Zamknij
Jackie
Jackie
Premiera
3 lut 2017
Czas trwania
100 minut
Produkcja
USA, Chile, 2016
Reżyseria
Pablo Larraín
Obsada
Natalie Portman
Peter Sarsgaard
Greta Gerwig
Billy Crudup
John Hurt
Richard E. Grant
Caspar Phillipson
Beth Grant
Pełny opis
6,33

Średnia ocena

Jackie

Dramat Biograficzny Od lat: 15 100 minut

Nominowany do Oscara Darren Aronofsky przedstawia kulisy jednego z najbardziej wstrząsających momentów w dziejach Ameryki – zabójstwa JFK, widzianego oczami Pierwszej Damy – Jacqueline Bouvier Kennedy (Natalie Portman).

Pełny opis

Wyprodukowany przez twórcę „Requiem dla snu” i „Czarnego łabędzia” obraz to poruszająca historia kobiety–ikony, uosobienia klasy, stylu i szyku. Postaci równie inspirującej, co tajemniczej. Uznawany za poważnego kandydata do Oscarów film wyreżyserował Pablo Larraín – zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie (za „El Club”). Oklaskiwana przez widzów i krytyków „Jackie” otrzymała nagrodę za Najlepszy Scenariusz na MFF w Wenecji. Zaś brawurowy występ Natalie Portman przyniósł aktorce nominacje do Złotego Globu i prestiżowych nagród Independent Spirit i Gotham Award.

Jacqueline Bouvier Kennedy ma 34 lata, kiedy jej mąż zostaje wybrany na Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Elegancka i stylowa, od razu staje się globalną ikoną, jedną z najbardziej znanych kobiet na świecie. Jej intuicja i smak w kwestiach mody, sztuki i wystroju wnętrz są powszechnie podziwiane. Jednak 22 listopada 1963 roku poukładane Życie Pierwszej Damy rozsypuje się na kawałki. Podczas wyborczej podróży do Dallas, ginie John F. Kennedy, a pogrążona w żałobie Jacqueline, na pokładzie Air Force One, powraca do Waszyngtonu. Mierząc się z tragedią, postanawia kontynuować dzieło męża. W ciągu kilku dni nie tylko dopisze triumfalny koniec do mitu JFK, ale też ugruntuje legendę, której na imię… Jackie.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
73

Głosów

6,33

Średnia ocena

Oceń film

Mkarta logo Uczniu, Studencie!
Z M!Kartą za bilet płacisz tylko 14,90 zł

Zamknij

Z M!Kartą uczniowie i studenci z ważną legitką płacą jedynie 14,90 zł!

  • Od poniedziałku do czwartku bilety za 14,90 zł przy dowolnej metodzie płatności
  • Z BLIKIEM posiadacze M!Karty kupują bilety online w tygodniu i przez cały weekend za 14,90 zł.
  • Zestaw Oscar (średni popcorn i napój) masz za 14,90 zł przez cały tydzień

Dodaj M!Kartę podczas kupowania biletów online.
M!Karta kosztuje 14,90 zł i jest to opłata jednorazowa na cały rok.

play
Recenzja redakcji
Piotr Olczyk
„Jackie”: Legenda Camelot

Dodany przez: Piotr Olczyk

Portret kobiety pogrążonej w żałobie.

Mocny i przejmujący, najnowszy film Pablo Larraína „Jackie” to gratka dla kinomanów głodnych najprawdziwszych emocji. Natalie Portman w genialnej roli tytułowej jest coraz bliżej zdobycia drugiego Oscara.


Zimna i nieprzystępna, niezbyt miła. Taką Jacqueline Kennedy (Natalie Portman) poznajemy oczami bezimiennego dziennikarza (Billy Crudup). Kobieta przeszła przez piekło, wiemy, ale czy to tłumaczy jej zachowanie? Pierwszy kontakt widza z „Jackie” jest tak samo trudny, jak początek wywiadu. Kamera z upodobaniem studiuje zaciśnięte usta „pierwszej wdowy”, która ma po dziurki w nosie pismaków włażących w buciorami w jej prywatne życie, zainteresowanych tylko sensacją i skandalami. Ale mija kilka chwil i nagle wraz z reporterem zaczynamy rozumieć – Jackie wypełnia misję i zrobi wszystko, by zachować dziedzictwo JFK i jego amerykańskiego Camelot.


Choć akcja „Jackie” rozgrywa się przede wszystkim dziesięć dni po listopadowym zamachu w Dallas roku 1963, to reżyser Pablo Larraín swobodnie porusza się po kilku planach czasowych. Na chwilę zaglądamy do tych lepszych, słonecznych dni rozkwitającej prezydentury Johna F. Kennedy’ego. Oglądamy także kulisy powstawania kultowego dokumentu o Białym Domu, za który Jacqueline Kennedy, jako jedyna pierwsza dama w historii, otrzymała nagrodę Emmy. Ale wszystko, co dobre kończy się stanowczo zbyt szybko. Feralne Dallas powraca we wspomnieniach Jackie jak koszmar na jawie, którego nie da się zapomnieć, oddalić od siebie. Dla Jackie Kennedy śmierć jej męża w Dallas nie była „zwykłym” zabójstwem. Brutalnie przerwana kariera męża stanu pozostawiła młodą prezydentową samą w obliczu smutku dwójki dzieci, konieczności wyprowadzenia się z Białego Domu, potrzeby zorganizowania godnego pogrzebu, na który zasługuje jej mąż. Jackie nie chce powtórzyć losu zmarłej w biedzie i zapomnieniu wdowy po Abrahamie Lincolnie. Z perspektywy czasu wiemy, jak potoczyły się losy młodej pierwszej damy. Fascynujące jest oglądanie na ekranie początków mitu JFK i jego Camelot, „dworu” złożonego z pięknych i wykształconych ludzi.


Wszelkie pochwały rzucane do stóp Natalie Portman są całkowicie uzasadnione. Na ekrany oglądamy nie tyle zdolną aktorkę, ale prawdziwą Jacqueline Kennedy. Sposób poruszania się, mimika twarzy, akcent – Portman całkowicie znika w roli i nie zdziwię się, jeśli zostanie za to doceniona przez Akademię. Świetnie sprawuje się drugi plan. Oprócz wspomnianego już Crudupa błyszczą Peter Sarsgaard jako cierpliwy i wyrozumiały Bobby Kennedy, Greta Gerwig grająca zaufaną asystentkę Nancy oraz przede wszystkim nieodżałowany John Hurt. Epizod z nim w roli Księdza to jeden z najmocniejszych punktów filmu.

„Jackie” miejscami przypomina psychologiczny horror o koszmarze śmierci najbliższej osoby. Na pewno nie jest to typowa biografia i laurka. Pablo Larraín i Natalie Portman stworzyli film i kreację, o których będzie się jeszcze długo rozmawiać. Dziedzictwo Camelot zostało zachowane.


Oscara dla Natalie Portman przewiduje
Piotr Olczyk

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Jackie

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.