Zamknij
Carol
Carol
Premiera
4 mar 2016
Produkcja
USA, Wielka Brytania, 2015
Reżyseria
Todd Haynes
Obsada
Cate Blanchett
Rooney Mara
Kyle Chandler
Jake Lacy
Sarah Paulson
John Magaro
Cory Michael Smith
Kevin Crowley
Pełny opis
7,36

Średnia ocena

Carol

Melodramat

Nominowany do Oscarów w 6 kategoriach – w tym za najlepszy scenariusz adaptowany oraz dla pierwszo- i drugoplanowej aktorki – „najpiękniejszy film o miłości ostatnich lat” (The Guardian). „Carol” to pełen emocji i wysmakowanych obrazów (Złota Ża...

Pełny opis

Nominowany do Oscarów w 6 kategoriach – w tym za najlepszy scenariusz adaptowany oraz dla pierwszo- i drugoplanowej aktorki – „najpiękniejszy film o miłości ostatnich lat” (The Guardian).


„Carol” to pełen emocji i wysmakowanych obrazów (Złota Żaba Camerimage dla Eda Lachmana za zdjęcia) melodramat z brawurowymi kobiecymi kreacjami. W rolach głównych występuje wyróżniona Oscarem Cate Blanchett („Blue Jasmine”), której partneruje nagrodzona w Cannes za najlepszą rolę żeńską jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia Rooney Mara („Dziewczyna z tatuażem”).


„Carol” jest adaptacją słynnej powieści Patricii Highsmith w reżyserii Todda Haynesa, twórcy „I Am Not There”, „Idola” i „Daleko od nieba”. Akcja filmu skupia się na relacji dwóch kobiet: młodej, aspirującej fotografki oraz zamężnej dojrzałej kobiety, w której dorasta decyzja o rozwodzie. Poznają się przypadkowo w ogarniętym szałem bożonarodzeniowych zakupów Nowym Jorku. Od pierwszego spotkania rodzi się między nimi fascynacja, która szybko przeradza się w uczucie silniejsze, niż nakazy obyczajowe epoki, w której żyją.


Ten film opowiada o dwóch bardzo różnych kobietach, które zauważają się i podążają w swoją stronę, aż do chwili, kiedy już bardziej nie można się do siebie zbliżyć. Todd Haynes

 

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
56

Głosów

7,36

Średnia ocena

Oceń film

Mkarta logo Uczniu, Studencie!
Z M!Kartą za bilet płacisz tylko 14,90 zł

Zamknij

Z M!Kartą uczniowie i studenci z ważną legitką płacą jedynie 14,90 zł!

  • Od poniedziałku do czwartku bilety za 14,90 zł przy dowolnej metodzie płatności
  • Z BLIKIEM posiadacze M!Karty kupują bilety online w tygodniu i przez cały weekend za 14,90 zł.
  • Zestaw Oscar (średni popcorn i napój) masz za 14,90 zł przez cały tydzień

Dodaj M!Kartę podczas kupowania biletów online.
M!Karta kosztuje 14,90 zł i jest to opłata jednorazowa na cały rok.

play
Recenzja redakcji
Jerzy Wasowski
„Carol”: Odtrącone

Dodany przez: Jerzy Wasowski

Cate Blanchett („Blue Jasmine”) i Rooney Mara („Dziewczyna z tatuażem”) w kameralnym dramacie o miłości wbrew wszystkiemu.

Melodramat Todda Haynesa („Daleko od nieba”) urzeka subtelnością, czaruje pieczołowicie odwzorowanym klimatem lat 50. ubiegłego wieku, przykuwa dyskretną grą aktorską. To zarówno poruszająca historia o bolesnym odkrywaniu własnej tożsamości, jak i wnikliwy portret społeczeństwa zamykającego oczy przed niezrozumiałym, tym, co odstaje od ogólnie przyjętych norm. „Carol” to film niepozorny, być może dlatego w walce o najważniejsze statuetki branży filmowej (zdobył aż sześć nominacji, ale żadnego Oscara) z epatującą brutalnością „Zjawą” czy społecznie zaangażowanym „Spotlight” nie miał większych szans. Pierwsza godzina projekcji nie wywołuje być może silnych wrażeń. W obraz Haynesa trzeba się jednak zanurzyć całkowicie i dać mu szansę, a wtedy na pewno chwyci za serce.

Therese Belivet (Rooney Mara) pracuje w nowojorskim domu towarowym, ma chłopaka, interesuje się fotografią. Niby wszystko jest na swoim miejscu, ale od świata oddziela ją niewidzialny mur, zawsze nieco zdystansowana nie angażuje się w pełni w relacje z innymi ludźmi. Wszystko zmienia się, gdy poznaje Carol Aird (Cate Blanchett), starszą od siebie elegancką mężatkę. Najpierw spotyka się z nią w restauracji, potem u niej w domu. Odkrywa, że uczucie, z którym nie potrafiła sobie dotąd poradzić, nie jest wcale złe. Po raz pierwszy w życiu zakochuje się. Dla bardziej doświadczonej Carol nie jest to zwykłe zauroczenie. Kobieta znajduje się też w innej sytuacji życiowej. Mąż wciąż ją kocha i o nią walczy. Gotów jest odebrać żonie prawo do wychowywania córki, byleby zatrzymać ją u własnego boku. Zakazy, normy i konwenanse są jednak niczym wobec prawdziwej miłości. Przekonują nas o tym kapitalnie wcielające się w odtrącone przez otoczenie bohaterki Blanchett i Mara, obydwie nominowane do Oscara i obydwie zasługujące na nagrodę.

Carol”, reż. Todd Haynes, wyst. Cate Blanchett, Rooney Mara, Kyle Chandler, Jake Lacy, Sarah Paulson, John Magaro, Cory Michael Smith, Kevin Crowley

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Carol

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.