Zamknij
Balerina
Premiera
20 sty 2017
Czas trwania
89 minut
Produkcja
Francja, Kanada, 2016
Reżyseria
Eric Summer
Éric Warin
Pełny opis
7,75

Średnia ocena

Balerina

Animowany Familijny Komedia Przygodowy Od lat: b.o. 89 minut

Pierwszy pełnometrażowy film animowany o potędze marzeń, które spełniają się na tanecznym parkiecie.

Pełny opis

11-letnia Felicie od zawsze marzy o tym, by zostać baleriną w paryskiej operze. Razem z najlepszym przyjacielem, spryciarzem Victorem ucieka z sierocińca, by spróbować swych sił w paryskiej szkole baletu. Dzięki swej pasji, urokowi i talentowi trafia pod opiekuńcze skrzydła dawnej gwiazdy baletu Madame Odetty, która otworzy przed Felicie magiczny świat tańca i muzyki. Wielkie plany małej Felicie może pokrzyżować jej największa rywalka – podstępna Camille, której matka nie cofnie się przed niczym, by utorować córce drogę do kariery. Na szczęście Felicie zawsze może polegać na Victorze i Madame Odetcie, którzy nie pozwolą jej zwątpić w siebie i w swoje marzenia. 

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
549

Głosów

7,75

Średnia ocena

Oceń film

Mkarta logo Uczniu, Studencie!
Z M!Kartą za bilet płacisz tylko 14,90 zł

Zamknij

Z M!Kartą uczniowie i studenci z ważną legitką płacą jedynie 14,90 zł!

  • Od poniedziałku do czwartku bilety za 14,90 zł przy dowolnej metodzie płatności
  • Z BLIKIEM posiadacze M!Karty kupują bilety online w tygodniu i przez cały weekend za 14,90 zł.
  • Zestaw Oscar (średni popcorn i napój) masz za 14,90 zł przez cały tydzień

Dodaj M!Kartę podczas kupowania biletów online.
M!Karta kosztuje 14,90 zł i jest to opłata jednorazowa na cały rok.

play
Recenzja redakcji
"Balerina": Rocky w baletkach

Dodany przez: Radek Tomasik

Balerina ma potencjał, by w kategorii „dziewczyńskiego hitu” zdetronizować „Krainę lodu”. Ale to nie tylko film dla dziewczyn! To uniwersalna opowieść o pasji, odwadze mierzenia się z własnymi ograniczeniami i o pracy, którą trzeba zapłacić za talent, jeśli chce się sięgnąć po marzenia.

11-letnia Felicja wychowuje się w ogromnym i zimnym jak góra lodowa sierocińcu, gdzie dyscypliny strzeże szarozęba matka przełożona i dozorca o fizjonomii Hagrida. Jej marzeniem jest balet – Felicja tańczy idąc, tańczy biegnąc i tańczy zmywając naczynia. W tak nieadekwatnym otoczeniu wzbudza to zrozumiałą konsternację – bohaterka czuje więc, że z każdą chwilą umyka jej prawdziwe życie. Z pomocą przyjaciela Wiktora, skrycie zakochanego w niej samozwańczego wynalazcy, decyduje się na ucieczkę, ale nie jest to „gigant” jakich wiele. Celem jest Paryż – a konkretnie szkoła tańca przy Operze Paryskiej, mekka artystów aspirujących do najwyższych tanecznych splendorów.


Powiem od razu: ten film to hit! W pakiecie z wspaniale poprowadzoną opowieścią otrzymujemy oszałamiającą ucztę dla wszystkich zmysłów. Kapitalna choreografia, świetna muzyka, piękna animacja, scenografia Paryża końca XIX wieku (Wieża Eiffla rośnie ku niebu, a obok w drogę za ocean przygotowywana jest Statua Wolności) nie są jednak celem samym w sobie. Stanowią tło dla prawdziwego koncertu, jaki oglądamy na ekranie: pełnowymiarowe, skomplikowane wewnętrznie postaci, z których wszystkie mają jakiś swój – bardziej lub mniej określony – cel. Bohaterowie mają ludzkie odruchy, ulegają złym emocjom, by za chwilę wzbić się na szczyty empatii. Nic nie jest do końca przesądzone, a widz z workiem wrażeń wstrząśniętym jak drink Jamesa Bonda, zaciska palce na siedzeniu fotela, raz ocierając łzy wzruszenia, raz parskając niepowstrzymanym śmiechem, raz powstrzymując się od okrzyku entuzjazmu jakby nasi strzelili bramkę na Mundialu.


Balerina jest skonstruowana na schemacie filmu sportowego, który w prostej linii wywodzi się od baśni o Kopciuszku (pamiętacie film Cindirella Man z Russelem Crowem?). Felicja jest niczym młodszy o 10 lat Rocky Balboa, tyle że walczy o życie nie w linach ringu, a na scenie teatru. Ma determinację, odwagę, wiarę we własne umiejętności i możliwość ich doskonalenia oraz – co najważniejsze – chęć do pracy. Ma też – jak Rocky – wspaniałych, choć na pierwszy rzut oka nieco antypatycznych nauczycieli. Ma jeszcze „to coś”, czyli pasję, która potrafi małą porażkę przekuć w wielki sukces.


Sam film jest bajeczny, jakby wyszedł spod ręki Disneya. Jest zadziorny i intensywny w swym zaangażowaniu, jakby script doctorem scenariusza był Karol Dickens. Czeka go wspaniała kariera w kinach, ale nie mam też wątpliwości, że powinno się go pokazywać nie tylko w szkołom baletowym, ale i szkółkom piłkarskim. Wszędzie tam, gdzie talentowi towarzyszy praca. Gdzie marzeniom staje na drodze materia życia. To też świetne kino dla rodziców, zwłaszcza tych, którzy w natłoku własnych, ważnych spraw, zapomniali trochę, czym są młodzieńcze marzenia.

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Balerina

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.