Zamknij
Czerwony pająk
5,83

Średnia ocena

Czerwony pająk

Thriller Od lat: 15 95 minut

Wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku. Scenariusz realizacyjny powstał na podstawie oryginalnego scenariusza Marty Szreder nagrodzonego Małopolską Nagrodą Filmową w konkursie Trzy Korony i zo...

Pełny opis

Wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku. Scenariusz realizacyjny powstał na podstawie oryginalnego scenariusza Marty Szreder nagrodzonego Małopolską Nagrodą Filmową w konkursie Trzy Korony i został zainspirowany miejskimi legendami Krakowa. Jedna opowiada całkowicie fikcyjną historię o Lucjanie Staniaku zwanym Czerwonym Pająkiem, druga to autentyczny życiorys jedynego znanego światowej kryminalistyce seryjnego mordercy – nastolatka: Karola Kota, który jako „Wampir z Krakowa” stał się prawdziwą gwiazdą mediów pod koniec lat 60.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
66

Głosów

5,83

Średnia ocena

Oceń film

Mkarta logo Uczniu, Studencie!
Z M!Kartą za bilet płacisz tylko 14,90 zł

Zamknij

Z M!Kartą uczniowie i studenci z ważną legitką płacą jedynie 14,90 zł!

  • Od poniedziałku do czwartku bilety za 14,90 zł przy dowolnej metodzie płatności
  • Z BLIKIEM posiadacze M!Karty kupują bilety online w tygodniu i przez cały weekend za 14,90 zł.
  • Zestaw Oscar (średni popcorn i napój) masz za 14,90 zł przez cały tydzień

Dodaj M!Kartę podczas kupowania biletów online.
M!Karta kosztuje 14,90 zł i jest to opłata jednorazowa na cały rok.

play
Multimedia dla Czerwony pająk
Recenzja redakcji
Jerzy Wasowski
„Czerwony pająk”: Śmiertelne zauroczenie

Dodany przez: Jerzy Wasowski

Świetny operator Marcin Koszałka próbuje sił w nowej roli - reżysera i scenarzysty.

Autor zdjęć do „Rewersu” opowiada historię seryjnego mordercy, który grasował w latach 60. XX wieku w Krakowie i okolicach. Twórców zainspirowały dwie postacie: fikcyjna - Lucjan Staniak („Czerwony pająk”), który trafił do światowej literatury kryminalistycznej jako postać autentyczna oraz Karol Kot („Wampir z Krakowa”), jeden z najmłodszych znanych na świecie seryjnych morderców. Głównym bohaterem filmu jest jednak młody chłopak z rodziny inteligenckiej. Jego ojciec jest lekarzem, a on ma pójść w ślady głowy rodziny. Karol Kremer (Filip Pławiak) odkrywa jednak w sobie inną fascynację, fascynację ludzką śmiercią. Gdy w wesołym miasteczku natrafia na zwłoki chłopca, nie zgłasza morderstwa na policję, lecz podąża za sprawcą. To żonaty, bezdzietny weterynarz (Adam Woronowicz), niewyróżniający się spośród tłumu. Kremer obserwuje go z ukrycia, śledzi, w końcu decyduje się stanąć z nim twarzą w twarz.

Ci, którzy szukają w filmie Koszałki suspensu rodem z „Siedem” Davida Finchera, zawiodą się. „Czerwony pająk” rozgrywa się powoli, reżyser każe nam delektować się każdym kadrem. Atmosfera jest gęsta, a ponure zdjęcia świetnie oddają klimat lat 60. To portret ciekawego życia młodzieńca, który odkrył w sobie mroczną stronę. Bohatera zawsze fascynowała śmierć, lecz dopiero konfrontacja z mordercą wyzwala w nim nowe pokłady emocji. Nie jest to relacja mistrz-uczeń w tradycyjnym rozumieniu. Właściwie trudno ją jednoznacznie określić. Na pewno intryguje, ale nie przyprawia o dreszcze ani palpitację serca. Film Marcina Koszałki to kameralny dramat psychologiczny. Dla tych, którzy nie szukają w kinie mocnych, krótkotrwałych wrażeń, a chłoną to, co niewypowiedziane, co ukryte między kadrami. Mimo wszystko jednak wydaje się, że nieco bardziej rozbudowana intryga wyszłaby obrazowi wyłącznie na dobre.

Czerwony pająk”, reż. Marcin Koszałka, wyst. Filip Pławiak, Adam Woronowicz, Julia Kijowska, Wojciech Zieliński, Małgorzata Foremniak, Marek Kalita, Przemysław Bluszcz, Piotr Głowacki

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Czerwony pająk

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.