Zamknij
Kochajmy się od święta
Premiera
4 gru 2015
Czas trwania
107 minut
Produkcja
USA, 2015
Reżyseria
Jessie Nelson
Obsada
Alan Arkin
John Goodman
Diane Keaton
Ed Helms
Amanda Seyfried
Anthony Mackie
Jake Lacy
Olivia Wilde
Marisa Tomei
Pełny opis

Kochajmy się od święta

Komedia Od lat: 15 107 minut

Zwariowana, pełna świątecznego uroku i usiana gwiazdami jak wigilijne niebo, komedia o najpiękniejszym dniu w roku, którego nie zepsuje nawet rodzinna katastrofa. Cztery pokolenia rodziny Cooperów spotykają się jak co roku przy świątecznym stole, ...

Pełny opis

Zwariowana, pełna świątecznego uroku i usiana gwiazdami jak wigilijne niebo, komedia o najpiękniejszym dniu w roku, którego nie zepsuje nawet rodzinna katastrofa.

Cztery pokolenia rodziny Cooperów spotykają się jak co roku przy świątecznym stole, ale tym razem skrzętnie skrywane rodzinne sekrety wyjdą na jaw, co może nieco zepsuć wigilijną atmosferę miłości i zrozumienia. Senior rodu Bucky poważnie rozważa spędzenie świąt w towarzystwie młodziutkiej kelnerki z okolicznej knajpy. Jego córka wraz z mężem wciąż udają perfekcyjne małżeństwo, mimo iż coraz częściej mają ochotę okładać się choinką. Ich syn nie może zapanować nad uroczą acz niesforną czteroletnią córeczką, która klnie jak szewc. Jego siostra, piękna i samotna, by uniknąć rodzinnych komentarzy, zaprasza na kolację przypadkowo poznanego żołnierza, którego przedstawia jako narzeczonego. W tym roku bombki mogą eksplodować.

 

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
88

Głosów

6,43

Średnia ocena

Oceń film

play
Recenzja redakcji
„Kochajmy się od święta”: Wigilijne niesnaski

Dodany przez: Jerzy Wasowski

O tym jak przez lata skrywane animozje wychodzą na jaw wraz z pierwszą gwiazdką.

Cała rodzina Cooperów co roku spotyka się przy świątecznym stole. Tym razem przygotowania do Bożego Narodzenia nie przebiegają jednak w rodzinnej atmosferze. Sam (John Goodman) i Charlotte (Diane Keaton) w ciągu czterdziestu lat małżeństwa oddalili się od siebie. Ona poświęciła się w pełni dzieciom, on przestał wierzyć w to, że znów może być tak jak kiedyś. Ich syn Hank (Ed Helms) jest po rozwodzie, ma trójkę dzieci i właśnie stracił pracę. Córka Eleanor (Olivia Wilde) zamiast założyć rodzinę, romansuje z żonatym lekarzem. Najstarszy z rodu Bucky (Alan Arkin) całymi dniami przesiaduje w jadłodajni tylko po to, by móc porozmawiać z młodą kelnerką Ruby (Amanda Seyfried), z którą - gdyby nie wiek - łączyłoby go znacznie więcej. Emma (Marisa Tomei) z kolei to czarna owca w rodzinie, nieszczęśliwa, bezdzietna, zawsze w cieniu swojej starszej siostry Charlotty. No i jest jeszcze ciocia Fishy (June Squibb), sympatyczna starsza pani, znajdująca się jakby obok rzeczywistości.

Dla bohaterów święta to czas na podsumowania i odpowiedź na pytanie: co dalej? Sam i Charlotte mają wrażenie, że coś im bezpowrotnie umknęło. Hank realizuje stereotyp nieudacznika, choć wcale na to nie zasługuje. Bucky nie może pogodzić się z myślą, że najlepsze chwile ma już za sobą. Emma skupia się przede wszystkim na tym, by dopiec swojej siostrze, jej starania kończą się jednak w policyjnym radiowozie, gdzie próbuje odzyskać wolność terapeutyczną rozmową z upośledzonym emocjonalnie policjantem. Eleanor poznaje zaś na lotnisku żołnierza Joego (Jake Lacy), z którym z powodu odwołanych lotów jest zmuszona spędzić więcej czasu niż zamierzała. To zdecydowanie najlepszy z wątków, nie tylko dlatego, że bohaterowie są swoim przeciwieństwem - on jest wierzącym w Boga oddanym ojczyźnie obywatelem, ona oddaną wyłącznie sobie ateistką - co prowadzi do licznych spięć i nieporozumień. Ów epizod wybija się, ponieważ jest najmniej napompowany, najwięcej w nim spontaniczności, poza tym wprowadza do historii odrobinę pozytywnego zamieszania. W pozostałych mimo świetnej gry aktorskiej wyczuwa się odrobinę kiczu i naiwności. Można to jednak twórcom wybaczyć, Boże Narodzenie to w końcu czas, kiedy na wszystko patrzymy z nieco innej perspektywy.

„Kochajmy się od święta”, reż. Jessie Nelson, wyst. Alan Arkin, John Goodman, Ed Helms, Diane Keaton, Jake Lacy, Anthony Mackie, Amanda Seyfried, June Squibb

Jerzy Wasowski

 

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Kochajmy się od święta

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.