:04

Hmmmm... sam nie wiem jak ocenić ten film. Ogólnie niezłe kino - dobrze napisany scenariusz, dobrze zagrane role, całkiem niezła muza, jest ciekawy wątek główny i pomimo dość ponurej atmosfery w miarę optymistyczny świat. Ale pomimo starań aktorów i scenarzystów, film nie urósł do roli arcydzieła. Czegoś w nim zabrakło. Utwór ten za to w wspaniały sposób pokazał cale zło naszego świata i ludzi, którzy zrobią wszystko dla kariery, nawet zniszcząc / zabijając każdą napotkana "inność". Sama końcówka w dokach wyjaśnia być może przeszłość Elisy, ale samego filmu nie uratowała. Daję mu 7/10 pkt. za świetny pomysł i grę aktorów, ale mam do niego sporo żalu, za straconą szansę na naprawdę Wielki film.

Piotr

Piotr

30.01.2018, 00:59:04

świetny film, idealny na sobotnie popołudnie, gorąco polecam