Zamknij
5,27

Średnia ocena

11 minut

Thriller Od lat: 15 83 minuty

Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego – twórcy obsypanego nagrodami obrazu „Essential Killing”, uhonorowanego m.in. Nagrodą Specjalną Jury na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, Nagrodą Główną za najlepszy film w Mar del Plata (Argentyn...

Pełny opis

Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego – twórcy obsypanego nagrodami obrazu „Essential Killing”, uhonorowanego m.in. Nagrodą Specjalną Jury na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, Nagrodą Główną za najlepszy film w Mar del Plata (Argentyna), czterema Polskimi Nagrodami Filmowymi – Orzeł i pięcioma nagrodami na Festiwalu Filmowym w Gdyni – w obu przypadkach dla najlepszego filmu. W doborowej obsadzie m.in.: Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Mateusz Kościukiewicz, Paulina Chapko, Agata Buzek, Piotr Głowacki, Jan Nowicki, Ifi Ude oraz irlandzki aktor Richard Dormer („Gra o tron”). Nominowane do Złotych Lwów 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni „11 minut” znalazło się w konkursach głównych 72. Festiwalu w Wenecji i 59. BFI Film Festival, zostało też zaprezentowane widowni w ramach 40. MFF w Toronto.
                
Obsesyjnie zazdrosny mąż, jego seksowna żona – aktorka, podstępny hollywoodzki reżyser, kurier rozwożący narkotyki, sprzedawca hot dogów z mroczną przeszłością, sfrustrowany uczeń w ryzykownej misji, alpinista naprawiający hotelowe okna, uliczny malarz, ekipa pogotowia ratunkowego z zaskakującym problemem, dziewczyna z psem, grupa zakonnic. Przekrój mieszkańców wielkiego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich w ciągu zaledwie jedenastu minut.

 

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
92

Głosów

5,27

Średnia ocena

Oceń film

Mkarta logo Uczniu, Studencie!
Z M!Kartą za bilet płacisz tylko 14,90 zł

Zamknij

Z M!Kartą uczniowie i studenci z ważną legitką płacą jedynie 14,90 zł!

  • Od poniedziałku do czwartku bilety za 14,90 zł przy dowolnej metodzie płatności
  • Z BLIKIEM posiadacze M!Karty kupują bilety online w tygodniu i przez cały weekend za 14,90 zł.
  • Zestaw Oscar (średni popcorn i napój) masz za 14,90 zł przez cały tydzień

Dodaj M!Kartę podczas kupowania biletów online.
M!Karta kosztuje 14,90 zł i jest to opłata jednorazowa na cały rok.

play
Multimedia dla 11 minut
Recenzja redakcji
„11 minut”: Miasto gniewu

Dodany przez: Jerzy Wasowski

Wciągający thriller Jerzego Skolimowskiego, twórcy „Czterech nocy z Anną”.

Sprzedawca hot dogów, małżeństwo, reżyser, para wspinaczy, malarz, dziewczyna z psem i jej były chłopak - to mieszkańcy metropolii (w tym przypadku Warszawy), których losy splatają się w ciągu jedenastu minut. Jerzy Skolimowski nie sięga po zabieg nowy. Najgłośniejszy film, w którym ścieżki nieznających się ludzi nieoczekiwanie krzyżują się, to rzecz jasna nagrodzone Oscarem „Miasto gniewu” Paula Haggisa (i choćby z tego powodu o statuetkę Amerykańskiej Akademii będzie szalenie trudno); było też skonstruowane na podobnej zasadzie „Zero” Pawła Borowskiego, żeby podać przykład z rodzimej kinematografii. Polskiego kandydata do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny na tle pozostałych obrazów wyróżnia jednak żywiołowy montaż i dynamiczne prowadzenie kamery, a także abstrakcyjna przyczyna, która rzekomo doprowadza do finałowych zdarzeń - dla jednych zaleta, dla innych zdecydowana wada filmu twórcy „Essential Killing”.

 

W pierwotnej wersji scenariusza sceny z udziałem każdego z bohaterów były wyliczone bardzo precyzyjnie, co do sekundy, ponieważ akcja miała rozgrywać się w czasie naturalnym. Ostatecznie jednak Skolimowski zrezygnował z tego pomysłu, by - jak mówi - „rozluźnić nieco strukturę filmu”. To chyba słuszne posunięcie z jego strony, i bez tego czysto formalnego zabiegu bowiem presja czasu, która ciąży na bohaterach, udziela się także i widzom. Z podwyższonym tętnem podążamy więc za obsesyjnie zazdrosnym mężem (Wojciech Mecwaldowski) i jego żoną (Paulina Chapko), którą w dwuznaczną grę wciąga hollywoodzki reżyser (Richard Dormer), przyglądamy się skrywającemu mroczną przeszłość sprzedawcy hot dogów (Andrzej Chyra), śledzimy dziewczynę z psem (Ifi Ude), obserwujemy alpinistę (Piotr Głowacki) naprawiającego okna, który przerwę w pracy spędza ze swoją ukochaną (Agata Buzek), i wiele innych epizodów rozgrywających się w tym samym czasie. Z minuty na minuty napięcie narasta, a kłębiące się w głowie pytania i wątpliwości nie dają spokoju. Nic nie jest pewne, wszystko może się skończyć w jednej chwili. Tylko co oznacza ten czarny punkt?

 

„11 minut”, reż. Jerzy Skolimowski, wyst. Richard Dormer, Paulina Chapko, Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Agata Buzek, Piotr Głowacki, Jan Nowicki

Jerzy Wasowski

 

Komentarze

Dodaj swój komentarz do 11 minut

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.