Zamknij
Joker
Joker
Premiera
4 paź 2019
Czas trwania
122 minuty
Produkcja
USA, 2019
Reżyseria
Todd Phillips
Obsada
Joaquin Phoenix
Robert De Niro
Zazie Beetz
Pełny opis
8,37

Średnia ocena

Joker

Dramat Od lat: 15 122 minuty

Historia jednego z cieszących się najgorszą sławą superprzestępców uniwersum DC — Jokera. Przedstawiony przez Phillipsa obraz śledzi losy kultowego czarnego charakteru, człowieka zepchniętego na margines.

Pełny opis

To nie tylko kontrowersyjne studium postaci, ale także opowieść ku przestrodze w szerszym kontekście.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
Najbliższe seanse na - wybierz seans poniżej:
Zobacz wszystkie seanse
752

Głosów

8,37

Średnia ocena

Oceń film

play
Recenzja redakcji
Piotr Olczyk
„Joker” [RECENZJA]

Dodany przez: Piotr Olczyk

Uśmiech proszę!

Nihilistyczny, brutalny, genialny – ten „Joker” nie musi nadrabiać miną.

Zanim po ulicach zaczęli biegać poprzebierani dziwacy, których noc w noc ganiał pewien multimilioner w stroju nietoperza, Gotham było jednym z wielu amerykańskich miast naznaczonych plagami przestępczości i braku perspektyw. Brud, smród i ubóstwo pełzają po zaśmieconych alejkach skąpanych w świetle wypłowiałych neonów. Marzenia się nie spełniają, a życie przypomina jeden wielki, wyjątkowo nieśmieszny żart. W takich warunkach przyszło egzystować Arthurowi, niespełnionemu komikowi dorabiającemu jako klaun. Facet ma ogromnego pecha – nie przeżył w swoim życiu ani jednej wesołej chwili, za to cierpi na napady niekontrolowanego śmiechu. Szczerego chichotu nie wydobywa z siebie nigdy, za to niezręczny rechot zaskakuje go w najmniej odpowiednich sytuacjach. Zupełnie jakby jego własne ciało szydziło z tej mało zabawnej, chudej, słabowitej powłoki. Z tego pędraka szprycującego się lekami. Nieudacznika wciąż mieszkającego z matką. Frajera, który nie potrafi się postawić. Nic tylko sprzedać mu kopa i odesłać do wszystkich diabłów. Co złego może się stać?

Joker” jest nihilistycznym, brutalnym, genialnym filmem, który zapisze się złotymi zgłoskami w historii kinowych ekranizacji komiksów. Aż trudno uwierzyć, że całość wyszła spod ręki gościa odpowiedzialnego za trylogię „Kac Vegas”. Obsadzenie Joaquina Phoenixa w roli tytułowej było strzałem w dziesiątkę. Jego Arthur to niejednoznaczna, zagadkowa postać. Łatwo przypiąć mu łatkę psychopaty, ale równie dobrze można widzieć w nim ofiarę systemu pozbawionego empatii. Przyszły Joker nie jest jednak wiarygodnym narratorem – świat poznajemy z jego perspektywy, a więc Gotham oglądamy oczami pogrążonego w ciężkiej depresji lekomana, stroniącego od kontaktów z innymi ludźmi człowieka oszukującego nie tylko widzów, ale i samego siebie. Czy Arthur naprawdę wierzy w swój komediowy talent? Czy jego choroba jest w ogóle prawdziwa? To zaiste świetna kreacja, pełna niuansów, drobnych gestów, nerwowych tików. Phoenix odstawił przed kamerą mistrzowski aktorski stand-up i pozostaje tylko mieć nadzieję na puentę w postaci co najmniej nominacji do Oscara.

Mimo że w „Jokerze” próżno szukać komisarza Gordona bądź Batmobilu, to film zaskakująco wiernie trzyma się archetypów narosłych przez dekady wokół postaci księcia zbrodni z Gotham. Zagadkowa przeszłość, pomagierzy w maskach klaunów, debiutancki występ przed kamerą albo śmiech w najmniej odpowiednich momentach – komiksowe korzenie grubo oplatają tę produkcję. Owszem, może nieco brakuje kąpieli w chemikaliach, ale szybko odkrywamy, że dla Todda Philipsa to miasto Gotham jest metaforyczną kadzią z kwasem, po kąpieli w której nasz bohater zyskuje charakterek oraz swój kultowy wizerunek. Dość istotną rolę ma także Thomas Wayne, bogaty i wpływowy ojciec małego Bruce’a, którzy w tej rzeczywistości jest jeszcze brzdącem z rodzinką w komplecie. Ale „Joker” wychodzi poza ramy historyjek obrazkowych. Film składa hołd kinu Martina Scorsese, a w szczególności „Taksówkarzowi” oraz przede wszystkim „Królowi komedii”. Na drugim planie pojawia się przecież sam Robert De Niro, który zalicza tu chyba najlepszą rolę ostatnich lat wcielając się w postać przebojowego prowadzącego w popularnym talk show.  

Najsłynniejszy komiksowy złoczyńca w historii powinien uśmiechnąć się od ucha do ucha. „Joker” to nie tylko świetna komiksowa ekranizacja, ale także bardzo dobry dramat psychologiczny o człowieku, który postanowił przestać udawać. Skoro Arthur musi się śmiać, to niech cały świat pośmieje się razem z nim. Wszyscy na tym skorzystamy.

Ocena:
9/10


Zawsze nadrabia miną
Piotr Olczyk

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Joker

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Marta

Marta

13.10.2019, 13:47:01

Bardzo dobry film wartu obejrzenia. Gra głównego bohatera świetna tak jak i muzyka. Polecam.

Sebastian

Sebastian

10.10.2019, 10:22:16

Znakomity film, to jeden z najlepszych filmu który oglądałem w tym roku, a obejrzałem sporo. Nie jestem zaskoczony wypełnienie sal do ostatniego miejsca i nie dlatego że była to mega środa w multikinie. Tylko film przyciąga, znakomitą obsadą i grą aktorską. Serdecznie Polecam. Moja ocena najwyższa z możliwych, czyli 10/10. SUPER!

Kamil

Kamil

09.10.2019, 19:11:56

Świetny film, bardzo polecam!

Krzysztof

Krzysztof

09.10.2019, 14:50:36

Gorąco polecam!

Eva

Eva

09.10.2019, 01:48:39

P.s. i oczywiście sala pełna jak już dawno nie była...Mile to !

Eva

Eva

09.10.2019, 01:29:06

Warto ! Warto ! Nareszcie tytuł, który można obejrzeć. Może odwróci się zła passa i będzie znów na co chodzić do kina... Gra głównego bohatera- bez zarzutu. Fabuła. Muzyka. Szczerze polecam !

Jonasz

Jonasz

07.10.2019, 21:53:01

Swietny film ! Genialnie zagrana rola.. Polecam!

Wiktor

Wiktor

04.10.2019, 21:31:32

@Samarth, movie is in original language,which is English, with Polish subtitles.

Samarth

Samarth

04.10.2019, 11:55:44

There is no specification whether movie is in Polish or English. Can anyone confirm it please?

Wiktor

Wiktor

03.10.2019, 13:46:28

@Craig, only Polish subtitles, no voiceover or dubbing.

Adrian

Adrian

02.10.2019, 21:59:42

Czemu tylko napisy???? Ja nie chcem czytać ja chce słuchać gdzie dubbing????

Craig

Craig

01.10.2019, 14:17:30

WIll it be with Polish subtitles or voice over?

FURMUN

FURMUN

23.09.2019, 19:05:46

Od dzisiaj można oficjalnie kupić bilety w USA więc za niedługo powinny być w Polsce.