Zamknij

Ghost In the Shell

Akcja Science-Fiction Thriller Od lat: 15 107 minut

Film „Ghost in the Shell” bazuje na międzynarodowym sukcesie marki science fiction pod tym samym tytułem. Major (Scarlett Johansson), jedyna na świecie cyborgiczna hybryda człowieka i robota, przeznaczona do zadań specjalnych, stoi na czele elitarnej jednostki Section 9.

Pełny opis

 Jednostka została powołana do zwalczania najgroźniejszych kryminalistów i ekstremistów. Teraz czeka ją zadanie specjalne – stawienie czoła wrogowi, którego jedynym celem jest zniszczenie rozwoju i osiągnięć cyber-technologii Hanka Robotic.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
302

Głosów

7.83

Średnia ocena

Oceń film

Najbliższe seanse na

Zobacz wszystkie seanse
play
Recenzja redakcji
Jak będzie wyglądać nasza przyszłość według „Ghost In The Shell”?

Dodany przez:

Jedna z najbardziej oczekiwanych premier tego roku. Nowa wersja kultowej animacji z lat 90. Film, który udowadnia, że Scarlett Johansson świetnie czuje się w wysokobudżetowym kinie akcji.

Powodów do czekania na „Ghost In The Shell” jest wiele, ale jeśli od nostalgii wolicie przewidywania, co stanie się za x lat - to film dla was.

Porozumiewanie się za pomocą myśli? Drobiazg. Transformacje w półniewidzialny byt? W futurystycznym świecie „Ghost In The Shell” to norma. Zobaczcie, jak może wyglądać nasza przyszłość, jeśli faktycznie świat będzie zmierzać w takim kierunku, jaki sugerują twórcy tego filmu.

-    Synteza człowieka z robotem będzie na porządku dziennym…


Główna bohaterka, Major Mira, ledwie ocalała z katastrofy - tzn. teoretycznie nie ocalała, bo w wyniku obrażeń spowodowanych wypadkiem obumarło jej ciało, ale nie mózg. Teraz Major stała się robotem z pozostawioną człowieczą świadomością. Z jednej strony to istota perfekcyjna (dlatego jest śmiercionośną bronią w walce z wrogami), z drugiej - brak jakichkolwiek zależności z innymi ludźmi i przeszłością sprawia, że Major czuje się w otaczającym ją świecie obco.

-    …ale roboty zaczną się buntować

Jedna z pierwszych scen filmu: cybernetyczni asystenci brutalnie zabijają swoich pracodawców. Bunt maszyn - oto jeden z klasycznych cyberpunkowych wątków, ujętych w „Ghost In The Shell” mocno efektownie. Za wszystkim stoi korporacja o swojsko brzmiącej nazwie Hanka (wątków polskich jest zresztą więcej; wierzcie lub nie, ale w filmie pojawia się biurowiec MACIEJ), trzęsąca dystrybucją implantów - to właśnie dzięki nim bohaterowie mogą komunikować się myślowo.

-    Chore narządy człowieka zostaną wymienione na sztuczne


Futurolodzy przewidują, że to faktycznie może się dziać w rzeczywistości. „Ghost In The Shell” antycypuje ten wątek, wprowadzając np. na drugi plan bohatera, który „podtuningował” sobie wątrobę, żeby móc pić bez ograniczeń. Czujemy poważny popyt na tego typu działalność zwłaszcza w Europie Wschodniej.

-    Podział na dzielnice biedy i bogactwa będzie jeszcze bardziej zarysowany

Te pierwsze to posępne blokowiska, przy których Bródno czy Nowa Huta mogą uchodzić za arkadyjskie sioło rodem z fraszek Kochanowskiego. Drugie - mieniące się feerią barw, zachwycające oko przezroczystymi, plazmowymi ekranami nowoczesne budynki, w których zabunkrowali się przedstawiciele lepszego świata. Przeskoczyć z jednych do drugich jest bardzo trudno. Spaść w drugim kierunku - niezmiernie łatwo.

Jacek Sobczyński
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Ghost In the Shell

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.